Zamknij

W jaki sposób małe i średnie przedsiębiorstwa rozliczają się za prąd?

09:47, 15.05.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:47, 15.05.2023

Sektor MŚP należy do tych bardziej wrażliwych na zawirowania rynkowe, w tym wzrosty cen energii elektrycznej. Mimo zamrożenia maksymalnych cen na 2023 r. właściciele firm szukają dalszych sposobów na zoptymalizowanie kosztów. Ich działania koncentrują się wokół przejścia z kontraktów o stałej cenie na kontrakty ze zmiennymi stawkami bazowymi. Rozliczenia w oparciu o stawki aktualizowane raz na miesiąc czy raz na kwartał pozwalają na udział w rynku także mniejszym podmiotom. Takie rozwiązanie niesie tym więcej korzyści, gdy maksymalna cena została odgórnie ustalona – można tylko zyskać. 

Zmiana zachowań u klientów MŚP 

Jeszcze do niedawna mali i średni przedsiębiorcy opowiadali się za klasycznym modelem rozliczania się ze sprzedawcami energii elektrycznej. Wybór stałych stawek za energię zapewniał im poczucie stabilności i możliwość przewidywania wydatków w dłuższej perspektywie. Jednak kiedy w ubiegłym roku koszty energii poszybowały do góry w wyniku napiętej sytuacji geopolitycznej, rozliczenie w oparciu o stałe stawki za prąd dla firm stało się problemem dla wielu przedsiębiorców. Przedsiębiorcy zaczęli rozglądać się za różnymi rozwiązaniami, które pozwoliłyby zoptymalizować wydatki. Między innymi dlatego wybór kontaktów bazujących na cenach zmiennych wzrósł w Axpo aż o połowę w pierwszej połowie 2022 roku. Umożliwiają one klientom udział w giełdzie i dostosowanie ceny w cyklach miesięcznych lub kwartalnych. 

Cena zmienna – co miesiąc czy co kwartał? 

W systemie zmiennym klient ma możliwość zdecydowania, jak często będą aktualizowane jego stawki za prąd. Dwa najpopularniejsze sposoby wyliczania cen – miesięczny i kwartalny – pozwalają dopasować koszty do aktualnych realiów rynkowych. 

  • Cena zmienna miesięcznie – Dostępna dla każdego, choć wybierana głównie przez firmy z sektora MŚP mające stabilne lub co najmniej możliwe do przewidzenia zapotrzebowanie na prąd. Kontrakty, które bazują na cenach zmieniających się co miesiąc mogą przynieść nie tylko długofalowe, ale i natychmiastowe korzyści w postaci stawki mniejszej nawet o kilkanaście procent w porównaniu z „cenami stałymi”. Na to rozwiązanie obecnie stawiają nie tylko większe przedsiębiorstwa, ale również mikro i małe firmy. 
  • Cena zmienna kwartalnie – Mniej ryzykowna i bardziej stabilna opcja kwartalnej aktualizacji kosztu jest atrakcyjna dla przedsiębiorców, którzy chcą dopasować wydatki do aktualnej sytuacji rynkowej. Ten system ustala cenę energii na najbliższe 3 miesiące, a wahania stawek na giełdzie rozkłada na transze. Opcja jest zatem komfortowa dla firm planujących swoje wydatki w perspektywie kilku najbliższych miesięcy. System transzowy bazujący na stałej stawce aktualizowanej co 3 miesiące pozwala na bardziej dokładnie prognozowanie wydatków. 
(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%