Zamknij
Anna Jarębska i Martyna Binczarska. Fot. Kamil Kazimierczyk

Chcą pomóc kobietom z Ukrainy. "Pierwszy krok" ma je przygotować do pracy. Інформація українською мовою [WYWIAD]

14.04.2022Kamil Kazimierczyk Kamil Kazimierczyk

Chcą pomóc kobietom z Ukrainy.

Dwie włocławianki - Anna Jarębska i Martyna Binczarska chcą pomóc kobietom z Ukrainy. Ruszył specjalny projekt, który ma wprowadzić uchodźczynie na nową ścieżkę zawodową. Czeka je specjalna metamorfoza. 

Anna Jarębska to styliska, która razem z Martyną Binczarską, dyrektor handlową i ds. PR portalu Dzień Dobry Włocławek ruszają z projektem "Pierwszy krok", który ma wesprzeć kobiety z Ukrainy. W ramach akcji Ukrainki przejdą metamorfozę. Dzięki niej mają mieć szansę odnaleźć się na rynku pracy i zdobyć zatrudnienie zgodne z ich wykształceniem i oczekiwaniami. Do akcji włączyło się już wiele włocławskich firm. Główny patronat objął Powiatowy Urząd Pracy

DDW: Skąd zrodził się pomysł na ten projekt? 

Anna Jarębska: Idea akcji pojawiła się niedawno. Na co dzień pracuję z kobietami, które zaczynają aktywność zawodową lub wracają do niej po np. urlopie macierzyńskim. To bardzo ważne, aby pomóc osobom z Ukrainy, które musiały uciekać z dnia na dzień przed wojną. Te kobiety przyjechały tak, jak stały. To bardzo ważne, aby czuły się pewnie, gdy pójdą do pracy. 

Oprócz metamorfozy fizycznej, chcecie się też skupić na sferze psychicznej. Na co zwrócicie uwagę? 

Martyna Binczarska: Z racji, że jestem szkoleniowcem to tutaj będziemy kłaść nacisk na motywację kobiet. Zajmiemy się przygotowaniem ich do drogi zawodowej. Chcemy pomóc paniom we wzmocnieniu ich poczucia pewności siebie. Liczymy na to, że dzięki tej metamorfozie będą czuły się dobrze ze sobą, gdy przyjdą na rozmowę o pracę. 

Czy w tej akcji ktoś Was wspiera? 

Anna Jarębska: Spotkałyśmy się z bardzo pozytywną reakcją od strony naszych znajomych i bliskich. Pomysł wyszedł z głębi serca. Do naszej akcji włączyły się też włocławskie firmy, które zaoferują nam swoje usługi. Panie mogą liczyć m.in na sesję zdjęciową, fotografię do CV, makijaż, wideo na pamiątkę. Nasi partnerzy przygotowali też upominki i prezenty dla uczestniczek projektu. Mowa tu o sprzęcie elektronicznym oraz biżuterii. 

Martyna Binczarska: Warto tutaj dodać, że zachęcamy każdą firmę i wszystkich chętnych do udziału w tej akcji. Im jest nas więcej, tym lepiej. Razem możemy zdziałać naprawdę dużo. 

Wsparł Was też Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku. W jaki sposób? 

Martyna Binczarska: Dyrektorka PUP Anna Jackowska zgodziła się na objęcie naszej akcji patronatem honorowym. Dostaniemy wsparcie w postaci doradców zawodowych. Urząd pomoże w dotarciu do określonych pracodawców. Chcemy, żeby te kobiety były szczęśliwe. Ich doświadczenie, wykształcenie i kwalifikacje powinny być docenione w Polsce. Najlepiej, żeby panie miały możliwość znalezienia pracy, która będzie dla nich satysfakcjonująca. 

Czy projekt ma też aspekt integracyjny? 

Anna Jarębska: Tak, liczymy na to, że kobiety zintegrują się ze sobą. Ważne jest, żeby miały poczucie, że nie są same w tej sytuacji. Metamorfozy mają za zadanie zbliżyć je do siebie i nawiązać ze sobą kontakt. Myślimy tutaj o utworzeniu grupy, aby wspierać kobiety. 

Czy "Pierwszy krok" jest płatny? 

Martyna Binczarska: Nie, to całkowicie bezpłatny projekt. Robimy to wszystko bezinteresownie, a firmy, które postanowiły nam pomóc, robią to za darmo. Na tym polega idea inicjatyw non-profit. Pomysł wyszedł z potrzeby serca i niezgody na sytuację, która panuje na świecie. Chcemy, aby te kobiety poczuły się ważne

Nie boicie się hejtu?

Anna Jarębska: Niestety tego hejtu jest coraz więcej, nie możemy stać obojętnie w tej sytuacji. Osobiście spotkałyśmy się z pozytywnym odzewem na nasz projekt i nie godzimy się na przemoc słowną wobec drugiego człowieka. Uchodźczynie z Ukrainy to osoby z potrzebami, które potrzebują szacunku od innych. Nasza praca idzie z potrzeby serca i chcemy przekazać to dobro dalej. 

Kiedy rusza rekrutacja? 

Martyna Binczarska: Już trwa! Można się zgłaszać poprzez adres mailowy [email protected] Z pierwszą kobietą chcemy spotkać się już 25 kwietnia. Liczymy, że zgłosi się do nas całkiem sporo osób, które chcą znaleźć pracę i być pewnym siebie w niej. Przygotujemy do odpowiedniego stanowiska pracy, odpowiadającego potrzebom kobiet.   

Ми хочемо допомогти жінкам з України. Якщо ви шукаєте роботу і вам потрібно підготуватися до співбесіди – пишіть на електронну адресу [email protected] Проект безкоштовний. 

REKLAMA

komentarz (9)

LgbtLgbt

7 4

Na wikaryjce tesz tszeba jakoś wyglondać 15:20, 14.04.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

WiadomoWiadomo

6 2

że jesteś ostro *%#)!& na serio nie udowadniaj tego ciągle.Wszyscy już od dawna wiedzą. 18:15, 14.04.2022


Mistrz13Mistrz13

0 0

Po żyjemy z Ukraincami dłużej wdety będziemy gadać ale 11lipca 43roku widzę że już każdy zapomniał bravo pomagajcie pomagajcie 🤣🤣🤣 21:18, 18.04.2022


HalynaHalyna

1 2

Ja sobie na Wikaryjke zakupiłam nowe lacze Kubota .I to nie byle jakie klapki .Teraz po 200 zeta sa w obiegu ,Kiedys takie lacze za dychu były w szmateksie .Ale w tym sezonie zabłysne i nie szkoda mi tych 200 zeta W koncu mam pincetke to baluje 17:57, 14.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


;p;p

1 1

Jarus ma juz legancka zonę i nie szuka modelek 20:17, 14.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WojnaWojna

5 2

Uciekły przed wojną a wojny nie widziały. 21:54, 14.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 hgf hgf

8 0

Obie ładne, obie Krysie.
Obie dają, zdaje mi sie 11:33, 16.04.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Julka_tutajJulka_tutaj

0 0

Hahahahahahahahahaha 10:43, 20.04.2022


REKLAMA