Zamknij

Ostatnie dni tanich kredytów! Wiemy, od kiedy raty pójdą w górę

13.09.2021

Ostatnie dni tanich kredytów! Wiemy, od kiedy raty pójdą w górę

Wygląda na to, że to już koniec niskich rat kredytów hipotecznych. Te już jesienią mają pójść w górę. Dlaczego?

Rada Polityki Pieniężnej nie podjęła decyzji o podniesieniu stóp procentowych. Na wzrost rat kredytów hipotecznych wpłynie natomiast wskaźnik WIBOR 3M. 

To on wykorzystywany jest do wyznaczania oprocentowania w hipotekach o oprocentowaniu zmiennym.

- To efekt wzrostu stawki trzymiesięcznego WIBOR, która w większości przypadków jest podstawą wyliczania oprocentowania. Niektóre banki podwyższyły już też oferowane stawki oprocentowania stałego dla nowych klientów - wynika z analizy przeprowadzonej przez Expandera.

Zdaniem Jarosława Sadowskiego głównego analityka Expander Advisors, "czas najtańszych kredytów w historii powoli zaczyna się kończyć".

Stawka WIBOR 3M wzrosła z 0,21 proc. do 0,24 proc., a t przełoży się na wzrost wysokości raty kredytu z oprocentowaniem zmiennym.

- Podwyżka pojawi się w październiku lub listopadzie. Na szczęście początkowo podwyżka będzie niewielka, bo o zaledwie 4,5 zł (dla kredytu 300 000 zł na 25 lat) - wskazuje Sadowski dla Bussines Insider Polska. 

To jednak dopiero początek. Wskaźnik WIBOR 3M będzie rósł jak podwyżki stóp, które są coraz bardziej prawdopodobne, wejdą w życie. 

Jak wylicza Expander, w przypadku kiedy WIBOR wróci do poziomu sprzed pandemii, do poziomu 1,71 proc. rata kredyty w wysokości 300 000 zł zaciągniętego na 25 lat wzrośnie o 236 zł - z 1334 zł do 1570 zł.


komentarz (2)

Bajeczny.Bajeczny.

4 2

Czas odpalić reaktor! Marek Wojtkowski będzie wmawiał mieszkańcom, że wszystko w porządku. Powtórka z Czarnobyla...1986 rok... 22:19, 15.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Agata25Agata25

5 0

Co ma Wojtkowski do wzrostu oprocentowania kredytów? Nie trzeba być finansistą aby wiedzieć, że kredytów hipotecznych nie bierze się, gdy stopy procentowe są niskie. To co się dzieje jest dopiero początkiem, wystarczy cofnąć się do lat 90 i przypomnieć sobie jak wyglądała sytuacja przed hiperinflacją. Czeka nas hiperinflacja, ci którzy nabrali kredytów długoterminowych popłyną bo nie będą w stanie ich spłacić. 16:33, 16.09.2021