Zamknij
REKLAMA

Smog wdziera się przez okna? Te domowe rośliny oczyszczają powietrze

02.03.2021

Smog wdziera się przez okna? Te domowe rośliny oczyszczają powietrze

W miastach zjawisko smogu jest coraz powszechniejsze. W walce o czyste powietrze we własnych czterech kątach sięgnijmy po pomoc roślin. Kwiaty doniczkowe potrafią nie tylko ozdobić dom czy mieszkanie, ale także skutecznie je oczyścić. Sprawdź, które są do tego idealne! 

Problem zanieczyszczonego powietrza dotyka nas wszędzie. 

Chcąc walczyć o czyste powietrze i własne zdrowie warto zacząć od własnego domu i mieszkania. Miejsca, w których spędzamy większość dnia również emitują szkodliwe dla zdrowia związki. Pochodzą one z farb, lakierów, klejów czy detergentów. 

Prostą metodą o zadbanie o własne zdrowie w przestrzeni, w której przebywamy są rośliny.  Z pewnością nie zastąpią one dobrego filtra, ale pomogą poprawić nasze powietrze.  

Po jakie należy sięgnąć?

Do popularnych roślin należy domowa paproć. Liście tej rośliny osiągają 40-60 cm długości i lekko się przewieszają, tworząc szeroką kępę. Jej obecność sprawia, że z naszego domu czy mieszkania zniknie część unoszącego się w powietrzu formaldehydu.

Jednym z popularniejszych jest domowych kwiatów skrzydłokwiat (Spathiphyllum). Ta roślina oczyszcza powietrze z lotnych związków organicznych - zwłaszcza benzenu i acetonu. Te zawarte są m.in. w lakierach i farbach, środkach czystości, zmywaczach do lakierów.

Warto również zakupić sansewierię, która oczyści powietrze z benzenu i formaldehydu. To także jedna z najłatwiejszych w utrzymaniu roślin. Znakomita dla zapominalskich, bo nie wymaga częstego podlewania, wytrzyma również okresy długiej suszy. 

W pomieszczeniach znakomicie sprawdzi się również rapis wyniosły, który pochłania amoniak. Substancję tę możemy znaleźć m.in. w wielu detergentach i różnego rodzaju barwionych tekstyliach.

Bardzo popularna w wielu domach jest dracena obrzeżona. Dzięki niej możemy zapewnić sobie powietrze wolne od takich substancji jak ksylen, trójchloroetylen i formaldehyd, które spotkamy m.in. w wielu rozpuszczalnikach, farbach oraz preparatach uszczelniających. 

Wartościowe będą również begonia, palma kencja, aglaonema, aleos czy bluszcz pospolity. 

REKLAMA

komentarz (2)

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1 0

Jak zaczną palić śmieci wtedy dopiero będzie we Włocławku smog . 14:26, 02.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

smogsmog

2 0

No to niech znów stosują szklane butelki i kartonowe pojemniki, to nię będzie śmierdzieć. 20:54, 06.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz