Zamknij

Za to badanie nie trzeba płacić. Zobacz, które kobiety mogą z niego skorzystać

24.11.2021

Za to badanie nie trzeba płacić. Zobacz, które kobiety mogą z niego skorzystać

To jedno z najważniejszych dla kobiet badań. Wkrótce będzie można wykonać je bezpłatnie. Jedna z mobilnych pracowni mammografii po raz kolejny pojawi się we Włocławku.

W Polsce od 2006 roku jest realizowany Program Profilaktyki Raka Piersi. Jego założeniem jest przebadanie jak największej ilości Polek, by pomóc im wykryć ewentualny nowotwór piersi na jak najwcześniejszym etapie.

Organizatorom programu zależy także na obniżeniu wskaźnika umieralności z powodu tej choroby do minimum. Chodzi o to, by zbliżyć się do czołówki krajów Unii Europejskiej, które przodują w  badaniach profilaktycznych.

 Dotychczasowe wyniki realizacji programu nie są satysfakcjonujące. Mimo że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat, w 2021 roku z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało zaledwie niewiele ponad 34 % uprawnionych pań

podaje Lux Med – centrum, które organizuje badania.

Kobiety, które w tym roku jeszcze się nie badały, będą mogły to zrobić w jednej z dwóch mobilnych pracowni mammograficznych w naszej okolicy.

Pierwsza pojawi się we Włocławku 10 grudnia i będzie stacjonować przy Kauflandzie od 8:00 do 15:00.

Druga przyjedzie 14 grudnia naprzeciw Urzędu Miejskiego w Brześciu Kujawskim (Plac Łokietka 1). Panie będą mogły się zbadać w godzinach od 8:30 do 12:00.

Kto może się zbadać?

Na badanie mogą zgłosić się kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat.

Zbadać swoje piersi mogą również panie, które są w grupie ryzyka i otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie roku.

Pamiętajmy: wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia. Mammografia pozwala na wykrycie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych

apeluje Lux Med.

Jak się zapisać?

Na badanie można zarejestrować się pod nr tel. 58 666 24 44 (trzeba przygotować dowód osobisty) lub na stronie mammo.pl. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą zdjęć z poprzednich mammografii, jeśli nie były wykonywane w pracowni Lux Med.

W dniu badania należy pojawić się w mammobusie w maseczce i o godzinie wyznaczonej podczas rejestracji.


komentarz (4)

KobietaKobieta

5 0

A co z kobietami które skończyły 69 lat czy one muszą płacić za profilaktykę, przecież też są zagrożone chorobami, coś tu jest nie tak. Czy to czas na umieranie?
17:07, 24.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CvcCvc

5 0

Te po 69 to niech umierają,a te przed 50 to nie chorują wogóle,tak działa nasza służba zdrowia,płacić tylko składki a leczyć się prywatnie. 19:09, 24.11.2021


kajaja2kajaja2

11 0

czemu po 40-tce kobiety maja placic?wczesne wykryty rak to wieksze szanse na uratowanie zdrowia. Dajcie szanse mlodszym kobietom 06:59, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

anka23anka23

2 1

mammografia jest szkodliwa i wiele państw jej zakazało... Przede wszystkim należy wykonać usg, jest dokładniejsze. 14:22, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz