Zamknij
Zdjęcie ilustracyjne Fot. depositphotos.com

Październik w ogrodzie. Jakie prace musimy wykonać?

13:59, 03.10.2021

Październik w ogrodzie. Jakie prace musimy wykonać?

Październik to pracowity miesiąc w ogrodzie. To czas przygotowania ogrodu do zimy. O czym nie można zapomnieć? Podpowiadamy, jakie prace należy wykonać. 

Drzewa i krzewy

To także dobry moment na sadzenie drzew i krzewów oraz roślin wieloletnich. W tym przypadku należy je regularnie podlewać. 

To także moment, w którym należy wykopać cebule i kłącza roślin, które nie są mrozoodporne. Mieczyki, frezje, fiołki nie przetrwają zimy. Wysiewamy za to rośliny jednoroczne takie jak chabry czy nagietki.

W październiku mogą pojawić się już nocne przymrozki, dlatego ważne jest by zabezpieczyć rośliny wrażliwe. Obsypujemy je korą, trocinami, kompostem na wysokość 20-40 cm. (w zależności od rośliny). Młode rośliny możemy zabezpieczyć również słomą lub białą agrowłókniną. 

Nie możemy zapomnieć wykonać cięcia niektórych krzewów przed zimą. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej dla nich. Rany muszą zdążyć zagoić się przed nadejściem mrozów.

Ogród warzywny 

Przez całe lato cieszył nas plonami, teraz należy go przygotować do zimowania. Z przydomowego warzywnika należy zebrać późne odmiany marchwi, kapusty, przed nadejściem chłodu należy też zebrać pomidory (także niedojrzałe). Wykształcone owoce pomidorów umieszczamy w pomieszczeniu, gdzie będą dojrzewały. 

Wykopujemy buraki ćwikłowe i inne warzywa korzeniowe. Przed przymrozkami należy również zebrać dynię. Ponadto zabezpieczamy warzywa wieloletnie korzeniowe, rosnące w gruncie. Przekopujemy ziemię, zasilamy obornikiem lub kompostem.

Czas na nawożenie

Powinniśmy rozpocząć także jesienne nawożenie. Do tego warto wykorzystać kompost lub obornik, który powinien zostać rozrzucomy między drzewami i krzewami owocowymi, a następnie płytko zakopany. 

Oczko wodne

W przypadku oczka wodnego należy wyczyścić je z zanieczyszczeń. Trzeba usunąć opadające tam liście, zasychające kwiatostany i liście roślin wodnych. 

Trawnik 

Pielęgnacja trawnika w październiku to przede wszystkim jego regularne czyszczenie. Warto przeprowadzić areację, czyli zabieg napowietrzenia gleby służący rozluźnianiu podłoża i pobudzeniu trawy do krzewienia się. Zapobiegnie to także zaleganiu wody. 

Koszenie? Trawa nie rośnie już tak szybko, więc wystarczy co dwa tygodnie. Ostatnie koszenie zależy od pogody, ale co do zasady trawnik powinniśmy skosić kilka dni przed pierwszym przymrozkiem. Gdy przed zimą jeszcze urośnie należy skosić go ponownie. Zbyt długa trwa pokłada się pod śniegiem i gnije.


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%