Zamknij
Polska zobowiązała się odejść od węgla kamiennego do 2049 roku. Fot. depositphotos

Odejście Polski od węgla. Co mówią na ten temat włocławskie polityczki? Opinie są różne

11:43, 19.11.2021 Aktualizacja: 12:59, 19.11.2021

Odejście Polski od węgla. Co mówią na ten temat włocławskie polityczki? Opinie są różne

Polska zobowiązała się na konferencji klimatycznej odejść od węgla kamiennego. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa stwierdziła, że nasz kraj zakłada rezygnację z tego paliwa w energetyce do 2049 roku. Zapytaliśmy polityczki związane z Włocławkiem, co sądzą na ten temat.

Kobieca perspektywa to jeden z cykli na naszym portalu. Prezentujemy w nim komentarze siedmiu kobiet z włocławskiego świata polityki. Wypowiadają się one na temat bieżących spraw polityczno-społecznych.

Pytanie: Jak powinno wyglądać odejście Polski od węgla?

Joanna Borowiak, posłanka PiS:

Jestem przekonana, że wszystkim nam zależy na czystym powietrzu i na ograniczeniu emisji CO2. W kontekście realizacji polityki klimatycznej konieczne jest zastosowanie mechanizmu sprawiedliwej transformacji. Polityka klimatyczna musi być prowadzona w sposób, który nie będzie generował dodatkowych obciążeń dla społeczeństwa – w szczególności dla gospodarstw domowych. Sprawiedliwa transformacja odnosi się w szczególności do tych regionów w Polsce, które dziś są najbardziej uzależnione od wydobycia paliw kopalnych. O sprawiedliwej transformacji będziemy mogli mówić wtedy, jeżeli będzie prowadzona w sposób odpowiedzialny i zaplanowany. Niezwykle ważne jest tu właściwe zadbanie o przyszłość regionów węglowych, w tym o perspektywy ich dalszego rozwoju, o miejsca pracy w nowych sektorach gospodarki, które będą się rozwijały także w związku z wdrażaniem rozwiązań technicznych służących ograniczaniu emisji.

Dla Polski priorytetem jest zapewnienie zielonej transformacji zakładającej włączenie społeczne, która nie osłabi naszego bezpieczeństwa energetycznego i umożliwi prawdziwie sprawiedliwą transformację całej gospodarki. Zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego będzie sprzyjać zastosowanie dywersyfikacji źródeł energii.

W mojej ocenie, wdrażając dyrektywy klimatyczne musimy mieć na uwadze konieczność dostosowania działań do realiów – dopóki nie uruchomimy innych źródeł energii, nie możemy wygaszać kopalni. Osobiście uważam, że wymogi polityki klimatycznej należy pogodzić z racjami bezpieczeństwa energetycznego.

Nie możemy też nie zauważać tego, jak przebiega realizacja wytycznych dotyczących klimatu w innych krajach? Ciekawe jest, że np. Niemcy odtwarzają źródła energii oparte na węglu – pomimo ustawy o rezygnacji z węgla, która zakłada zamknięcie wszystkich elektrowni tego typu do 2038 r. – zdecydowali się na uruchomienie w 2020 r. elektrowni węglowej. Elektrownie węglowe buduje także Japonia, gdzie na przestrzeni pięciu lat planuje się budowę do 22 takich elektrowni.

Anna Gembicka, posłanka PiS, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Nie udzieliła komentarza w tej sprawie.

Joanna Hofman-Kupisz, nauczycielka i włocławska radna:

Przede wszystkim powinno przebiegać według konkretnego planu i zdecydowanie szybciej. Deklaracja, złożona na konferencji klimatycznej w Glasgow ( COP26) nie pozostawia złudzeń – odejście Polski od węgla do 2049 roku nie jest dla władzy priorytetem.

Odejście od węgla do produkcji energii elektrycznej mogłoby nastąpić zdecydowanie szybciej, gdyby zostały stworzone odpowiednie warunki do produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Polityka władz w tej kwestii jest niespójna. Z jednej strony władza zachęca Polaków do zakładania instalacji fotowoltaicznych, a z drugiej strony ciągle zmienia przepisy, które zmniejszają korzyści z tych inwestycji.

Aneta Jędrzejewska, członkini Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego:

Nie udzieliła komentarza w tej sprawie.

Domicela Kopaczewska, zastępczyni prezydenta Włocławka:

Przede wszystkim edukacja, edukacja i edukacja. To nie jest kwestia roku czy dwóch. Należy edukować od najmłodszych lat o konsekwencjach użytkowania nieekologicznych źródeł ciepła.

Ważne są też projekty, które są realizowane ze środków unijnych dotyczące wymiany źródeł ciepła zarówno w indywidualnych domostwach, jak i zbiorowych. Tutaj rolą rządu jest to, by uruchamiać jak najwięcej programów i dofinansowywać ich znacznie więcej niż do tej pory.

No i oczywiście to, co zaniechaliśmy, czyli elektrownie atomowe, które mieliśmy budować. Odejście od węgla musi nastąpić – jeśli tego nie zrozumiemy, to źle skończymy. Należy jak najszybciej zamykać kopalnie, znajdować alternatywne źródła ogrzewania, ale również zaopiekować się górnikami, gdzie będziemy zamykać kopalnie. Trzeba więc stworzyć inne, alternatywne miejsca pracy.

Magdalena Korpolak-Komorowska, wójt gminy Włocławek:

Nie udzieliła komentarza w tej sprawie.

Agata Wojtkowska, członkini Zarządu Powiatu Włocławskiego:

Nie jestem do końca przekonana, że dekarbonizacja jest naprawdę możliwa. W przestrzeni społecznej pojawiają się różne daty odejścia od węgla, począwszy od roku 2030, a skończywszy na 2049.

Alternatywą byłoby zapewne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, ale te z kolei blokuje chociażby ustawa 10H, która nie pozwala na powstawanie farm wiatrowych. Szacuje się, że obecnie 70% energii pochodzi z węgla, więc co do odejścia od tego źródła jestem naprawdę sceptyczna. Trudno jest pogodzić sytuację klimatyczną z akceptacją społeczną, realnością techniczną i przede wszystkim ekonomią, i właśnie dlatego w dalszym ciągu będą nam zagrażać zmiany klimatyczne.

*Kolejność nazwisk alfabetyczna. Rozmówczynie są stałymi gośćmi tego cyklu.


komentarz(13)

??

5 1

Jak można Polakom a szczególnie polskim emerytom tak mącić w głowach ,,dekarbonizacją'' przy obecnych cenach gazu , ropy czy węgla ? Eurokołchoz wymyśla kolejne zielone i d i o t y z m y a zależnych od unijnych polityków polityków zmusza do ich rozpowszechniania pod hasełkami czystego powietrza .A tymczasem z komina domu jedej z tych widać dym wieczorami ....! Czyżby miała ,,ekologiczny'' kominek opalany ,,ekologicznym'' drewnem ? Nie mozna tez zapominać o planach spalania trujących śmieci w MPEC bez konsultacji z mieszkańcami ! 15:00, 19.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do?Do?

1 0

Dla Twojej wiadomości unijny antyfanie to są decyzje podejmowane przez ONZ nie przez UE. Po za tym to są decyzje na przyszłość z określonymi odległymi terminami zatem palenie węglem w obecnej chwili nie jest niczym niedozwolonym... 12:36, 20.11.2021


reo

?!?!

3 0

W PODPROGOWYCH REKLAMACH JUZ POKAZUJĄ ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ AGENDY 2030 LICZĘ ŻE NASZE BĄKI TEŻ BEDĄ KARALNE / 16:31, 19.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

powiatowypowiatowy

8 0

Dajcie ludziom normalnie zarobić to sami, dla własnej wygody, odejdą od ogrzewania węglem. 19:41, 19.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ktośktoś

4 0

I znowu te ,,polityczki"... Co to za słowo w ogóle? Jak to brzmi? 20:50, 19.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

hgfhgf

1 0

Podobne do id.otki i de.ilki 13:50, 20.11.2021


MieszkanieMieszkanie

5 1

Posłowie...banda dyplomowanych osłów, którzy,życia nie znają. Dostają kasę za nic...dać im najniższą krajową i niech żyją.. Po co oni się wypowiadają na każdy temat jak nie mają pojęcia ..niech idą kaczoka bronć.... 21:38, 19.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

D2021D2021

4 2

A polityczki to takie tyczki z polipami ? 10:53, 20.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TfuTfu

3 2

To wszystko jest proste do zrobienia chociażby farmy wiatrowe, panele fotowoltaiczne czy elektrownie wodne aczkolwiek państwo pisowskie robi wszystko żeby te odnawialne i niewyczerpalne źródła energii jak najmniej się opłacały dla obywateli bo wpływy z węgla, ropy czy gazu to największy dochód dla państwa. Rząd powinien myśleć jak inaczej zapewnić wysokie wpływy do budżetu państwa a nie tylko żerować na podwyżkach cen energii. Najpierw podnoszą ceny paliw i gazu do oporu a następnie chwalą się najwyższymi zyskami spółek skarbu państwa od lat. 12:45, 20.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KomediaKomedia

2 0

Szwedzi tak się zielono zreformowali że całą zimę potrzebowali energii o innych. PGNIG też dobrze na nich zarobił. 20:01, 20.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mkmk

4 0

czyli jednym słowem pis zamknie kopalnie na rzecz szwabów i chin.. bo tam powstają nowe elektrownie węglowe i będziemy zalezni od nich, bo wątpię by faktycznie wszystko przeszło na niby ekologię..
a dwa jak ludzie np przejdą na gaz to pyk ceny ostro w górę lub dwa zakrecimy kurek z gazem..
w naszej wiosce Włocławek - miasto powinno się dogadać z Anwilem albo chociaż spółdzielnie na zazamczu by ciepło brać właśnie z tego zakładu.. na pewno byłoby o wiele taniej i o wiele czyściej już w mieście..
Nam wciskają bzdury a sami nie potrafią pomyśleć pajacyki sprzedawczyki... a nie przepraszam: pajacowe i sprzedawczynie. 14:39, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

re mkre mk

2 0

Jak na razie to miasto dogaduje się z DD i nie wiadomo po co umieszcza płatne reklamy MPC-u który węglem stoi a ma stać jeszcze spalaniem trujących śmieci . A o obiecanych konsultacjach z mieszkańcami cicho sza . 22:14, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kkkkkkkkkk

0 1

Na Michelinie nie ma czym oddychać. Dlaczego nikt nie sprawdza czym palą niektórzy właściciele posesji? A palą oj palą nawet oponami i innymi śmieciami. Oczywiście straż miejska chyba uważa że wszystko jest ok. A mieszkańcu się duszą z winy nieodpowiedzialnych egoistów. 21:59, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%