Zamknij

Przebranżowienie - jak sobie radzić ze zmianą i stresem?

00:00, 20.09.2023 art. sponsorowany

Zamierzasz zmienić swoją dotychczasową branżę na IT? Jeśli w odpowiedni sposób przygotujesz się do tego wyzwania, szybko odnajdziesz się w nowym środowisku. Pamiętaj, że bardzo ważne jest zdobycie niezbędnych umiejętności, dzięki którym uda Ci się sprostać kolejnym celom zawodowym. Naucz się również efektywnego zarządzania stresem. 

Zdobądź podstawowe umiejętności i uwierz w siebie 

Jak najlepiej poradzić sobie ze zmianą branży? Przede wszystkim należy postawić na edukację i szkolenia, aby w szybkim czasie zdobyć podstawowe kompetencje. Jeśli będziesz miał wiedzę i umiejętności techniczne, na pewno lepiej odnajdziesz się w sektorze nowoczesnych technologii. Możesz zdecydować się na ukończenie kursów branżowych, aby jak najlepiej przygotować się do nowego zawodowego wyzwania. Warto zwrócić szczególną uwagę na bootcampy, czyli intensywne szkolenia obejmujące konkretny obszar IT. Są one świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko zdobyć umiejętności techniczne. Możesz zapisać się na przykład na bootcamp dla programistów, aby nauczyć się biegłej obsługi wybranego języka programowania. W ten sposób uwierzysz w siebie i z łatwością sprostasz nowym zawodowym wyzwaniom. Nie zapomina także o tym, że trzeba dostosować swoje umiejętności do oczekiwań potencjalnego pracodawcy. Zwróć uwagę, jakie są wymagania na stanowisko, o którym marzysz i dopasuj do nich szczegółowy zakres szkoleń. 

Szukasz pracy w IT? Wejdź na https://theprotocol.it/ i sprawdź najnowsze oferty na jednym z najpopularniejszych branżowych portali. 

Postaraj się jak najlepiej poznać branżę IT 

Z pewnością łatwiej poradzisz sobie ze stresem, jeśli uda Ci się jak najlepiej poznać nową branżę. Sprawdź, jakie trendy aktualnie dominują w wybranym przez Ciebie sektorze, ze szczególnym uwzględnieniem najpopularniejszych technologii. Aby szybciej odnaleźć się w nowym środowisku, warto nawiązać pierwsze kontakty zawodowe. Dobrym pomysłem jest angażowanie się w różne branżowe eventy. Przykładem mogą być konferencje związane z IT czy targi pracy. Warto także regularnie brać udział w spotkaniach typu meetup oraz dyskusjach na forach internetowych. Warto też znaleźć mentora z interesującego Cię obszaru IT. Dzięki jego wskazówkom szybciej zrozumiesz, na czym będzie polegała Twoja praca. Mentor pomoże także wybrać odpowiednie kursy i szkolenia, dzięki którym zdobędziesz przydatne kompetencje. 

Zanim rozpoczniesz pracę w IT, zapoznaj się z najważniejszymi pojęciami z sektora nowoczesnych technologii. Wejdź na https://blog.theprotocol.it/slownik-it i przekonaj się, czy znasz już wszystkie definicje kluczowych pojęć. 

Naucz się zarządzać stresem 

Zmiana branży zawsze jest dużym wyzwaniem, nawet jeśli jesteś dobrze przygotowany do nowych obowiązków zawodowych. Warto zatem nauczyć się zarządzania stresem, aby pokonać negatywne emocje. Jak więc to zrobić? Przede wszystkim musisz postawić na pozytywne myślenie. Nie zadręczaj się wizją możliwych niepowodzeń, tylko nakieruj się na osiągnięcie sukcesu. Pamiętaj, że jako osoba początkująca w IT masz prawo do błędów, które nie powinny Cię zniechęcać. Jeśli czujesz napływ negatywnych myśli, postaraj się lepiej kontrolować swoje emocje. 

W zarządzaniu stresem pomocne okażą się również ćwiczenia relaksacyjne. Wystarczy wykonać kilka głębokich oddechów, aby się uspokoić. Musisz także zadbać o swoje samopoczucie. Jeśli będziesz w złej formie fizycznej, staniesz się bardziej podatny na stres. Pamiętaj zatem o regularnej aktywności fizycznej i przestrzeganiu zdrowej diety. W pokonaniu stresu pomocna okaże się również dobra organizacja. Krok po kroku ułóż swój plan na rozpoczęcie kariery w nowej branży, przygotowując się na różne ewentualności. 

Podsumowanie 

Praca w nowej branży nie musi wiązać się ze stresem, nawet jeśli jest ona zupełnie niezwiązana z Twoją dotychczasową aktywnością zawodową. Potraktuj to doświadczenie jako wyzwanie, któremu sprostasz dzięki odpowiedniemu przygotowaniu. Postaraj się jak najlepiej poznać branżę IT, nawiązując pierwsze kontakty zawodowe. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%