Zamknij

Alimenty na dziecko przesłanki i podstawy prawne

10:35, 26.09.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:35, 26.09.2023

Główne zasady przyznawania alimentów na dziecko zawarte są w dziale III, Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego (dalej zwanego w skrócie: „krio”). Jakie są najważniejsze z nich? 

 Najważniejsze zasady przyznawania alimentów 

Alimenty na dziecko – najważniejsze zasady: 

  1. Alimenty przysługują na dziecko niepełnoletnie lub dziecko kontynuujący naukę po osiągnięciu pełnoletności, 
  2. Dziecko wobec, którego należy się alimentacja ze strony rodziców musi legitymizować się brakiem możliwości samodzielnego utrzymania się tj. zapewnienia sobie środków do życia. 
  3. Nadto winien nastąpić brak koniecznej pomocy od drugiego rodzica lub osoby zobowiązanej do świadczenia alimentacji na dziecko.  
  4. Zgodnie z art. 133 § 3 krio rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego jeśli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub gdy dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możliwości samodzielnego utrzymania się.   
  5. Zgodnie z art. 135 krio, zakres świadczeń alimentacyjnych uzależniony jest od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego - rodzica.  
  6. Art. 137 krio stanowi jednoznacznie, że roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem 3 lat.  
  7. Art. 138 krio stanowi, że w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.  
  8. Zgodnie z art. 139 krio, obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców zobowiązanego. 

Adwokat rozwód Warszawa 

Kancelaria Łebko-Mazur i Adwokaci, Kancelaria Prawa Rodzinnego, posiada szeroką wiedzą i doświadczenie, na podstawie którego wspiera rodziców i rodziny tak by proces rozwodowy był sprawny, jak najbardziej przemyślany i zgodny z dobrem dziecka. Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestiach alimentów, ich uzyskania, zmiany lub uchylenia dobry adwokat jakim jest Adwokat Izabela Łebko-Mazur udzieli Ci porady prawnej, pomoże zrozumieć Twoje prawa i obowiązki oraz będzie Cię reprezentować w sprawie alimentów. Pamiętaj aby wybrać adwokata z doświadczeniem w tego rodzaju sprawach.  

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%