Zamknij

Kto dostanie kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Prezydent podpisał ustawę

18.11.2021

Kto dostanie kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Prezydent podpisał ustawę

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym została podpisana przez prezydenta. Zapisy te przewidują pomoc państwa przy spłacie kredytów mieszkaniowych.

Ustawa ta jest częścią "Polskiego Ładu". 

Rozwiązanie to ma pomóc osobom, które nie mają środków na wkład własny, a chciałyby wziąć kredyt hipoteczny. 

- Celem przedłożonej do podpisu ustawy jest eliminacja bariery przy udzieleniu kredytu hipotecznego w postaci braku własnych środków stanowiących wymagany przez bank wkład własny - czytamy w informacji opublikowanej przez Kancelarię Prezydenta. 

Zgodnie z zapisami ustawy państwo, za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, pokryje od 10 do 20 proc. kwoty kredytu. Kwota ta nie będzie jednak wyższa niż 100 tysięcy złotych. 

- BGK będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z urodzeniem się dziecka. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie 20 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko i 60 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko - informuje serwis Bankier.pl

Przepisy uregulowały także maksymalne limity środków, jakie z budżetu państwa będą przezywane do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. 

W 2022 roku kwota ta ma wynieść 100 mln zł i w następnych latach znacząco wzrosnąć. W 2023 roku będzie to 200 mln zł, w 2024 roku - 500 mln zł tak by w 2032 roku osiągnąć pułap nawet 2 mld 150 mln zł.

Warunkiem skorzystania ma być nieposiadanie na własność żadnego mieszkania ani domu. Wyjątki przewidziano dla rodzin wielodzietnych.

Ustawa wejdzie w życie 6 miesięcy od daty publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw. Może być to zatem maj 2022 roku. 


komentarz (2)

TulejaTuleja

0 1

Brawo! Nie stać cię na kredyt, to państwo ci pomoże go wziąć. Ostatecznie bank zabierze ci mieszkanie, a komornik pomoże ściągnąć odsetki. Co za wspaniałomyślny rząd!!! 13:38, 05.12.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GośćGość

0 0

Jaki Ty jesteś *%#)!& nieźle zarabiają ale nie mają odłożone na wkład własny.Odkładanie trwa latami.Teraz bedą mogli wziąć kredyt od razu , a spłacać na bieżąco z zarobków.Ale jeśli był wkład to komornik nie zabierał ? Komorników za mordę wział PIS.Nikomu już nie zabierają majątków tylko dlatego , że nazywa się tak samo jak dłużnik.Mieszkań też lichwiarze nie mogą zabierac za kilkuset złotych kredytu. 00:27, 07.12.2021