Zamknij
Izabela Zbiegniewska. Fot. z archiwum Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Walczyła we Włocławku o prawa kobiet. Poznaj jej historię [WIDEO]

11.01.2022 Radosław Chrzanowski

Walczyła we Włocławku o prawa kobiet. Poznaj jej historię [WIDEO]

Zbigniewska, Zbiegniewska, Zbigniewskiej... Nazwa ulicy na cześć Izabeli Zbiegniewskiej często jest mylona, a Włocławek wiele jej zawdzięcza. Przyjrzeliśmy się bliżej jednej z największych kobiecych postaci w historii naszego miasta.

Izabelę Zbiegniewską można nazwać kobietą orkiestrą. Była guwernantką, nauczycielką dzieci bogatych ziemian, pisarką i nie tylko. Wraz z przyjaciółką działała w organizacji Entuzjastki, która dziś uznana by była zapewne za feministyczną. Walczyła o podniesienie poziomu życia kobiet i podniesienie ich pozycji społecznej.

Prowadziła renomowaną pensję dla dziewcząt we Włocławku. Zainicjowała teatr amatorski. Na dodatek współtworzyła szpital miejski, bibliotekę, straż ogniową oraz jadłodajnię dla biednych ludzi.

Na czym polegały jej czwartkowe spotkania, które można przyrównać do obiadów czwartkowych u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego? Czym były kobiece piątki? Dlaczego można ją śmiało nazwać włocławską patriotką i skąd wzięło się jej przezwisko "głowa"?

Tego wszystkiego dowiesz się z nagrania:

[WIDEO]2544[/WIDEO]


komentarz (7)

POLSKI WAŁPOLSKI WAŁ

14 15

Odkryto polską wersję koronawirusa : Tracisz węch , smak, pieniądze i firmę to jest wirus PIS. Program PIS Lekarze do Szwecji , Chorzy na cmentarz, Pieniądze do Torunia 17:45, 11.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niknik

14 1

A kiedy miasto upamiętni zasłużonego oficera Wojska Polskiego 14 PP z Włocławka doktora Pukiańca?Pomagał zwykłym ludziom,szedł na pieszo do chorych,nie brał pieniędzy jeśli nie mieli czym płacić.Był lekarzem wojskowym w jednostce we Włocławku od lat 20 do powojennych.Uratował moją mamę w dzieciństwie i moje rodzeństwo,gdy panowało polio.Leczył wszystkich,a ludzie o nim zapomnieli,taka ludzka wdzięczność.Władze miejskie powinny takich notabli upamiętniać,a jest muzeum Włocławka,czy stworzyć choć izbę pamięci,nie mówię o jakimś placu,czy ulicy,co byłoby bardziej okazałe. 19:35, 11.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AntenatiuszAntenatiusz

3 1

Czemu nie skierujesz takiego pytania do pana P-rezydenta, który jest historykiem? 😊 😃 20:29, 11.01.2022


PopieramPopieram

0 0

Byłem dzieckiem lecz doskonale pamiętam wizytę u tego lekarza. Bardzo wiele mu zawdzięczam. 08:18, 13.01.2022


Historia miasta.Historia miasta.

5 1

Może wloclawscy z tytułami historycy by się wypowiedzieli z wyjątkiem aw. 20:02, 11.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NajduchNajduch

2 1

Nie przypuszczam. 😄 20:30, 11.01.2022


!!!!!!!!

8 5

Czy ta Pani walcząc o prawa kobiet używała publicznie takich słow ja ,,wyp...lać'' , ,,j....ać '' itp ,którymi operuje niejaka Lempart . Pytam ponieważ niektóre polskojęzyczne media wspierane przez lewackich politykierów gloryfikują ten język rynsztokowy jako element ,,walki o równuprawnienie kobiet '' .
Stawianie na równi Lempart i Panią Zbiegniewska byłoby dla niej obraźliwe . 08:50, 12.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA