Zamknij
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Wynajmujący mieszkania dostaną po kieszeni? Co zmienią nowe przepisy?

03.08.2021

Wynajmujący mieszkania dostaną po kieszeni? Co zmienią nowe przepisy?

Właściciele mieszkań pod wynajem prywatny czekają zmiany. Wszystko to w związku z Polskim Ładem, który ma wejść w życie od 2022 roku. 

- Celem zmian jest stworzenie w Polsce sprawiedliwego systemu podatkowego, w którym podatki płacone są przez obywateli według zasad fair play, w wysokości adekwatnej do ich możliwości, w duchu sprawiedliwości społecznej - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Z wynajmu mieszkań to jak donosi portal money.pl, żyje ok. miliona osób. Większość z nich rozlicza się ryczałtem, bez założonej działalności gospodarczej. Na zasadach ogólnych natomiast rozlicza się ok. 200 tysięcy osób. 

To właśnie tę grupę mają objąć zmiany zapowiadane przez rząd w Polskim Ładzie. 

Osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych (wg. skali podatkowej 17 i 32 procent podatku dochodowego), jak wynika z informacji ministerstwa finansów, najczęściej nie płacą podatków. 

Straty dla budżetu państwa z tego powodu jak tłumaczy resort, mogą wynosić nawet pół miliarda złotych. 

By uszczelnić budżet Polski Ład zakłada zmiany od początku 2022. Właściciele mieszkań, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej gospodarczej, obowiązkowo będą na ryczałcie. 

Stawki ryczałtu pozostaną na tym samym poziomie. Wynajmujący zapłacą 8,5 proc. podatku od przychodów poniżej 100 tys. zł. W przypadku kwoty większej będzie to12,5 proc. od nadwyżki. 

Właściciele mieszkań nie będą mogli także odpisywać kosztów nabycia nieruchomości od podatku dochodowego, odliczać kosztów związanych z remontem czy obsługą zaciągniętego pod ich zakup kredytu. 


komentarz (3)

!!!!

17 4

RZĄD NIE POTRAFI PORZĄDKU ZROBIĆ Z NIEMELDOWANYMI OSOBAMI KTÓRE NIE PŁACA ŻADNEGO PODATKU ZA WYWÓZ ŚMIECI I ŚCIEKI A CO PISAĆ O WYNAJMUJĄCYCH OKUPANTACH XD 12:03, 05.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RentierRentier

6 4

Każda podwyżka jakichkolwiek podatków i innych obciążeń zostanie automatycznie przeniesiona na ostatecznego odbiorcę. Ja nie widzę żadnego problemu. 12:37, 19.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KomarKomar

1 1

Tylko podatki...podatki i jeszcze raz podatki ..co za kuźwa kraj 13:49, 08.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz