Zamknij
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

Mniej formalności związanych z budową domu! Prezydent podpisał ustawę

03.11.2021

Mniej formalności związanych z budową domu! Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która znosi formalności związane z budową domu do 70 metrów kwadratowych. W myśl nowych przepisów nie będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę, nie będzie trzeba prowadzić dziennika budowy, a także ustanawiać kierownika budowy. 

O podpisaniu ustawy poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowe prawo budowlane ma sprawić, że zdecydowanie łatwiej będzie postawić dom.

- To uproszczona procedura dla polskich rodzin budowy własnego domu. Za te same pieniądze, za które można by było kupić kawalerkę w dużym mieście, będą mogli w prostej procedurze wybudować własny dom - powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.    

Dopuszczalna powierzchnia zabudowy domów to 70 m2. Budynek ma być wolnostojący i nie więcej niż dwukondygnacyjny. Na maksymalnie dwóch kondygnacjach może być nawet ponad 100m2 powierzchni użytkowej.

Zgodnie z założeniami ustawy obiekty mieszkalne mają być niewielkie, o prostej konstrukcji, co ma to ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

- Nowe prawo ustala też, że liczba projektowanych budynków nie mogłaby być większa niż jeden na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki. Ma to sprawić, że powstające domy będą służyć celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli - podkreśliła Kancelaria Prezydenta RP.

Jeśli w miejscu, gdzie chcemy budować dom nie ma  miejscowego zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 metrów kwadratowych ma być wydawana w ciągu 21 dni.

Przepisy wejdą w życie po upływie dwóch miesięcy od ich ogłoszenia. 


komentarz (1)

krabkrab

10 2

Pytanie tylko, czy warto się na siłę ograniczać? Na taki dom z ogrodem też stuknie 500 000zł.
Może lepiej wydać 550 000zł i postawić trochę większy - taki, jaki chcemy.
Chociaż dla dwójki osób 70m2 w zabudowie jest w sam raz. 08:02, 04.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz