Zamknij

Ceny nieruchomości w górę. Teraz za wyremontowane mieszkanie zapłacisz nawet 3,5 tys. zł za metr

14:30, 25.07.2017 .
Skomentuj Włocławski rynek nieruchomości wychodzi z okresu stagnacji. Fot. Łukasz Daniewski Włocławski rynek nieruchomości wychodzi z okresu stagnacji. Fot. Łukasz Daniewski

We Włocławku mijają czasy stagnacji na rynku nieruchomości – oceniają specjaliści. Ceny powoli rosną, a popyt i podaż widać zarówno na rynku nieruchomości mieszkaniowych, jak i komercyjnych.

Zarówno rok 2016, jak i 2017 przyniosły pozytywne zmiany na włocławskim rynku nieruchomości. Świadczy o tym chociażby duża liczba ogłoszeń dotyczących sprzedaży nieruchomości. Tylko na portalu DDWloclawek.pl w dziale Nieruchomości znajduje się ponad 3 tys. ofert dotyczących sprzedaży mieszkań i domów oraz ponad 2 tys. ofert wynajmu.

- Co prawda jest dużo nieruchomości mieszkaniowych wystawionych na sprzedaż, ale mieszkańcy częściej pozbywają się mieszkań starszych, np. z lat 70., kupując mieszkania nowe lub kilkuletnie na osiedlach o wyższym standardzie – mówi Marcin Dąbrowski, współwłaściciel biura nieruchomości Interhaus. – W naszym mieście obecnie budowanych jest kilka osiedli oraz planowane są następne inwestycje deweloperskie. Wiele mieszkań sprzedaje się przed zakończeniem inwestycji.

Włocławianie najczęściej szukają mieszkań dwupokojowych. W dalszym ciągu najbardziej atrakcyjną lokalizacją jest os. Zazamcze (szczególnie w okolicach Przylesia, choć pośrednicy cały czas – mimo zainstalowanych tam barier dźwiękochłonnych – widzą zainteresowanie lokalami przy ul. Toruńskiej). Biura nieruchomości zauważają jednak, że ta tendencja powoli słabnie.

- Wybór lokalizacji zależy od wielu czynników. Np. w przypadku małżeństwa z dziećmi ważne jest, gdzie mieszkają rodzice. Wiadomo, że instytucja babci jest nieodzowna. Przeważnie również czynnik ekonomiczny, czyli czynsz ma duże znaczenie przy wyborze lokalizacji – tłumaczy Bartosz Afeltowicz z biura nieruchomości WBS.

Pośrednicy zauważają na rynku zarówno popyt, jak i podaż. Dodają, że ceny mieszkań nieco wzrosły i wahają się średnio w okolicach 3-3,5 tys. zł za m2. Wiele zależny przy tym od tego, czy mieszkanie jest wyremontowane zgodnie z najnowszymi trendami (wielu klientów szuka właśnie takich lokali), czy też wymaga remontu (co pozwala kupić lokal taniej i urządzić go wg własnego gustu i uznania). Każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników i trudno mówić o jakiejkolwiek regule.

- Wydaje mi się, że ludzie są w stanie więcej zapłacić za mieszkanie, ale tu również nie ma takiej ostatecznej reguły. Jeśli mieszkanie jest ładnie wyremontowane, są oferty sięgające 3,5 tys. zł/m2, a nawet powyżej. Jeśli chodzi o mieszkania do remontu, tu już nie ma granicy. Wiadomo, że każdy chce jak najtaniej. Jakby się udało kupić za 1500 zł za m2, każdy byłby zadowolony, ale takie oferty się nie zdarzają – dodaje Afeltowicz.

Biura nieruchomości mają również klientów poszukujących domów. Pośrednicy mówią jednak wprost – zainteresowanie, choć jest, nie umywa się do tego, jakim cieszą się mieszkania. Osoby zainteresowane kupnem domu najczęściej poszukują obiektów do 100 m2. Duże znaczenie ma tu liczba osób, które mają zamieszkiwać dany dom. Wiadomo bowiem, że rodzina dwa plus jeden lub dwa plus dwa nie wybierze nieruchomości o powierzchni np. 300 m2. W zdecydowanej większości przypadków ogłoszenia dotyczące większych domów, są dłużej eksponowane na portalach zajmujących się pośrednictwem sprzedaży nieruchomości.

Zmiany widać również na rynku nieruchomości komercyjnych. Pośrednicy uważają, że mijają czasy stagnacji, o czym świadczy powstawanie nowych budynków komercyjnych i lokali użytkowych.

- Często inwestycje te powstają w atrakcyjnych lokalizacjach, np Śródmieściu. Zdarzają się jeszcze niezagospodarowane działki, na których w przyszłości powstaną nieruchomości handlowo-biurowe. W tym roku została m. in reaktywowana niedziałająca przez kilka lat Galeria Millenium przy ul. Witosa, w której obecnie funkcjonuje duży salon meblowy prowadzony przez inwestora z województwa warmińsko-mazurskiego. W ubiegłym oraz obecnym roku zmieniły właścicieli również inne obiekty np. hale przemysłowe i jest tam prowadzona działalność gospodarcza generująca nowe miejsca pracy – wylicza Marcin Dąbrowski.

Biuro Interhaus, które zajmuje się przede wszystkim nieruchomościami komercyjnymi, otrzymuje również zapytania od inwestorów zagranicznych, którzy szukają nowych miejsc dla swoich inwestycji.

- Rynek nieruchomości we Włocławku postrzegamy obecnie bardziej optymistycznie niż w poprzednich latach – podsumowuje Dąbrowski.

Gdybyś miał się przeprowadzić, które osiedle byś wybrał?

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
Śródmieście 11%
Zazamcze 33%
Południe 27%
Kazimierza Wielkiego 8%
Michelin 13%
Zawiśle 7%

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

StiwStiw

6 14

Najiepiej się mieszka na osiedlu Mielęcin ! 06:22, 26.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

wszechobecna brzydotwszechobecna brzydot

6 0

Osiedla włocławskie do urokliwych nie należą. Zniszczone ciągi komunikacyjne z osuwającą się na nie ziemią. Zaniedbana zieleń. Brak ładu architektonicznego. Szpetna kolorystyka. Dymiące odorami kominy domków jednorodzinnych.
Miasto sprawia wrażenie, że brak mu od dawna dobrego gospodarza. 21:52, 26.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obraz miastaobraz miasta

4 0

Brud, smród i ubóstwo. 22:05, 26.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%