Zamknij

PGK Saniko działa dla miasta i regionu oraz edukuje ekologicznie

06:58, 24.05.2016 artykuł sponsorowany
archiwum DDWloclawek archiwum DDWloclawek

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej "Saniko" od ponad 20 lat świadczy usługi w zakresie utrzymania czystości i porządku we Włocławku oraz gminach ościennych. Spółka realizując zapisy umów przetargowych zawartych zgodnie z zapisami Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach prowadzi następujące działania: odbiór odpadów komunalnych, selektywną zbiórkę odpadów opakowaniowych, pobudowlanych i wielkogabarytowych oraz odbiór odpadów biodegradowalnych.

Zgodnie z zapisami umowy zawartej z włocławskim Ratuszem spółka prowadzi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla miasta Włocławek, do którego mieszkańcy bezpłatnie dostarczać mogą odpady problemowe powstające w gospodarstwach domowych. Saniko prowadzi również Biuro Obsługi Klienta, w którym mieszkańcy załatwić mogą wszelkie sprawy związane z odbiorem odpadów oraz uzyskać szczegółowe informacje na temat gospodarowania odpadami.

Warto podkreślić, że wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu klientów godziny pracy Biura Obsługi Klienta zostały wydłużone. W chwili obecnej kasa w PGK Saniko czynna jest od godziny 7:00 do 17:00. Spółka zarządza również Regionalnym Zakładem Gospodarki Odpadami Komunalnymi w miejscowości Machnacz, który zgodnie z zapisami Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2012 – 2017 pełni funkcję Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Oznacza to, że do RIPOK w Machnaczu dostarczane są odpady pochodzące z terenu powiatów włocławskiego i radziejowskiego. Przypomnijmy, że na mocy umowy przetargowej PGK Saniko świadczy również usługi w zakresie letniego oraz zimowego utrzymania ulic i placów na terenie Włocławka. 

Oprócz działalności statutowej PGK „Saniko” podejmuje również szereg dodatkowych działań proekologicznych na rzecz edukacji mieszkańców w zakresie gospodarowania odpadami oraz ochrony środowiska. Spółka od lat w ramach współpracy z włocławskim Urzędem Miasta oraz z urzędami gmin sąsiednich umożliwia placówkom oświatowym oraz jednostkom samorządowym zwiedzanie Regionalnego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Machnaczu. Do współpracy chętnie zaprasza wszystkie placówki oświatowe. Więcej informacji uzyskać można kontaktując się z PGK Saniko. Numery kontaktowe znaleźć można na stronie www.saniko.com.pl 


 
Fot. Zwiedzanie RZUOK w Machnaczu

Wizyta zawsze odbywa się pod opieką pracowników PGK „Saniko”, którzy posiadają szeroką wiedzę w tematyce gospodarowania odpadami i zapewniają najlepszą pomoc merytoryczną w tym zakresie. Zwiedzający zakład zapoznają się ze sposobami gospodarki odpadami na terenie RZUOK i stosowaną w nim technologią. Począwszy od miejsca, w którym odpady dostarczone z miasta i regionu trafiają na linię segregacyjną, przez sito bębnowe, kabinę sortowniczą, aż do miejsca w którym magazynowane są wysegregowane surowce wtórne.

Goście mają też możliwość zapoznania się z technologią odzysku i unieszkodliwiania odpadów organicznych oraz z systemem odzysku i wykorzystania biogazu składowiskowego. Poznają również proces produkcji energii elektrycznej i cieplnej na bazie pozyskiwanego ze składowiska odpadów biogazu.

Zwiedzający obejrzeć mogą także tunele foliowe, ogrzewane wytwarzaną w RZUOK energią cieplną, w których uprawiane są rośliny ozdobne. Zapoznanie się odwiedzających zakład ze stosowaną w nim technologią pozwala mieszkańcom zrozumieć, jak istotną częścią systemu gospodarki odpadami jest dualna oraz selektywna zbiórka odpadów oraz jak duży wpływ na odzysk surowców wtórnych i ich jakość mają sami mieszkańcy.

Edukacja w zakresie segregacji odpadów ma niebagatelne znaczenie w kontekście gospodarki odpadami. Każda z gmin zobligowana jest przez Ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do osiągania założonych przez Unię Europejską poziomów odzysku odpadów opakowaniowych i biodegradowalnych.

Wymagany poziom recyklingu odpadów opakowaniowych dla gmin w kolejnych latach wyniesie:    
2017 rok – 20%, 
2018 rok – 30% 
2019 rok – 40%
2020 rok – 50%

Z powyższego zestawienia widać, że w kolejnych latach wyznaczone do osiągnięcia poziomy odzysku będą szybko rosnąć i niebagatelną rolę w systemie gospodarki odpadami odgrywać będą mieszkańcy, którzy segregując śmieci znacząco przyczyniają się do polepszenia jakości i powiększenia ilości odzyskiwanych surowców wtórnych. Stąd tak duża konieczność ekologicznego edukowania mieszkańców. Edukację najlepiej zaczynać od najmłodszych lat, toteż lwią część beneficjentów prowadzonych przez PGK Saniko zajęć stanowią uczniowie włocławskich placówek. 


Fot. Uczniowie segregują śmieci podczas zajęć ekologicznych

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom placówek oświatowych, spółka prowadzi na terenie szkół i innych instytucji prezentacje dotyczące sposobów gospodarowania odpadami, selektywnej zbiórki odpadów, odzysku i wykorzystania biogazu składowiskowego oraz prowadzonych przez PGK Saniko działań proekologicznych. Uczestnicy podczas takich spotkań oprócz wiedzy czysto teoretycznej mogą uczestniczyć 
w ćwiczeniach praktycznych podczas których weryfikują swoją wiedzę nt. segregacji odpadów. Podczas tych prezentacji uczniowie otrzymują również specjalnie opracowane materiały informacyjno – edukacyjne, dzięki którym zdobytą wiedzę, mogą przekazać w swoich domach.

Dodatkowo Spółka współpracuje z Włocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Aktywnie uczestnicząc w edukacji młodzieży oraz promując ideę segregacji odpadów PGK Saniko wpisuje się w działania władz miasta ukierunkowane na poprawę czystości i porządku we Włocławku.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%