Zamknij

Pracownicy płakali jak podpisywali umowy. Teraz w ZAZ świadczą już pierwsze usługi

09:15, 09.02.2017 N.CH
Skomentuj ZAZ świadczy między innymi usługi pralnicze. Fot. N. Chylińska-Żbikowska ZAZ świadczy między innymi usługi pralnicze. Fot. N. Chylińska-Żbikowska

Przecięcie wstęgi było tylko początkiem. Zakład Aktywności Zawodowej uruchomił pierwsze usługi. O tym, co ma do zaoferowania zakład zatrudniający osoby niepełnosprawne (w ramach rehabilitacji zawodowo – społecznej) rozmawiamy z dyrektorem ZAZ-u - Adamem Turkiem.

Od oficjalnego przecięcia wstęgi w ZAZ-ie minęły dwa miesiące. Czy zakład funkcjonuje już pełną parą?

Adam Turek: Przecięcie wstęgi było symbolicznym otwarciem zakładu. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy marszałkiem województwa kujawsko–pomorskiego a prezydentem Włocławka, zakład rozpoczął działalność 20 grudnia 2016 r. Do końca lutego planujemy w pełni uruchomić swoją działalność usługową. Aktualnie jesteśmy w trakcie załatwiania spraw związanych z uruchomieniem usług oraz szkoleniem pracowników na poszczególnych stanowiskach pracy. Z otrzymanych informacji od ZAZ-ów, z którymi kontaktowaliśmy się w trakcie realizacji projektu tworzenia naszego zakładu wynika, że średni czas na rozpoczęcie działalności od daty uruchomienia jednostki wynosił ok. 6 miesięcy.

Jak przebiegają szkolenia kadry?

Szkolenie osób niepełnosprawnych wymaga od trenerów pracy szczególnego, indywidualnego podejścia do każdej osoby, którą chcemy rehabilitować zawodowo. Z uwagi na różne typy niepełnosprawności naszych pracowników system szkolenia nie może być jednostajny i wyrównany  dla wszystkich. Szkolenie zabiera nam więcej czasu niż jest to widoczne w normalnych przedsiębiorstwach funkcjonujących na rynku pracy. W wielkim skrócie proces szkolenia np. w dziale pralniczym polega na tym, że któryś z trenerów po szkoleniu czysto teoretycznym, wciela się w rolę potencjalnego klienta i sprawdza jak grupa pracowników radzi sobie z przyjęciem odzieży do prania, zarejestrowaniem jej, wypraniem, itd.

Działa już pralnia samoobsługowa, a także punkt krawiecki. Czy załoga jest gotowa, by zacząć pracę?

Pracownicy z działu pralniczego oraz punktu krawieckiego są gotowi i z niecierpliwością czekają na pierwszych klientów. Jak tylko zakończą się sprawy związane m.in. z ustawieniem technologii poboru środków piorących na dziale wodnym, podłączeniem do sieci wpłatomatu z parkingu oraz zainstalowaniem urządzeń RTV w sali konferencyjnej, uruchomimy pozostałe usługi, gdzie również na czas pracownicy będą gotowi obsłużyć potencjalnych klientów.

Pralnie samoobsługowe cieszą się zainteresowaniem w dużych miastach. Czy we Włocławku znajdą się chętni na korzystanie z niej?

Przed ogłoszeniem przetargu na zamówienie urządzeń pralniczych pracownicy Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego, robiąc rozpoznanie rynku zauważyli, że większość dostawców urządzeń pralniczych oferuje maszyny do pralni samoobsługowych. Po przeanalizowaniu cenników ofert okazało się, że w kwocie dotacji otrzymanej od marszałka województwa jest możliwy zakup kilku pralek oraz suszarek na dział samoobsługowy, jednocześnie zachowując wyposażenie do działu wodnego oraz wet-cleaning. 

Szczerze powiem, że przed uruchomieniem ZAZ zastanawialiśmy się czy ten rodzaj usługi będzie miał „wzięcie” na włocławskim rynku. Miłym zaskoczeniem było to, że w styczniu kilka razy w każdym tygodniu pojawiały się osoby w zakładzie, które podpytywały czy pralnia jest już czynna. Po dłuższej rozmowie okazywało się, że np. z uwagi na mały metraż mieszkań nie posiadają pralki w domu. Tak naprawdę to wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wypranie odzieży w takiej pralni jest bardziej efektywne, przyjazne dla materiału oraz porównywalne z kosztami wyprania rzeczy w domu. Np. łączny koszt wyprania i wysuszenia 6 kg odzieży w pralni samoobsługowej wynosi 10,50 zł. 

Czy jest już zainteresowanie usługami ZAZ-u ze strony przedsiębiorców?

Od niedawna mamy gotowy cennik, więc dopiero zaczynamy poszukiwania potencjalnych klientów na stałe świadczenie usług. Na razie skupiamy się na rynku włocławskim, ale planujemy pozyskiwać klientów z okolicznych gmin. Zyski ze zleceń jesteśmy zobligowani wpłacać na Fundusz Aktywności Zawodowej, z którego możemy finansować m.in. zatrudnienie kolejnych osób, zakup leków, turnusy rehabilitacyjne, integracje osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną. Wszystko jest opisane w rozporządzeniu dot. funkcjonowania Zakładów Aktywności Zawodowej. Każdy kto skorzysta z usług zakładu wspiera osoby niepełnosprawne.

Idea bardzo dobra. Osoby niepełnosprawne będą zarabiać, aby pomagać innym niepełnosprawnym.

Dokładnie tak. Poza tym ZAZ prowadząc rehabilitację zawodową, ma być tylko tymczasowym miejscem pracy. Rolą trenerów pracy będzie to, aby po stwierdzeniu, że dana osoba jest gotowa do zakończenia procesu rehabilitacji, szukać dla niej odpowiedniej oferty pracy na otwartym rynku. 

Ważną również rolę odgrywa rehabilitacja społeczna, która jest prowadzona przez ZAZ równocześnie z rehabilitacją zawodową, z uwagi na to, że osoby niepełnosprawne są zagrożone wykluczeniem społecznym. Przebywanie z innymi osobami, codzienne wykonywanie obowiązków związanych z pracą, uświadomienie sobie, że jest się potrzebnym innym, to tylko kilka przykładów, które mają przeogromny wpływ na psychikę osoby niepełnosprawnej. Potężne ładunki emocjonalne jakie drzemią w nich było widać m.in. przy podpisywaniu umów o pracę, gdzie można było zauważyć łzy wzruszenia. Z prostego punktu widzenia dla osoby pełnosprawnej – będę mieć pracę.

Jeszcze przed otwarciem mówiło się o możliwości zwiększenia zatrudnienia. Czy takie są plany?

Chcielibyśmy żeby pracowało u nas jak najwięcej osób niepełnosprawnych z Włocławka, ale jest to uwarunkowane szeregiem wymogów, które każdy ZAZ musi spełnić. Już widzimy, że będzie potrzebnych więcej osób niepełnosprawnych, jeśli wydłużymy godziny otwarcia. Na razie ZAZ jest czynny w godz. 8:00-16:00. Za około dwa miesiące chcielibyśmy, żeby mieszkańcy mogli przyjść zrobić pranie lub je zostawić także po pracy oraz w weekendy. 

Rozmawiała Natalia Chylińska-Żbikowska

(N.CH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

poniżej 6%poniżej 6%

13 0

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Włocławek w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych permanentnie NIE WYNOSI co najmniej 6%. NIE ROZUMIEM więc po co w każdym ogłoszeniu o naborze zamieszczana jest informacja, żeby dodawać ,,kserokopie dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność, jeżeli kandydat zamierza skorzystać z uprawnienia o którym mowa w art. 13 a ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2016r., poz. 902)." skoro i tak nic z tego nie wynika co potwierdza NIEZMIENNIE NISKI wskaźnik.
09:26, 09.02.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BravoBravo

2 0

Słuchaj , chcesz się mieszać w to bagno polityczno- urzędnicze szambo? Przyjdzie inny prezydent i wywali Ciebie bez patrzenia na nic. Znajdź sobie inny obiekt zainteresowań , "raz w g.. wdepniesz butów nigdy nie doczyścisz" pamiętaj o tym . W ZAZ to są niepełnosprawni z upośledzeniem umysłowym i chorobami psychicznymi także to też nie dla Ciebie. 09:43, 09.02.2017


poniżej 6%poniżej 6%

8 0

To gdzie osoba niepełnosprawna w tym mieście ma znaleźć prace? U prywaciarza, to są tylko oferty dla niepełnosprawnych w charakterze pracownik ochrony, albo sprzątaczka. Mnie sprawy polityczne nie interesują. Gdyby człowiek był zdrowy to by wyjechał jak najdalej stąd, a że jest chory i zdany na pomoc rodziny to chodzi na te konkursy do UM i tylko nadzieje sobie robi. Dlatego pisze o tym wskaźniku bo nie rozumiem po co zamieszczają za każdym razem w ogłoszeniu o naborze tą informacje dotycząca zatrudnienia osób niepełnosprawnych? 19:30, 09.02.2017


reo

BravoBravo

1 4

A ta pani na wózku przecinała wstęgę i zapewne ze łzami w oczach kwiaty dawała Wojtkowskiemu jakby on ze swoich to zorganizował. Maciej Maciak z CW24 powiedział, że ona ma sprawy sądowe za uderzanie w ludzi starszych wózkiem elektrycznym. 17:35, 09.02.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ten gośćTen gość

3 2

Ten gość którego nazwisko wymieniłeś to różne głupoty wygaduje na których w ogóle się nie zna. 19:18, 09.02.2017


lolololo

0 0

http://www.biznesfinder.pl/fp/fingerprint.html?rurl=%2Fwloclawek-spencer-pralnia-2541201%2Ehtml 20:58, 09.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pralka FraniaPralka Frania

4 1

Władzy, obecnie platformersko-postkomunistycznej brakuje wyobraźni. Wchodząc na zdrowy rynek publicznymi pieniędzmi niszczy go bezpowrotnie. W mieście jest wiele tego typu usług, które wyrosły z potrzeby rynku i z prywatnych pieniędzy. Ta inwestycja niestety negatywnie wpłynie na tą wcześniejszą rynkową równowagę. Pojawiła się nie wiadomo skąd pralnia z prasowalnią z nowym sprzętem i podobnymi cenami. W naturalny sposób zabierze klientów od tych wcześniejszych zdrowych biznesów. Mamy tu do czynienie z typowym efektem wypierania, czyli inwestycje publiczne wyprą z rynku inwestycje prywatne. Pracownicy tego nowego podmiotu jednak nie będą dbali o swoje miejsca pracy tak jak to robi prywatny właściciel, im nie będzie zależeć gdyż dostali wszystko za darmo....W ciągu 2-3 lat bez dotacji ta inicjatywa upadnie gdyż zaprzecza prawom rynkowym. Niepełnosprawni pracownicy powinni być zatrudniani w normalnych a nie sztucznych firmach. Efektywniejsze jest dofinansowanie na zorganizowanie dla nich miejsca pracy w prawdziwej firmie a nie przytułku i robienie z tak nieszczęśliwej inwestycji poklasku. 21:44, 09.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Co?Co?

0 0

,,Pracownicy tego nowego podmiotu jednak nie będą dbali o swoje miejsca pracy tak jak to robi prywatny właściciel, im nie będzie zależeć gdyż dostali wszystko za darmo....'' A dlaczego mają nie dbać ?
Przykładów jest na kopy że to prywatny właściciel dba głównie o swój portfel okradając swoich pracownikow JAK TYLKO SIĘ DA .
Więc tu akurat konkurencja samorządu i płaca zgodna z Kodeksem Pracy jest atutem .
Niech prywatni właściciele zaczną wreszcie szanować pracowników !
Już teraz znalezienie doświadczonego elektryka czy automtyka albo tokarza-frezera czy hydraulika za najniższą krajową jest bardzo trudne . A będzie jeszcze gorzej .To najbardziej widać w dużych miastach . 15:02, 12.02.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%