Zamknij
REKLAMA

Kochasz polskie morze? Tej wystawy nie możesz przegapić!

08:00, 10.07.2018 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
Wystawa została zorganizowana z okazji 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej. Fot. Natalia Seklecka

W Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie można już oglądać wystawę „Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia, czyli Trzymajmy się morza!”. Ekspozycja pokazuje losy i działalność organizacji, która przez lata kierowała się miłością do polskiego morza.

Liga Morska i Rzeczna to największa organizacja społeczna w historii Polski międzywojennej. 1 października 2018 roku będzie obchodzić 100-lecie powstania. To właśnie z tej okazji niemal dwa lata temu powstała wystawa „Trzymajmy się morza”, która najpierw była prezentowana w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a od marca 2017 roku jest eksponowana w różnych środkach w całej Polsce.

Ekspozycja, którą od kilku dni można oglądać w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, pozwala zapoznać się z losami i działalnością organizacji kierującej się ideą wychowania morskiego i miłości do polskiego morza.

- Jej nazwa zmieniała się na przestrzeni lat. Można o niej powiedzieć Liga, ale mówiąc to mamy na myśli zarówno: Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi „Bandera Polska”, Ligę Żeglugi Polskiej, Ligę Morską i Kolonialną oraz Ligę Morską i Rzeczną – wyliczają muzealnicy. – Organizacja ta dokonała zmiany myślenia w świadomości wielu Polaków. Obecnie dostęp do Morza Bałtyckiego i posiadanie Marynarki Wojennej, to sprawa oczywista. W historii nie zawsze tak było.

Wystawa „Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia czyli Trzymajmy się morza!” będzie prezentowana w nieszawskim muzeum do 16 września.

(N.S)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

to prawda to prawda

1 0

Były to czasy kiedy na forum Ligii Narodów Polska domagała się przyznania jej kolonii. 19:22, 10.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone