Zespół naukowców i terapeutów zwrócił się z petycją do minister edukacji Barbary Nowackiej, postulując wprowadzenie ogólnopolskiego zakazu korzystania z telefonów komórkowych w placówkach oświatowo-wychowawczych. Propozycja dotyczy nie tylko uczniów, ale również nauczycieli i personelu szkół.
Eksperci argumentują, że obecne zasady dotyczące używania smartfonów wymagają ujednolicenia na poziomie centralnym, a nie pozostawienia ich w gestii poszczególnych szkół.
Pomysł zakazu telefonów w szkołach nie jest nowy – temat od dawna budzi emocje i był przedmiotem publicznej debaty. Jak przypomina Portal Samorządowy, w kwietniu 2024 roku ministra Barbara Nowacka wykluczyła wprowadzenie odgórnych regulacji w tej sprawie. Jednak autorzy petycji wskazują, że brak jednoznacznych zasad higieny cyfrowej w szkołach naraża dzieci na poważne konsekwencje zdrowotne i społeczne.
Autorzy petycji przytaczają wyniki badań, które uwidaczniają negatywne skutki korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci. Według przedstawionych danych:
Eksperci ostrzegają przed konsekwencjami, takimi jak uzależnienia behawioralne, trudności z koncentracją, spadek kreatywności, izolacja społeczna, cyberprzemoc i zmniejszenie aktywności fizycznej.
W petycji powołano się również na dane UNESCO, według których prawie co czwarty kraj na świecie wprowadził zakaz używania smartfonów w szkołach. Eksperci sugerują, że Polska powinna dołączyć do tego grona, wprowadzając przepisy obejmujące także zakaz udostępniania urządzeń dzieciom przez personel szkół, z wyjątkiem sytuacji wymagających ich użycia ze względów bezpieczeństwa.
Jak poinformowała wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz na początku listopada, ministerstwo prowadzi analizy i konsultacje z ekspertami w tej sprawie.
- Trwają rozmowy i ocena sytuacji, aby podjąć najlepsze rozwiązania – cytuje Portal Samorządowy.
Wprowadzenie zakazu telefonów w szkołach pozostaje kwestią otwartą, jednak autorzy petycji podkreślają, że czas na zmiany jest pilny, by zapobiegać negatywnym skutkom niekontrolowanego korzystania z technologii przez dzieci i młodzież.
Pytanie 18:45, 02.12.2024
Kiedy partyjna zgraja szkolona w ,,Colegiach tumanach'' odczepi się od ,,wychowywania '' naszych dzieci i wnuków ?
Bala20:24, 03.12.2024
Wspanialy pomysł istniejący juz w szkole córki. Dzieciaki lepiej się zintegrowaly od września i każdy wie,że nie mozna i tyle. Problematyczne jest jednak tez dodzwonienie się do dziecka po lekcjach na świetlicy. Trzeba się po nie udać osobiście. Jednak polecam dziecko bardziej skupione na szkole.
Ktoś 22:55, 03.12.2024
Zakaz religii w szkołach lepiej dzieciom wyjdzie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Koniec z błotem na tej drodze. Powstanie asfalt
Nikomu nie oplaca sie suburbanizacja, miasto nie powinna zachecac, czy stwarzac mozliwosci ku temu by miasto rozrastalo sie w tamtym kierunku. Same szkody.
wedkarzz
02:57, 2025-05-18
Koniec z błotem na tej drodze. Powstanie asfalt
a co maja zrobic? jezioro osuszyc zeby mozna bylo spokojnie robic grilla i jezdzic quadem?
rdhdr
02:53, 2025-05-18
Noc Muzeów we Włocławku. Kto zaprasza?
Ten cały Włocławek to jedno wielkie muzeum…
Czczu
22:45, 2025-05-17
Tymi ulicami nie przejedziesz w sobotę
A może prezydent miasta by zajął się sprzątaniem ulic za które jest odpowiedzialny Urząd miasta wystarczy przejść chodnikami w centrum miasta i widać tylko brudne nasze miasto.
Xxx1
22:37, 2025-05-17
3 1
idiota