Zamknij
Młodzieżowa Rada Miasta wznowiła niedawno działalność. Fot. Kamil Kazimierczyk

Jak młodzi mogą pomóc władzom miasta? Sprawdziliśmy, jak ich rolę widzą kobiety ze świata włocławskiej polityki

22.04.2022

Jak młodzi mogą pomóc władzom miasta? Sprawdziliśmy, jak ich rolę widzą kobiety ze świata włocławskiej polityki

We Włocławku wznowiono działalność Młodzieżowej Rady Miasta. Prezydent powołał również grono młodzieżowych społecznych doradców. Jak te organy mogą wesprzeć pracę samorządu miejskiego? Zapytaliśmy o to kobiety ze świata polityki.

W cyklu Kobieca perspektywa prezentujemy w nim komentarze sześciu kobiet z włocławskiego świata polityki. Co tydzień wypowiadają się na temat bieżących spraw polityczno-społecznych oraz Włocławka i istotnych dla niego wydarzeń.

Pytanie: Jak Młodzieżowa Rada Miasta i młodzieżowi, społeczni doradcy Prezydenta mogą wesprzeć pracę samorządu miejskiego? Zapytaliśmy o to kobiety ze świata polityki.

Joanna Borowiak, posłanka PiS:

Młodzieżowe Rady Miasta czy młodzieżowi, społeczni doradcy, to gremia potrzebne i pomocne na wszystkich szczeblach działalności samorządów, a także instytucji państwowych. Z jednej strony kształtują postawy obywatelskie, pozwalając zobaczyć, jak funkcjonują urzędy i dają wgląd w codzienną pracę samorządów, samorządowców, czy polityków. Jako radna Rady Miasta Włocławka w 2007 r. czynnie angażowałam się w utworzenie Młodzieżowej Rady w naszym mieście i przez lata wspierałam młodzieżowych radnych, między innymi pomagając przy procedurach legislacyjnych, co zostało zwieńczone sukcesem - podjęciem uchwały wprowadzającej korzystne rozwiązanie dla uczącej się młodzieży. W VIII kadencji Sejmu współtworzyłam Parlamentarny Zespół ds wspierania Młodzieżowych Rad i już kolejną kadencję pracuję w tym Zespole, promując i wspierając włączanie młodych ludzi w działania samorządów i społecznych organów doradczych.

Włączanie młodzieży w procesy decyzyjne na różnych szczeblach władzy jest właściwe i celowe, jednak kluczowy jest tu aspekt nieupolityczniania gremiów, w których młodzi ludzie mogą uczyć się samorządności, wyrażać swoje opinie i oceny - reprezentując swoje pokolenie i biorąc aktywny udział w debatach społecznych.

 

Powinniśmy dawać młodym ludziom możliwość współdecydowania, dlatego ciesze się, że samorząd Włocławka zdecydował się na wznowienie działalności Młodzieżowej Rady Miasta. W mojej ocenie dotychczasowe działania włodarzy naszego miasta niestety nie potwierdzają apolitycznego podejścia do funkcjonowania młodzieżowych społecznych organów doradczych.

Anna Gembicka, posłanka PiS, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Młodzieżowe Rady Miasta cieszą się dużą popularnością w skali Polski. To ważne, aby młode osoby miały możliwość działania w ramach struktury samorządowej. Dzięki temu widzą i uczą się jak duże znaczenie dla lokalnych społeczności ma praca samorządowa. Dla wielu z nich może to stanowić punkt wyjścia do rozważania nad swoim dalszym kierunkiem zawodowym. Młodzież jest chętna do działania i ma ciekawe pomysły, dlatego trzeba stwarzać im przestrzeń, która umożliwia wymianę poglądów, wizji i inicjatyw, a Młodzieżowa Rada Miasta jest właśnie takim miejscem. 

