Zamknij

Niestety doświadczenie pokazuje, że z takich sytuacji wynosimy niewiele

16:01, 06.10.2014
Skomentuj

Cała Polska jest wstrząśnięta śmiercią aktorki Anny Przybylskiej, która wczoraj przegrała walkę z rakiem trzustki. DDWloclawek.pl rozmawia o tej chorobie z doktorem Grzegorzem Polakiem chirurgiem onkologiem z Poradni Onkologicznej Samodzielnego Publicznego Zespołu Przychodni Specjalistycznych przy ul. Szpitalnej we Włocławku.  

DDWloclawek: Anna Przybylska miała zaledwie 35 lat, zmarła rok po diagnozie. To normalne w przypadku raka trzustki?

Doktor Grzegorz Polak: Niestety, w przypadku tej choroby w Polsce bardzo często zdarza się, że czas między diagnozą, a śmiercią pacjenta jest bardzo krótki. W tym konkretnym przypadku dużym zaskoczeniem jest wiek, bo na raka trzustki chorują zwykle ludzie starsi. Nigdy nie miałem do czynienia z tak młodą osobą, u której rozpoznano raka trzustki.

Rak trzustki jest trudny do rozpoznania?

Choroba objawia się osłabieniem, utratą wagi ciała, dopiero w późniejszym okresie pojawiają się bóle. Z początku objawy raka trzustki są bardzo niespecyficzne, bierze się je za skutki złego odżywiania, błędów dietetycznych, nerwów. Pacjent czuje, że coś mu dokucza, ale sądzi, że to nic takiego.

W przypadku tego nowotworu trudno też mówić o profilaktyce, w odróżnieniu od raka piersi, czy raka skóry, którego widać.

Co jest przyczyną raka trzustki?

To nowotwór o nieznanej jeszcze dokładnie etiologii. Nie wiemy co go wywołuje. Nie ma czynników jasnych, ewidentnych, jak w przypadku raka płuca, o którym wiemy, że powstaje przede wszystkim z powodu palenia papierosów.

Coraz częściej mówi się, że przyczyną raka trzustki może być posiadanie wadliwego genu.

Niektóre nowotwory mają większe podłoże genetyczne, niż inne. Są jak coś co mamy w sobie i nie możemy tego zmienić. Rak trzustki właśnie do nich należy.

Z mojego doświadczenia wynika też, że na ten typ nowotworu najczęściej chorują osoby uzależnione od alkoholu, źle się odżywiające, długotrwali palacze.

Jak często trafiają do Pana pacjenci z rakiem trzustki?

To nie jest choroba, z którą pacjenci często do mnie trafiają.

Kolejny raz na raka zmarła znana, lubiana osoba. Co możemy wynieść z tej sytuacji?

Niestety doświadczenie pokazuje, że wynosimy niewiele. To tylko chwilowe zainteresowanie chorobą, które wkrótce ucichnie, a szkoda. O profilaktyce nowotworów ciągle mówi się za mało. Zwykle o chorobie przypominamy sobie dopiero w takiej sytuacji jak ta, a przecież rozwojowi większości nowotworów, szczególnie płuc, piersi, skóry możemy przeciwdziałać.

Dbajmy przede wszystkim o to, co codziennie zjadamy. Zdrowiu na pewno nie służy żywność wytwarzana na skalę przemysłową z użyciem chemii.

Ostatnie badania pokazują, że Amerykanie, którzy jedzą coraz więcej wysokoprzetworzonej żywności, żyją coraz krócej. To szokujące, bo przyzwyczailiśmy się, że tendencja od szeregu lat jest zupełnie inna, że dzieci żyją dłużej od rodziców.

(G.S)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(14)

ewan7ewan7

18 0

Moja mama nie paliła, nie piła,odżywiała się zdrowo i też zmarła na raka trzustki - tylko że była 2 razy starsza od p Przybylskiej???

17:36, 06.10.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XXIwiekXXIwiek

35 11

Pan doktor wszystko wie tylko gdzie jest w tym kraju PROFILAKTYKA ? Gdzie sa badania na poziomie lekarzy pierwzego kontaktu skoro o badanie krwi trzeba ,,doktorów" całowac w du...ę ? Gdzie nasze skladki na NFZ skoro do specjalisty czeka się rok a POlityczna banda z NFZ uważa że to normalne ?

18:49, 06.10.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LHLH

20 4

Panie doktorze, a może system lecznictwa w Polsce jest do niczego; niby diagnostyka cały czas się rozwija; ale w Polsce jest utrudniony dostęp do badań i leczenia, biurokracja przyczynia się do wielu tragedii; Bzdurne limity przyjęć pacjentów narzucane przez NFZ.
Ostatnio dowiedziałam się, że jeżeli mam wrzód na końcu pleców i kwalifikuje się do przecięcia powinnam zgłosić się do laryngologa, NFZ dał takie wytyczne, chirurg jak przeprowadzi taki zabieg nie będzie miał za to zapłacone. Czy to jest normalne?
Pretensje mam do lekarzy, że nie nagłaśniają takich bzdur które tworzy NFZ.

19:07, 06.10.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WydraWydra

16 2

Ależ NFZ-ty muszą z czegoś żyć. Elita w białych fartuchach również. Po to była cała ta dziwna niedokończona " reforma" służby zdrowia. Kilkunastoletnie zaniedbania naszych rządzących i brak chęci na partycypowanie państwa w kosztach spowodowały już dawno chroniczną zapaść w tym sektorze usług. Profilaktyka w Polsce ? O czym my mówimy. Owszem bywają zmasowane i krótkotrwałe akcje. Ale to za mało. A właśnie profilaktyka powinna się wszystkim opłacać.

19:51, 06.10.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rezydentrezydent

24 0

Wystarczy zrobić mały eksperyment i poprosić lekarza " pierwszego kontaktu" w swojej przychodni o przeprowadzenie rutynowych badań profilaktycznych / np. na Zazamczu jest kilka przychodni/. Zobaczycie co się dalej będzie działo, odechce się wam PROFILAKTYKI.a co dopiero mówić o badaniach specjalistycznych.

19:52, 06.10.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AKAK

17 0

Tak bardzo bronią się przed skierowaniami, jakby nam to sami fundowali. A przecież łaski nam nie robią. To należy się nam jak psu zupa. Każdego miesiąca bez naszej zgody potrącają nam składki zdrowotne. Gdyby na mnie to trafiło od razu złożyłabym skargę do NFZ

20:10, 06.10.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rumcajs nr1.rumcajs nr1.

3 7

A czy wy nie możecie powstrzymać się od politykowania w tej konkretnej sytuacji? Takie wpisy pod no można powiedzieć nekrologiem to skrajne chamstwo.

21:36, 06.10.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xaxierxaxier

9 0

umieram, potrzebuję diagnostyki...sorry mamy weekend.zły termin i miasto na umieranie wybrałeś

23:38, 06.10.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SpasłySpasły

10 0

W doopie maja zapiszą tabletki jak leci i smarują do domu uzdrowiciele nasi pierwszego czy tam dziesiątego kontaktu

08:25, 07.10.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EdiEdi

8 0

Profilaktyka - usg tarczycy nie jest refundowane przez NFZ - oto profilaktyka po polsku!

11:00, 07.10.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WikiWiki

1 1

Zdjęcie nie pasuje do tytułu artykułu i samej jego treści...

12:06, 07.10.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KolasaKolasa

6 0

Łaske robia żeby skierowanie wystawic a jeżeli cos sie dzieje to prywatnie z pełnym usmiechem przyjmuja

12:14, 07.10.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NiciNici

0 1

Dlatego tak ważne jest sprawdzenie swoich predyspozycji do rozwoju raka trzustki. Ma on silne podłoże genetyczne, dotyczy mutacji na obszarze aż 4 genów. Można to sprawdzić np w monogen life bądź innej placówce tego typu. Okreslenie ryzyka pozwala nam na wprowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych,które przede wsystkim minimalizują ryzyko rozwoju choroby, a także pozwalają go wykryć na wczesnym etapie rozwoju.

11:58, 29.01.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NiciNici

0 1

Dlatego tak ważne jest sprawdzenie swoich predyspozycji do rozwoju raka trzustki. Ma on silne podłoże genetyczne, dotyczy mutacji na obszarze aż 4 genów. Można to sprawdzić np w monogen life bądź innej placówce tego typu. Okreslenie ryzyka pozwala nam na wprowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych,które przede wsystkim minimalizują ryzyko rozwoju choroby, a także pozwalają go wykryć na wczesnym etapie rozwoju.

11:59, 29.01.2015
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%