Zamknij
REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne Fot. pixaby

Rząd szykuje nowy podatek od mieszkań! Wcale nie chodzi o "katastralny"

30.12.2021

Rząd szykuje nowy podatek od mieszkań! Wcale nie chodzi o

Wiceminister Piotr Uściński poinformował, że w ministerstwie finansów prowadzone są prace nad nowym podatkiem od mieszkań. Tym razem nie chodzi o podatek katastralny. Resort chce rozwiązać problem "pustostanów oraz tzw. flippingu". 

Rząd chce opodatkować nieruchomości, które kupowane są w celach inwestycyjnych. 

Dużo mówi się na temat podatku katastralnego. Podatek ten, co chwilę wraca do debaty publicznej. W przypadku, jego wprowadzenia właściciel mieszkania, które nie jest jego pierwszym a kolejnym, płaciłby podatek w wysokości 1 proc. wartości nieruchomości.

Jak podaje Business Insider, właściciel mieszkania o wartości 360 tysięcy złotych płaciłby rocznie 3600 zł podatku.

Rząd zarzeka się jednak, że podatek katastralny nie jest planowany. 

- Nie będziemy wprowadzać podatku katastralnego rozumianego jako podatek od wartości nieruchomości powszechnie płaconego przez wszystkich Polaków - stwierdził wiceminister Piotr Uściński. 

Dodał jednak, że w resorcie prowadzone są prace nad innym podatkiem. Tym razem nie chodzi o podatek katastralny. Resort chce rozwiązać problem "pustostanów oraz tzw. flippingu". 

Resort wskazuje, że rząd zdecydowanie sprzeciwia się masowemu wykupowaniu mieszkań, które później nie są zamieszkiwane. Skupujący mieszkania, czekający na wzrost cen i sprzedający je z zyskiem, zdaniem rządu blokują Polakom dostęp do "m2". 

- Wiemy, że pojawia się na rynku problem pustostanów. Nie możemy dopuścić do tego, żeby był to masowy problem, by nowe mieszkania stały puste i oczekiwały na wzrost wartości, zamiast być wynajmowane - stwierdził Uściński, cytowany przez Business Insider. 


komentarz (5)

KlopKlop

22 6

A jak ktoś ma żonę, której nie eksploatuje to też niedługo zapłaci podatek?
K...a, niech powiedzą od razu, że brakuje na 500+, a nie Suskiemu dali uzasadnienie do napisania. 11:02, 30.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

!!!!

12 1

BAJU BAJU BĘDZIEM W RAJU :) INFLACJA TEŻ MIAŁA BYĆ 3 PROCENTOWA A JUŻ W UKRYCIU TOM 25 PROCENT ! 15:23, 30.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wsws

15 3

Jak rząd nie potrafi rządzić to powinien podac sie do dymisji i niech inna partia przejmuje, a nie dalej drukują puste środki i rozdają nierobom. Dlaczego nie wprowadzą zatrudnienia dla rodziców choćby na część etatu żeby otrzymywac te zasiłki. 20:25, 01.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

!!!!!!!!

5 0

We Włocławku kilku znanych panów zgromadziło ok 20 mieszkań .... które stoją puste , nikt tam nie jest zameldowany ... 17:38, 10.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Proceder Wykupu MiesProceder Wykupu Mies

1 0

Napisz maila do Piotra Uścińskiego, opisujac ten proceder: [email protected] albo [email protected] 01:03, 29.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA