Zamknij

Alert WHO. Ci pacjenci powinni uważać! Na rynku podrobiona wersja leku

10:00, 25.06.2024 Źródło: RMF FM. Aktualizacja: 10:05, 25.06.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała pilne ostrzeżenie dotyczące sfałszowanych wersji leków semaglutydowych, stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości. Komunikat ostrzega przed trzema sfałszowanymi seriami popularnego leku Ozempic, który stał się celem fałszerzy.

Według WHO, w sieci pojawiły się podróbki Ozempicu, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Fałszywe produkty są oferowane w postaci penów do iniekcji, wyglądających identycznie jak oryginalne, co może mylić pacjentów i narażać ich na ryzyko.

Podróbki wykryto już w kilku krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, USA oraz Brazylii.

Dr Yukiko Nakatani, wicedyrektor WHO ds. leków i produktów leczniczych, podkreśla, że w niektórych przypadkach fałszywe leki mogą nie zawierać semaglutydu, substancji czynnej odpowiedzialnej za działanie terapeutyczne Ozempicu. W innych przypadkach ilość semaglutydu może być zbyt mała, aby lek działał prawidłowo.

WHO ostrzega, że niektóre z podróbek mogą zawierać inne substancje czynne, takie jak insulina. Insulina jest hormonem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 1 oraz zaawansowanej cukrzycy typu 2. Podanie insuliny osobom zdrowym może być niebezpieczne, ponieważ zaburza prawidłowy poziom tego hormonu w organizmie.

- Skutki zdrowotne stosowania takich podróbek mogą być nieprzewidywalne - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia.

Nieprawidłowe substancje w lekach mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym hipoglikemii (zbyt niski poziom cukru we krwi), która może być groźna dla życia.

WHO apeluje do pacjentów, aby kupowali leki wyłącznie z zaufanych źródeł i unikali ofert internetowych, które mogą pochodzić od nieznanych dostawców. Pacjenci powinni być czujni i zgłaszać wszelkie podejrzane produkty odpowiednim organom zdrowia.

WHO kontynuuje monitorowanie sytuacji i współpracuje z władzami zdrowia na całym świecie, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się sfałszowanych leków. Organizacja przypomina o konieczności zachowania ostrożności i regularnych konsultacji z lekarzami w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowanych leków.

(Źródło: RMF FM.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Nic dziwnego!Nic dziwnego!

2 0

amerykańskie patocelebrytki, a za nimi nasze, mówią w mediach społecznościowych, że biorą Ozempic żeby schudnąć, chociaż nie mają cukrzycy. Efekt? Ludzie kupują to na sfałszowane recepty albo na czarnym rynku, popyt przerasta podaż i oto powstała sytuacja, że chorzy płacą kosmiczne pieniądze za lek ratujący życie, przez *%#)!& modę na łatwe odchudzanie. A fałszerze nie śpią przecież, tylko ucha nadstawiają i zacierają ręce, bo wiedzą, że zawsze trafi się nieostrożny co kupi. Gdzie kontrola nad tym? 07:32, 26.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

!!!!

0 0

WHO TO NIE MA NIC WSPÓLNEGO ZE ZDROWIEM TYLKO Z REZIMEM :) J**BAĆ WHO WIELKĄ ORGANIZACJE HISTERA 12:49, 26.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%