Zamknij

Wybory 2024: Episkopat mówi, czym powinni kierować się wierzący. 5 zasad

12:00, 28.03.2024 Źródło: wydarzenia.interia.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski
Skomentuj Fot. Jarosław Jędrkowiak / Canva Fot. Jarosław Jędrkowiak / Canva
reo

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych zwraca uwagę na znaczenie modlitwy w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych.

W komunikacie opublikowanym na stronie Konferencji Episkopatu Polski podkreślona została waga dalszych modlitw w intencji Ojczyzny oraz potrzeba podejścia do wyborów samorządowych w sposób odpowiedzialny.

Opublikowana informacja przypomina o istnieniu Vademecum wyborczego katolika, które stanowi zbiór zasad, którymi powinien kierować się człowiek wierzący podczas wyborów samorządowych w 2024 roku.

"Są bowiem takie zasady, które stanowią fundament godziwego życia społecznego" - przekazano.

Pięć najważniejszych zasad

W Vademecum wyborczym katolika wyróżnia się pięć punktów, które zostały opisane szczegółowo. Pierwszy z nich dotyczy uczestnictwa w wyborach, które Episkopat uznaje za obowiązek sumienia katolika, będący dowodem podstawowego zaangażowania się „na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego”.

Kolejne punkty podkreślają znaczenie dobra wspólnego jako sumy wartości pozwalających osiągnąć własną doskonałość, a także konieczność podejmowania odpowiedzialnych decyzji opartych na zasadach ładu moralnego. Rada KEP podkreśla również istnienie wartości nienegocjowalnych, które dotyczą istoty porządku moralnego i nie pozwalają na kompromisy.

Dodatkowo, Episkopat zwraca uwagę na konieczność uznania demokratycznych wyborów, nawet jeśli ich wynik jest sprzeczny z preferencjami głosującego, oraz apeluje o modlitwę za Ojczyznę.

W komunikacie podkreślono również odniesienia do odpowiednich dokumentów, w tym encyklik i orędzi Jana Pawła II, mających znaczenie dla katolickiego podejścia do wyborów.

Pod dokumentem podpisał się bp Marian Florczyk, Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych.

(Źródło: wydarzenia.interia.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Ktoś Ktoś

6 0

Myślałem, że Kościół do polityki się nie wtrąca. Poza tym niby są modlitwy o ojczyznę, a mamy inflację najwyższą w historii. 15:01, 28.03.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Lala20Lala20

1 0

***** ePiSkopat. 17:58, 29.03.2024


reo

KARMA WRACAKARMA WRACA

1 0

Co tam pisuary słychać u zbyszka 0 ? :))) Jak sie ma ten ksiądz wczoraj zatrzymany który wypędzał demony SALCESONEM :))))) a który prztulił od ziobry 100mln. z funduszu sprawiedliwości ,które miały być dla ludzi pokrzywdzonych! A tych trzech wysokich urzędników z PISu co usłyszeli zarzuty za wyprowadzenie pieniędzy to podadzą ich nazwiska do publicznej wiadomości???? :)))) 18:17, 28.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sylviosylvio

4 0

Episkopacić lepiej niech się zastanowi jak oddać społeczeństwu setki milionów złotych które ciepłymi rączkami brał od poprzedniej władzy wiedząc ,że to z podatków obywateli a także na przykład z funduszu onkologicznego.. obrzydliwość.... 20:10, 28.03.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

11

3 0

Dokładnie, również niech zajmą się pedofilią i sprawami wiernych, ale, jako posługa, a nie jako kolejny wyzysk "co łaska, no ale dają nie mniej niż..." a nie polityką Chcecie stawki ustalać od chrztów, ślubów, pochówków itp to zarejestrujecie działalność, kasy fiskalne i zacznijcie uczciwie płacić podatki, tak, jak ponad połowa biednego narodu!!! 07:56, 29.03.2024


0%