Zamknij

Dziesiąty raz zagrała w Lublinie Hejnał Włocławka. Wróciła z nagrodą

Grażyna Sobczak Grażyna Sobczak 15.09, 16.08.2022 Aktualizacja: 22.21, 16.08.2022

Dziesiąty raz zagrała w Lublinie Hejnał Włocławka. Wróciła z nagrodą

Trębaczka Anna Kaźmierczak dziesiąty raz reprezentowała Włocławek podczas odbywającego się od 28 lat w Lublinie Przeglądu Hejnałów Miejskich. W tym roku wróciła z imprezy ze specjalną nagrodą. 

Ponad 30 trębaczy z całej Polski odegrało w poniedziałek, 15 sierpnia hejnały swoich miast z balkonu Trybunału Koronnego w Lublinie. Okazją, już po raz 28., był Przegląd Hejnałów Miejskich.

Włocławianka Anna Kaźmierczak 10 raz wzięła udział w tej imprezie. Po raz pierwszy została zaproszona do Lublina jeszcze jako gimnazjalistka. Jest jedną z kilku kobiet w gronie polskich hejnalistów.  

Dziesiąty raz zagrała w Lublinie Hejnał Włocławka 

Choć podczas  Przeglądu Hejnałów Miejskich hejnaliści nie rywalizują ze sobą, bo celem wydarzenia jest przede wszystkim propagowanie polskich tradycji hejnałowych, to 34-letnia włocławianka wróciła dziś do domu z Lublina z nagrodą od prezydenta tego miasta. Medal i dyplom przyznano jej "w uznaniu za wkład i zaangażowanie w utrwalanie polskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego i w podziękowaniu za niestrudzoną pracę miejskiego hejnalisty". W ten sposób uhonorowano tylko kilku z ponad 30 hejnalistów uczestniczących w Przeglądzie. 

- Medalem i dyplomem nagrodzono tych, którzy cyklicznie biorą udział w Przeglądzie i reprezentują swoje miasta. Można powiedzieć, że w ten sposób prezydent Lublina docenił naszą wytrwałość  - wyjaśnia Anna Kaźmierczak w rozmowie z Dzień Dobry Włocławek. - Ja bardzo się cieszę, że tyle razy mogłam zaprezentować na Przeglądzie Hejnał Włocławka, który jest elementem naszej lokalnej tożsamości. 

Anna bierze udział w Przeglądzie Hejnałów Miejskich jako oficjalna reprezentantka naszego miasta. - Zaproszenie z Lublina co roku jest wysyłane do włocławskiego ratusza i na mój adres. Urząd jeszcze oczywiście mnie pyta, czy chcę wziąć udział w imprezie, i jadę na Przegląd w porozumieniu z miastem - wyjaśnia. 

Hejnalistka wicedyrektorem szkoły muzycznej

Włocławska hejnalistka jest zawodowym muzykiem. Ukończyła studia muzyczne w zakresie gry na trąbce.

Uczy gry na tym instrumencie dwóch szkołach muzycznych I stopnia - w Lipnie i w Czernikowie. Od września będzie też wicedyrektorem tej pierwszej placówki. Prowadzi jeszcze zajęcia z muzykoterapii w szkole specjalnej we Włocławku. 

Anna nie kryje, że hejnał Włocławka zagrałaby bez nut nawet obudzona o 5 rano, niestety, ten emitowany codziennie o godz.12 z wieży Starej Remizy przy ul. Żabiej, to nie utwór w wykonaniu 34-latki. - Bardzo bym się ucieszyła, gdyby to nagranie powstałe lata temu zechciano odświeżyć  - śmieje się trębaczka. - Myślę, że warto byłoby też pomyśleć o graniu hymnu Włocławka na żywo podczas większych miejskich uroczystości czy imprez - dodaje. 

Poniżej wideo z występem Anny podczas 27.  Przeglądu Hejnałów Miejskich. 

 

 

komentarz (4)

HejnałHejnał

4 2

Hejnałem , wyróżnienie swoją drogą, ale podobieństwo do krakowskiego zdecydowanie zbyt duże... 16:12, 16.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Miki62Miki62

1 1

Przypomina mi się film "Wiosna panie sierżancie".Brawo!👍 17:18, 16.08.2022


qwert@[email protected]

13 0

Gratulacje 👍👍👍👍 17:54, 16.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

taktak

1 0

Gratulacje!!!!!!!!!!!!!!!!! 12:11, 23.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%