Zamknij
REKLAMA
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

Moje Ciepło. Będą duże dotacje na pompy ciepła. Wiemy, kto może aplikować

11.02.2022

Moje Ciepło. Będą duże dotacje na pompy ciepła. Wiemy, kto może aplikować

Od 7 do nawet 21 tys. zł dotacji będzie można dostać na zakup i montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym w ramach nowego programu "Moje Ciepło", który Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi na przełomie I i II kwartału 2022 r. Ze wsparcia finansowego skorzystają właściciele tylko nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym.

Dofinansowanie będzie dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej.   

- Konsekwentnie rozwijamy w Polsce energetykę prosumencką oraz ogrzewnictwo indywidualne, a  program „Moje Ciepło” stanowi kolejny krok w tym kierunku. Szerokie zastosowanie w domach jednorodzinnych pomp ciepła, które zaliczają się do najnowocześniejszych, ekologicznych, zeroemisyjnych źródeł ciepła, przyczyni się poprawy jakości powietrza w naszym kraju i do osiągania wytyczonych celów klimatycznych - podkreśla minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Wsparcie finansowe z NFOŚiGW ma być udzielane w formie bezzwrotnych dotacji stanowiących od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. To oznacza, że na zakup i montaż wybranej pompy ciepła będzie można dostać od 7 do 21 tys. zł.

Budżet programu wynosi 600 mln zł.

- Dopłaty mają dotyczyć zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym, przez co "Moje Ciepło" będzie komplementarne wobec programu "Czyste Powietrze" - zauważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski

Kto może liczyć na dotację?

Beneficjantami będą mogli właściciele bądź współwłaściciele jednorodzinnych nowych domów. Przez nowy budynek mieszkalny w programie rozumie się taki, w przypadku którego (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW) nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.

Ten formalny wymóg nie zamyka jednak drogi do otrzymania dotacji na pompę ciepła, gdyż przewidziano jeszcze jedną istotną możliwość - może to być również nowy jednorodzinny budynek mieszkalny, w odniesieniu do którego złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie – pod warunkiem jednak, że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.    

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje rozpocząć nabór wniosków w programie "Moje Ciepło" na przełomie I i II kwartału 2022 r. Okres kwalifikowalności będzie natomiast liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.

Osoby planujące zakup i montaż w swoim nowym domu jednorodzinnym pompy ciepła przy wsparciu finansowym z NFOŚiGW powinny pamiętać o bardzo istotnej zasadzie: najpierw inwestycja, potem refundacja. 

Warunkiem otrzymania dotacji na pompę ciepła jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej  (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu.


komentarz (2)

ściemaściema

4 2

Ja pale starymi meblami i śmieciami. Na nic innego mnie nie stać. 10:22, 19.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

inflacjainflacja

1 1

Mnie nie stać na węgiel. Z niecierpliwością czekam na kolejną akcję saniko, w której można pozbywać się starych mebli. Ostatnio zanim przyjechało saniko z mojej ulicy i ulic ościennych zebrałem kilka ton starych mebli które mam nadzieję starczą mi do końca zimy. Teraz nowa akcja pomoże mi uzbierać opał na przyszłą zimę. Boję się tylko, że na te stare meble będzie większe zapotrzebowanie i może dla mnie nie starczyć. 13:57, 03.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz