Zamknij

Rok Rzeki Wisły szansą dla samorządów? Sprawdziliśmy, na co mogą pozyskać pieniądze i czy skorzystają z okazji

09:47, 24.07.2016 N.S
Skomentuj Rok Rzeki Wisły otworzy samorządom możłiwość ubiegania się o środki na infrastrukturę turystyczną. Fot. depositphotos Rok Rzeki Wisły otworzy samorządom możłiwość ubiegania się o środki na infrastrukturę turystyczną. Fot. depositphotos

22 czerwca Sejm przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Dzięki niej samorządy będą miały szansę pozyskać środki na zagospodarowanie terenów nad rzeką, przywrócenie jej żeglowności i poprawę bezpieczeństwa na terenach zalewowych.

Parlamentarzyści po raz pierwszy uhonorowali Wisłę, podobnie jak wcześniej bohaterów narodowych czy ważne wydarzenia historyczne. Zdaniem ekspertów uchwała może zwrócić uwagę na potencjał turystyczny, gospodarczy oraz edukacyjny królowej polskich rzek, szczególnie w skali lokalnej.

Nadwiślańskie samorządy będą mogły ubiegać się o środki na budowę infrastruktury dla jednostek pływających. Nie chodzi o to, by ściągnąć na Wisłę wielkie statki i promy, ale przede wszystkim o stworzenie miejsc do cumowania, zapleczy z toaletami i przystani, z których będą mogli korzystać żeglarze, czy kajakarze.

Projekt Przystań Wisła zakłada utworzenie sieci przystani i miejsc biwakowych, a w oparciu o nie – informacji o Wiśle, wyznaczenie i dbanie o oznakowanie szlaków rowerowych, pieszych oraz szlaku wodnego, a także stworzenie i bieżącą aktualizacja locji (wiedzy o wodach żeglownych oraz wybrzeżach z punktu widzenia bezpiecznej i sprawnej żeglugi) Wisły w wersji internetowej i papierowej.

[ZT]21698[/ZT]

Na razie nadwiślańskie gminy otaczające Włocławek nie znają szczegółów dotyczących możliwości finansowania inwestycji związanych z zagospodarowaniem terenów nad rzeką. Wszelkie ewentualne działania utrudnia im zresztą fakt, że działki położone nad Wisłą w większości nie są ich własnością i należą do osób prywatnych lub Lasów Państwowych.

Gmina Włocławek nie planuje w najbliższym czasie podejmować działań związanych z terenami nadwiślanymi. Jak mówią urzędnicy, w tej chwili priorytety inwestycyjne są zupełnie inne i o ewentualnym wykorzystaniu rzeki póki co nie rozmawiają.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w gminie Lubanie. Choć większość działek położonych bezpośrednio nad Wisłą to własność prywatna, wójt widzi możliwości turystycznego wykorzystania nie tyle samej rzeki, co jej walorów.

- Przydałaby się nam ścieżka rowerowa wzdłuż Wisły. Z tym, że tam jest droga powiatowa. Ale gdyby został uruchomiony jakiś program, który przewidywałby dofinansowania dla gmin, czy powiatów, moglibyśmy się tym zainteresować – mówi Larysa Krzyżańska, wójt gminy Lubanie. – Później taką ścieżkę można by połączyć z gminami Waganiec, Nieszawa, czy Ciechocinek. W ten sposób powstałby ciekawy szlak turystyczny i mieszkańcy regionu mogliby podziwiać walory przyrodnicze Wisły.

Utrudniony dostęp do królowej polskich rzek ma również gmina Fabianki, w której dostęp do rzeki utrudnia pas terenów leśnych. Turystyczne zagospodarowanie Wisły byłoby możliwe jedynie przy współpracy z kilkoma podmiotami. Obecnie władze samorządowe zastanawiają się jednak nad możliwością wykorzystania jej do celów gospodarczych.

- Mamy problemy z wodą pitną. Woda z rzeki przydałaby się do zagospodarowania przez rolników. Trzeba podjąć kroki w tej sprawie. Już rozmawiałem z burmistrzem miasta Dobrzyń, abyśmy połączyli siły i ukierunkowali na to swoje działania – wyjaśnia Zbigniew Słomski, wójt gminy Fabianki. – Najpierw trzeba przeprowadzić w tej kwestii audyt, policzyć za i przeciw, bo koszty mogą być takie, że gra nie będzie warta świeczki. Ja nie patrzę tylko na pieniądze, ale realia są nieubłagane i jak ich nie na, to nie zrealizuje się żadnego zadania.

Idea ustanowienia roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły wiąże się z 550. rocznicą pierwszego wolnego flisu na rzece przepływającej przez środek Polski. W ramach obchodów nie tylko pojawi się szansa na rozwój infrastruktury rzecznej, ale także na promowanie Wisły jako atrakcji turystycznej. W całym kraju odbędzie się szereg imprez promujących królową polskich rzek w tym Wielki Spływ Wiślany z Krakowa do Gdańska, który będą mogli obserwować również mieszkańcy naszego regionu.

(N.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SSSS

2 0

Gmina włocławek to ma PIORYTET ALE REJON KRUSZYNA a WSCHODNIA CZĘŚĆ GMINY jest traktowana JAK PIATE KOŁO U WOZA ani wały przeciw powodziowe WÓJTOWEJ NIE INTERESUJA ŻEBY INTERWENIOWAĆ w RZGW o ICH POPRAWE BEZPIECZEŃSTWA ani BEZPIECZEŃSTWO MIESZKAŃCÓW ale i RADNI z TEGO TERENU tez TYLKO KLASZCZA KRUSZYNOWI 10:28, 24.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%