Joanna Hofman-Kupisz, nauczycielka i włocławska radna:

Stworzenie klimatu dla młodych, chętnych do działania ludzi zaczęło przynosić wymierne efekty. Ustawa o samorządzie terytorialnym wprawdzie daje możliwość funkcjonowania w samorządach Młodzieżowych Rad Miasta, lecz jej nie narzuca. Radni Rady Miasta Włocławek jednogłośnie zajęli stanowisko w sprawie opracowaniu Statutu MRM, co świadczy zarówno o chęci powołania takiej Rady, jak i chęci współpracy z młodzieżowymi radnymi. Pan Prezydent poszerzył grono młodych ludzi, którzy mieliby być ,, ciałem doradczym” dla władz wykonawczych i uchwałodawczych . Nowe, świeże spojrzenie w kwestiach inwestycyjnych, edukacyjnych, kulturalnych czy sportowych będzie bardzo cenną wskazówką szczególnie na etapie projektowania przyszłorocznego budżetu miasta. Czy młodzi doradcy i radni Młodzieżowej Rady Miasta będą z zaangażowaniem pracować na rzecz Włocławka i jego mieszkańców czas pokaże. Życzę Im powodzenia.

Aneta Jędrzejewska, członkini Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego:

Nie udzieliła odpowiedzi na to pytanie.

Domicela Kopaczewska, zastępczyni prezydenta Włocławka:

 

Nie udzieliła odpowiedzi na to pytanie.

Agata Wojtkowska, członkini Zarządu Powiatu Włocławskiego:

 

Nie udzieliła odpowiedzi na to pytanie.

*Kolejność nazwisk alfabetyczna. Rozmówczynie są stałymi gośćmi tego cyklu.

REKLAMA

komentarz (12)

lollol

22 1

Młodzi mogą pomóc tylko w jeden sposób! , iść do normalnej pracy. W przeciwnym razie to zwykłe nieróbstwo. 12:57, 22.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mon Dieu...Mon Dieu...

10 0

Ja korzystam z pomocy innych osób dopiero wtedy, gdy sam nie potrafię
podołać swoim, obowiązkowym powinnościom.
Czyżby to była samorządowa analogia sytuacyjna do senioralnego życia? 13:42, 22.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

golgol

17 0

no na pewno, szczególnie dzieci zaangażowanych nauczycieli w politykę 14:04, 22.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BobBob

9 0

Starsza pani co będzie robić 14:21, 22.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do loldo lol

7 1

Na pewno z powodzeniem pomogą doić budżet miasta już mamy jeszcze latarników / koszt 800 tys. / i trzech prezydentów i mnóstwo etatowych doradców i miasto chyli się ku upadkowi i staje się wiejskie i zapyziałe z fatalnymi dziurawymi drogami od kilku lat 15:10, 22.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ło babenŁo baben

3 0

Dzięki za 3zl tego typu 16:15, 22.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Waldemar Waldemar

1 5

Siema, ma ktoś może piwo? 17:08, 22.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Liberte!Liberte!

16 0

Brawa dla jedynego wolnosciowego młodego radnego Mateusza Hajera! 17:59, 22.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomanosRomanos

15 0

Pani Agata znów nie odpowiada? jakaś niedyspozycja? 18:12, 22.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MłodziakMłodziak

15 0

Zbyt wiele tam dzieci nauczycieli, a chetna do działania młodzież musiała odejść z kwitkiem.. 18:18, 22.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

emerytka emerytka

7 0

A kiedy Pani Borowiak zacznie ,,patrzeć na ręce i rozliczać '' ? Tak obiecywała przed wyborami na spotkaniach z wyborcami .Zapomniała ? W tym wieku ? 19:09, 22.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZdziwionyZdziwiony

0 0

Z treści wypowiedzi wszystkich pań wynika, że maja blade pojęcie o czym się wypowiadają. A już mylenie ciał uchwałodawczych z wykonawczymi to absolutna żenada!
A przy okazji, niech młodzi popracują , wtedy nauczą się o czym i jak można doradzać doświadczonym. Bo na razie jest to kwiatek do kożucha!!!!! 16:00, 01.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA