W przyszłym roku palacze, w tym użytkownicy e-papierosów, muszą się przygotować na znaczne podwyżki cen. Ministerstwo Finansów zaproponowało podniesienie akcyzy na papierosy i e-papierosy, co wywołało szok w branży tytoniowej.
Podczas wczorajszego (9.07) spotkania z przedstawicielami branży tytoniowej, Ministerstwo Finansów ogłosiło swoje plany dotyczące podwyżki akcyzy.
Na papierosy akcyza ma wzrosnąć o 25%, natomiast na e-papierosy aż o 75%. Podwyżki obejmą również tytoń i tzw. produkty nowatorskie, a także urządzenia do ich użytkowania.
Decyzja ta mocno zaskoczyła przedstawicieli branży tytoniowej, którzy nie spodziewali się tak drastycznych zmian. Dotychczasowa "mapa drogowa" akcyzy zakładała, że podwyżki podatku na wyroby tytoniowe wynosić będą 10% rocznie do 2027 roku.
Nowa propozycja Ministerstwa Finansów znacząco odbiega od tych założeń.
- Pod płaszczykiem dbania o zdrowie Polaków minister finansów przedstawił wczoraj branży tytoniowej propozycję drastycznych podwyżek akcyzy. Niestety prawdziwie motywy są czysto fiskalne - komentuje Szymon Parulski, doradca podatkowy i wspólnik w Parulski i Wspólnicy cytowany przez Business Insider.
Ministerstwo Finansów szuka dodatkowych wpływów do przyszłorocznego budżetu, a podwyżka akcyzy ma pomóc w ich uzyskaniu.
Podwyżki akcyzy od 2025 roku będą znacznie wyższe niż wcześniej przewidywane. Oznacza to, że ceny papierosów i e-papierosów mogą znacząco wzrosnąć, co może wpłynąć na budżety domowe palaczy.
Ministerstwo Finansów liczy na to, że wyższe podatki przyniosą dodatkowe wpływy do budżetu państwa.
monar15:06, 10.07.2024
Same pomysły i projekty jak *%#)!& ludzi i jak najwięcej zabrać a Polskę sprzedać i zrobić fater land Polska
Nie palę18:36, 10.07.2024
I dobrze 👍👍👍👍👍
UNIIX19:17, 10.07.2024
Zróbcie podwyżki pensji jak w unii to możecie sobie robić ceny jak w unii.
Koalicja19:37, 10.07.2024
Cwe.... fagasów
Wodorowy autobus znów we Włocławku
,,pasażery,, jeżdżą za darmo a obcinają kursy na liniach Obłuda
Qik
00:20, 2025-06-24
Chwile grozy nad włocławskim jeziorem
PO ICH ZACHOWANIU WIDAC, ŻE TO WIEŚNIAKI ............... OCZYWIŚCIE WRAZ Z TONĄCYM
no
22:58, 2025-06-23
Poważna pomyłka w komisji pod Włocławkiem
SN - jest wiarygodnym organem Państwa Polskiego. Jednak jak POdają media, KOlesie prewencyjnie reaktywują i wzywają KOD-erastów którzy głównie rekrutują sie z POmiotów bolszewików chazarskich i KOlaborantów szwabskich żydokomuny - do organizacji protestów i burd ulicznych pod Sądem Najwyższym .
do solidarni
22:54, 2025-06-23
Kukucki o kulisach Szkutni: „Ultramało czasu..."
A do kogo należy działka na której ten miś na miarę naszych możliwości ma powstać? Czy aby ten akuratny skrawek włocławskiej ziemi, nie należy do dobrodzieja? Coś mi to wszystko bardzo źle pachnie, ten pośpiech jest uwarunkowany czymś o czym dopiero się po czasie dowiemy.
szkut(d)nik
22:50, 2025-06-23