Zamknij

Wkrótce rozpocznie się nowy rok szkolny. Jakie zmiany czekają uczniów i nauczycieli?

16:30, 26.08.2016 N.CH
Skomentuj Nauka czytania i pisania wraca do przedszkoli. Fot. depositphotos Nauka czytania i pisania wraca do przedszkoli. Fot. depositphotos
reo

Od 1 września będzie obowiązywać kilka nowych rozporządzeń Ministerstwa Edukacji Narodowej. Warto się z nimi zapoznać, aby nie być zaskoczonym.

Zmiany obejmą już najmłodsze dzieci. Ze względu na to, że cofnięto obowiązek szkolny dla sześciolatków, a do pierwszej klasy szkoły podstawowej mają znów chodzić siedmiolatki, trzeba było zmienić podstawę programową. Od roku szkolnego 2016/2017 w zerówkach będzie odbywać się nauka pisania i czytania. Dzieci zaczną rozwiązywać także proste zadania matematyczne.

- Wiadomości i umiejętności opanowane przez dzieci w toku wychowania przedszkolnego stanowią bazę do dalszej nauki w szkole podstawowej. W przedszkolu starsze dzieci przede wszystkim powinny rozpocząć naukę czytania i – w zależności od indywidualnych umiejętności – przygotowywać się do nauki pisania (podejmowanie prób pisania). Nauka pisania, jako umiejętność znacznie trudniejsza dla dziecka, powinna być domeną edukacji szkolnej - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia MEN.

Co więcej, dzieci 6-letnie realizujące obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne oraz dzieci 5-letnie korzystające z wychowania przedszkolnego będą uczyć się wybranego języka obcego. 

Ważną zmianą, z której cieszą się przede wszystkim uczniowie, jest fakt, że szóstoklasiści nie będą już pisać ogólnopolskiego sprawdzianu. 

Na tym nie koniec zmian. Jeśli uczeń uczęszczał zarówno na zajęcia z religii, jak i etyki, na świadectwie szkolnym zostaną umieszczone obie te oceny. Co więcej, każda z nich będzie wliczana do średniej ocen. Obecnie w takich przypadkach wpisywana jest jedna ocena będąca średnią ocen z tych dwóch przedmiotów.

[ZT]19702[/ZT]

Zmiany dosięgną także bezpośrednio kadrę pedagogiczną. Od nowego roku szkolnego nauczyciele z wykształceniem licencjacie pracy w szkole nie znajdą. Zmiany dotyczą zasadniczych szkół zawodowych (przedmioty ogólnokształcące), placówek wychowania pozaszkolnego, burs i młodzieżowych ośrodków wychowawczych, a także logopedów i pedagogów szkolnych. Żeby podjąć pracę w szkole, muszą mieć minimum dyplom magistra. 

Zlikwidowano także godziny karciane. Do tej pory nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum musiał poświęcić dwie godziny w tygodniu na zajęcia pozalekcyjne, a w szkole ponadgimnazjalnej – jedną godzinę. 

MEN zamierza stworzyć rejestr orzeczeń dyscyplinarnych dotyczący nauczycieli. Znajdą się w nim dane nauczycieli, którym zakazano wykonywania zawodu. Dzięki temu ukarani nauczyciele nie będą mogli podejmować pracy np. w innym województwie, gdzie pracodawca nie wie o podjętych wobec niego działaniach dyscyplinarnych.

[ZT]21316[/ZT]

Zmiany wprowadza także Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o jedzenie w szkołach. Złagodzono restrykcyjne rozporządzenie obowiązujące stołówki i sklepiki szkolne.. 

(N.CH)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

ĘĄĘĄ

14 0

To była głupota z tymi 6-latkami, tak samo jak teraz pierwszeństwo rowerzysty przed samochodem :) Ale ktoś nieźle zarobił na tych zmianach ... 17:12, 26.08.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

basiowabasiowa

3 0

Zgadzam się ! 17:44, 26.08.2016


reo
0%