Ogród to miejsce szczególne. Wiosną cieszy oko budzącymi się do życia kwiatami, latem kolorem i zapachem. Różnorodność roślin, jakie możemy wybrać by stworzyć piękne miejsce przy domu jest ogromna. Na jakie rośliny warto postawić?
Rośliny to klucz całego ogrodu. To one określają styl i wygląd. Nadają charakteru naszej przestrzeni rekreacyjnej.
Ich różnorodność jest ogromna, dlatego wybór do swojego ogrodu należy przemyśleć pod wieloma względami. Wymagania glebowe i stanowiskowe, wymagania pielęgnacyjne, kwestia rozrostu i wielkości - to wszystko ma znaczenie. Dobór odpowiedniego krzewu należy też uzależnić od stylu ogrodu.
Do zacienionego ogrodu
W przypadku zacienionego ogrodu należy unikać sadzenia roślin wielobarwnych. Te, by być atrakcyjne dla oka, potrzebują promieni słonecznych. W takich miejscach nie należy również sadzić roślin wytwarzających duże kwiaty.
Warto także zadbać o to, by odległości między roślinami były większe. Zbyt duże zagęszczenie może być przyczyną chorób grzybowych.
Idealne do zacienionych miejsc są takie byliny, jak parzydło leśne, języczka pomarańczowa, serduszka okazała, tawułka, rodgersja czy zawilec mieszańcowy.
Dobrze w takich miejscach sprawdzi się też cis pospolity. To krzew, który rośnie powoli, ale jest bardzo odporny na pogodę i nie potrzebuje dużo słońca. Lubi wilgotne środowisko. To łatwy w uprawie i efektowny krzew.
Rośliny dekoracyjne
Ozdobą ogrodu są kwiaty. Krzewy, na których rosną potrzebują dobrej ziemi, nasłonecznienia. W przypadku, kiedy lubimy duże kwiaty warto postawić na hortensję ogrodową.
Cenione są szczególnie te gatunki o niebieskiej barwie. Należy jednak pamiętać, że kolor jest zależny od odczynu gleby. Błękitne kwiaty gwarantuje kwaśna ziemia, w przypadku gleby zasadowej kwiaty będą bardziej czerwone. Hortensja jest wysoko odporna na choroby, jest łatwa w uprawie
Niezwykle urodziwym krzewem jest azalia. Występuje w niemal stu odmianach barwnych. Potrzebuje jednak kwaśnej, przepuszczalnej i żyznej ziemi. Poza tym nie jest to wymagający krzew.
Dekoracyjną rośliną o dużych kwiatostanach jest również piwonia ogrodowa (peonia).
Rośliny egzotyczne
W polskim klimacie w ogrodach możemy hodować odmianę eukaliptusa, która jest najbardziej odporna na mróz. Eukaliptus Gunni wygląda niebanalnie. Ma poskręcane gałęzie i luźną koronę. Wyróżnia się niebieskoszarymi liśćmi.
Miejsce osłonięte od wiatru, słoneczne z żyzną, dobrze przepuszczalną glebą - takiego stanowiska potrzebuje juka karolińska. Latem należy tą roślinę regularnie i obficie podlewać, pamiętać o nawozach mineralnych a zimą okryć z gałązek świerka.
Dobrze prezentuje się w ogrodzie, posadzona jako samodzielna ozdoba lub w grupie na rabatach.
Do popularnych roślin, na jakie decydujemy się podczas aranżacji ogrodu, należą też kamelia (chińska róża) i paproć drzewiasta (Dicksonia antarctica).
1 2
Najlepiej maniachurana.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz