Zamknij
REKLAMA

Uściński: upraszczamy procedury przy budowie domu do 70 m kw.

10.01.2022

Uściński: upraszczamy procedury przy budowie domu do 70 m kw.

- Upraszczamy procedury przy budowie domu do 70 m kw., ale domy muszą być budowane na własne potrzeby, najlepiej na terenach przeznaczonych na budownictwo jednorodzinne, a nie w szczerym polu - powiedział PAP wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Od poniedziałku 3 stycznia można korzystać z uproszczonej procedury budowy domów do 70 m kw. - bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy, na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym.

Uściński wskazał, że znowelizowane przepisy nie precyzują kwestii minimalnej powierzchni działki, na której można budować domy do 70 m kw. w uproszczonej procedurze.

- Minimalna powierzchnia może wynikać z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, może też być określona w decyzji o warunkach zabudowy wydanej przez gminy - powiedział.

Dodał, że domy do 70 m kw. można postawić wszędzie, gdzie pozwalają na to przepisy, najlepiej na działkach budowlanych, które w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone na budownictwo jednorodzinne lub na terenach, gdzie jest możliwe uzyskanie warunków zabudowy.

Wiceminister przypomniał, że wydanie decyzji o warunkach zabudowy będzie w przypadku domu do 70 m kw. konieczne, jeśli na tym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Gmina przy przygotowywaniu warunków zabudowy robi analizę sąsiedztwa. W ogólnych przepisach analizowany obszar to minimum trzy długości działki od strony ulicy. To oznacza, że jeśli działka od ulicy ma 20 m szerokości, to minimalny obszar analizowany wynosi 60 m od tej działki. Maksymalnego obszaru analizy nie określono w przepisach, gmina ustala go sama. W przepisach dotyczących budowy domów do 70 m kw. zawęziliśmy maksymalny obszar analizy do 200 m. W zależności od tego, jakie jest sąsiedztwo, gmina wydaje pozwolenie, że taki dom będzie można postawić czy nie - podkreślił Uściński.

Termin na wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla domu do 70 m kw. skrócono do 21 dni.

- Przy standardowej budowie jest to 30 dni, choć wielokrotnie ten termin jest o wiele miesięcy przekraczany. Wtedy trzeba powiadomić wszystkie strony o wszczęciu postępowania i przygotowaniu projektu decyzji. Przy warunkach zabudowy dla domu do 70 m kw. jest mniej pracy, mniej korespondencji do wysyłania, ale – podkreślam - możemy taką procedurę zastosować tylko w przypadku domów, które nie oddziałują na działki sąsiednie i tam, gdzie nie ma trzecich stron w postępowaniu – poinformował wiceminister.

Przekazał, że procedura odbioru budynku domu do 70 m kw. będzie taka sama, jak w przypadku każdego innego. Zakończenie budowy zgłasza się do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. W oświadczeniu należy podać faktyczną powierzchnię domu oraz zrobić inwentaryzację geodezyjną.

- Jeśli ktoś zdecyduje się na budowę domu do 70 m kw. bez kierownika budowy, te czynności przejmie na siebie. Zawsze podkreślamy, że brak konieczności prowadzenia dziennika budowy i ustanowienia kierownika budowy to jest rozwiązanie dla tych, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i kompetencje oraz czują się na siłach, aby samodzielnie przeprowadzić budowę własnego domu – zauważył.

Na pytanie, czy "dom bez formalności" będzie można sprzedać tuż po jego wybudowaniu, wiceszef MRiT odparł, że nie ma ku temu przeszkód.

- Prawo budowlane nie jest od tego, by regulować szczegóły dotyczące sprzedaży nieruchomości. Zależy nam natomiast na tym, aby domy do 70 m kw. były budowane na własne potrzeby oraz żeby z tych uproszczonych przepisów nie korzystały osoby profesjonalnie budujące domy na sprzedaż - oświadczył Uściński.

Zaznaczył, że wymagane oświadczenie, że dom do 70 m kw. jest budowany w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, składa się pod odpowiedzialnością karną.

- Każdy powinien składać oświadczenie zgodnie z prawdą. Jeśli ktoś złożyłby fałszywe oświadczenie, że buduje na własne potrzeby, a okazałoby się, że buduje obok siebie 10 takich domów na sprzedaż, wówczas będzie za to odpowiadał prawnie - powiedział.

Zwrócił uwagę, że deweloperzy mogą budować domy do 70 m kw., ale nie mogą przy tym skorzystać z uproszczonej procedury.

- W ich przypadku obowiązuje procedura standardowa - konieczny będzie kierownik i dziennik budowy - przypomniał. 


komentarz (2)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


lollol

1 0

Dlaczego za wszystko za co bierze się rząd jest do du....yyyyy. 18:53, 19.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz