Od początku roku do listopada w Polsce stwierdzono ponad 2500 zakażeń wirusem HIV. Już mówi się o rekordzie, a eksperci alarmują, że wiele osób nadal nie jest świadomych zakażenia.
Na całym świecie ze zdiagnozowanym wirusem HIV żyje niemal 40 milionów ludzi. Mimo, że wkoło wirusa powstało wiele niebezpiecznych mitów to życie z tym schorzeniem może wyglądać całkowicie normalnie. Podobnie jak w przypadku innych chorób, ważne jest tutaj wczesne jej wykrycie.
W Polsce od stycznia do połowy listopada wykryto 2590 zakażeń, co stanowi liczbę o ponad sto większą niż w całym poprzednim roku.
Aktualnie trwa kampania pod nazwą Europejski Tydzień Testowania, która ma na celu poszerzanie świadomości na temat wirusa oraz zachęcanie do testowania.
Badać powinna się każda dorosła osoba aktywna seksualnie Testy można wykonywać bezpłatnie, skierowanie jest niepotrzebne.
"Jeśli oboje partnerzy są dla siebie pierwszymi w życiu partnerami seksualnymi i nie mieli innego ryzyka zakażenia lub wykonali test w kierunku HIV i otrzymali negatywne wyniki, a później są sobie wzajemnie wierni, wówczas ryzyko zakażenia HIV nie istnieje." - czytamy na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS.
Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej "Res Humanae" oraz Gilead Sciences zorganizowały akcję, dzięki której na warszawskich budynkach pojawiać się będą czerwone kokardki z napisem "Razem przeciw HIV".
Według lekarzy, przeciwdziałanie zarażeniom wirusem zostało nieco zapomniane w społeczeństwie, a ryzyko jest naprawdę spore.
- Myślę, że tutaj rolę odgrywają dwa czynniki, że nieco więcej osób jednak korzysta z testowania, ale myślę, że przede wszystkim jednak podejmujemy więcej zachowań ryzykownych - komentuje Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS "Bądź z Nami”.
Ekspertka alarmuje, że w obliczu zarażenia wirusem czujemy się złudnie bezpieczni. Niepokojące są również statystyki dotyczące innych chorób przenoszonych drogą płciową. W zeszłym roku wykryto niemal 9 tysięcy przypadków kiły, co w porównaniu do 2021 roku daje wzrost o około 15 procent.
W Polsce leczenie HIV jest bezpłatne, a korzystający z niego pacjenci mogą liczyć na wsparcie psychologów i anonimowość. Leki przyjmowane podczas terapii zmniejszają działanie wirusa we krwi do niemal niewykrywalnego poziomu.
U osób przyjmujących leki na stałe nie ma ryzyka rozwinięcia AIDS, nie trzeba tez obawiać się zarażenia partnera.
Listę punktów kontultacyjno-diagnostycznych w całej Polsce można znaleźć pod tym linkiem.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Pod Włocławkiem działał gang tytoniowy
Niby tacy jak oni okradają państwo sprzedając papierosy bez akcyzy. Ale jak państwo okrada ludzi nakładając tak wysokie akcyzy... I to jeszcze dla naszego zdrowia....
Ludwiniowo
11:08, 2025-05-09
Nowoczesne parkomaty we Włocławku
Taniej dla mieszkańców byłoby wgl pozbyć się parkomatów. Ale wiadomo cholote trzeba trzymać w ryzach. Bo elita i tak parkuje gdzie chce nie zważając na parkomaty. W razie czego powie że musiał zaparkować w ramach pracy ,a straż wtedy anuluje mandaty.
Ludwinowo
11:03, 2025-05-09
Nowoczesne parkomaty we Włocławku
jest kibel , będą nowe parkomaty a pracy nie ma i nie będzie
hura
10:53, 2025-05-09
Skrócony czas pracy w Polsce. Ministra o szczegółach
Ta ministra nazwa wymyślona dla śmiechu jak i pomysły tej Pani ,niech weżmie się za myślenie i pracę za którą na jej utrzymanie płacimy,durne to dla normalnych ludzi,dobre dla budżetowców,których jest za dużo itd.....
1111
10:03, 2025-05-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz