Kierowcy, którzy mają obowiązek prowadzenia auta w okularach lub soczewkach, powinni uważnie sprawdzić swoje prawo jazdy. Brak okularów za kierownicą może ich słono kosztować.
Jak przypomina Business Insider, nie wszyscy zmotoryzowani pamiętają, że obowiązek jazdy w okularach lub soczewkach może być wpisany bezpośrednio do prawa jazdy. Jeśli lekarz stwierdzi wadę wzroku i uzna, że kierowca może prowadzić pojazdy tylko w okularach, informacja o tym trafia do dokumentu.
Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz może to sprawdzić i – jeśli kierowca nie stosuje się do tych zaleceń – nałożyć mandat.
Na odwrocie prawa jazdy znajdują się specjalne oznaczenia, tzw. kody ograniczeń. W przypadku wzroku stosuje się kod 01, który może mieć doprecyzowanie:
Policja podczas kontroli może sprawdzić, czy kierowca stosuje się do zapisów w dokumencie. W przeciwnym razie grozi mu grzywna.
Jak przypomina serwis autokult.pl, jeśli kierowca posiada w prawie jazdy oznaczenie 01.01, a prowadzi pojazd bez okularów, naraża się na mandat w wysokości 1 500 zł. Co ważne – w takiej sytuacji nie wystarczy, że ktoś ma soczewki. Jeśli dokument mówi o okularach, muszą to być właśnie one.
Zgodnie z przepisami, naruszenie takich warunków może być traktowane nawet jako jazda bez uprawnień. W skrajnych przypadkach policja może zażądać wezwania innego kierowcy lub lawety.
PiS apeluje: "Głos na Nawrockiego to głos za..."
Panie Grządziel wstyd ! Pan człowiek lewicy świętuje razem z Borowiakową wspierającą Nawrockiego ćpuna i dostarczyciela prostytutek do hotelu . Tragedia . A tak Pana szanowałem za to co Pan zrobił w Wieńcu .
Kastor
21:39, 2025-05-30
PiS apeluje: "Głos na Nawrockiego to głos za..."
Najwidoczniej pani Borowiak nudzi się i wspiera człowieka który dostarczał prostytutki .Brawo i to ma być posłanka na sejm ? A tragedią jest że prawicowa posłanka uczestniczy w otwarcie amfiteatru razem z lewicą .
Kastor
21:30, 2025-05-30
Film z "testu" jacuzzi w Castoramie hitem sieci
To jest tego rodzaju show co kandydat-ustawkowicz. SM zrobily juz dawno ludziom wode z mozgu.
aeheshs
20:59, 2025-05-30
Te rzeczy dostaną drugie życie. W SP23 będzie się dział
Jutro masz, wybór między wujem Nawrockim a ciotką Trzaskowską. Twój los w Twoich rękach, proletariacki Włocławku.
A'propos wy
20:25, 2025-05-30
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz