Podsumowanie zawodowe to bardzo ważna część CV. Zamieszczając je, możemy pokazać, że nasze cele są zbieżne z planami firmy. Ważne, by informacje podawane w tym fragmencie życiorysu odnosiły się do wymagań z oferty pracy. Eksperci Pracuj.pl podpowiadają, jak opisać swoje cele zawodowe.
Wartościowe podsumowanie zawodowe świadczy o tym, że potrafimy formułować treściwe komunikaty. Może również sprawić, że rekruter nas zapamięta.
1. Opis działalności zawodowej i osiągnięć
Scharakteryzujmy krótko naszą dotychczasową działalność zawodową. Nie mając doświadczenia, wspomnijmy o stażach, praktykach, wolontariacie itp. Możemy napisać również o działalności w ramach fundacji i stowarzyszeń. Pamiętajmy o tym, że wykazywanie aktywnej postawy jest ważne nie tylko w życiu zawodowym, ale również wtedy, gdy zdobywamy wykształcenie i kwalifikacje. Wymieńmy nasze najważniejsze osiągnięcia zawodowe, a następnie wskażmy na nasze cele. Dzięki temu udowodnimy, że jesteśmy pracownikami, którzy znają swój potencjał, rozwijają go i mają pomysł na jego konstruktywne wykorzystanie.
2. Wytyczenie ścieżki rozwoju
Po wypisaniu naszych najważniejszych celów zawodowych postarajmy się wskazać, jak zamierzamy je osiągnąć. Możemy to zrobić np. pisząc, w jakim kierunku zamierzamy się rozwijać. Warto wspomnieć np. o zgłębianiu konkretnej dziedziny, zagadnienia itp. Analizując treść podsumowania, rekruter jest w stanie określić, czy możliwości rozwoju w firmie są zbieżne z naszymi oczekiwaniami i planami. Jeśli tak, być może zdecyduje się zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której udowodnimy, że świetnie sprawdzimy się na danym stanowisku.
3. Największe atuty
Wspomnijmy w podsumowaniu również o tym, co uznajemy za swoje największe zalety. Możemy położyć nacisk na doświadczenie i wiedzę fachową, nie zapominając o kompetencjach miękkich, które również mają duże znaczenie. Rzetelność, pracowitą, odporność na stres – są zawody, których nie można wykonywać, nie posiadając odpowiednich predyspozycji i kompetencji.
4. Niewiele słów, dużo treści
Zamieszczając wyczerpujące podsumowanie zawodowe w CV, możemy pokazać, że sprawdzimy się w konkretnej pracy. Posiadanie wiedzy, doświadczenia i predyspozycji jest niezwykle ważne. Pamiętajmy o tym, by przedstawić je we właściwy sposób. Opiszmy swoje cele, działając w myśl zasady: „minimum słów, maksimum treści”. Podsumowanie zawodowe powinno być opisem naszych kompetencji w pigułce.
Dzięki zapisaniu celów zawodowych w CV możemy zyskać pewność, że praca, jaką mamy zamiar wykonywać, odpowiada naszym kwalifikacjom, a jednocześnie oczekiwaniom. Potencjalny pracodawca nie zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną, jeśli po zapoznaniu się naszym podsumowaniem zawodowym dojdzie do wniosku, że nie zdołamy zrealizować swoich planów w konkretnej firmie. Zamieszczając cele zawodowe w CV, redukujemy ryzyko uczestnictwa w rozmowie kwalifikacyjnej, na której nie mielibyśmy ochoty się pojawić. Podsumowanie sprawia również, że nasz życiorys staje się przejrzysty i można szybko zapoznać się z najważniejszymi informacjami.
Rowerzystka zginęła pod kołami ciężarówki
Tiry na tory!
Tory
13:28, 2025-07-01
Z Południa odchodzi wikary, nowego nie będzie
Współczuję mieszkańcom wsi, gdzie ten ksiądz został proboszczem. A kochankę z internatu też zabrał?
hmm
13:23, 2025-07-01
Start robót na Kruszyńskiej znów przesunięty
Bardzo długo budują te obiekty. Przeciętny czas od wejścia na budowę to 6-8 miesięcy. Ale niestety właściciel robi to dwa razy dłużej, łączny czas będzie ponad rok od wejścia na budowę! Wynika to z tego, że dobór najemców jest tragiczny więc i otwarcie będzie zobaczycie słabe. Będą otwierane pojedyncze sklepy osobno, nic jednocześnie. Jeszcze wiele sklepów będzie się szykować miesiącami po otwarciu pierwszych. Wiecie że powstanie tam mnóstwo takich samych sklepów, celem zabetonowania naszego rynku. Rossmann zamiast DM a właściciel Niemiec nie ogarną?
DM kiedy
13:03, 2025-07-01
„Prezydent, jak błękitny anioł”. Maryla wspomina
starucha się naćpała zobaczyła niebieskiego smerfika hihihi
jiyt
13:02, 2025-07-01