Płacząca wierzba znad Zgłowiączki, jedyna taka w parku Sienkiewicza, została wyznaczona do wycinki. Z decyzją urzędników nie zgadzają się mieszkańcy, dla których drzewo ma wartość historyczną i sentymentalną.
Wierzba rośnie w części parku w pobliżu katedry, w sąsiedztwie pierwszego mostku. O tym, że drzewo ma zostać wycięte świadczy namazany na nim wielki, czerwony znak "X".
Decyzja urzędników spotkała się z lawiną ostrej krytyki, kiedy informacja o wyznaczeniu drzewa do wycinki ukazała się na facebookowym profilu skupiającym miłośników Włocławka "Włocławek jaki pamiętamy".
"Powinna zostać wpisana na listę okazów chronionych prawem", "Zostawcie to drzewo to piękny zakątek na Zgłowiączce czy musi być wszystko równe pod linijkę", "Jest piękna ,jedyna w swoim rodzaju. Nie wolno jej wycinać !!!", "Kto wpadł na ten durny pomysł, komu to przeszkadza?", "Ręce precz od wierzby!!!", "Pewnie nie jedna para wyznała tam sobie miłość :) Można było by zabezpieczyć aby nikomu nie stała się jakaś krzywda", to tylko niektóre z wielu podobnych komentarzy w obronie wierzby (pisownia oryginalna).
[ZT]26846[/ZT]
Wielu komentujących podzieliło się wspomnieniami związanymi z tym drzewem: "Na wf w LZK biegaliśmy wokoło parku, ta wierzba nam kibicowała", "Moja córka jakieś 11 lat temu miała robione zdjęcia w plenerze 1 komunia św właśnie na tym drzewie", "Pół wieku temu miałam zrobione zdjęcie przy tej wierzbie, nie wiem kiedy odwiedzę Włocławek a jeśli już to na pewno pójdę do parku i ponownie zrobię sobie fotkę...trzymajcie wszyscy kciuki, ja też". Kilka osób pokazało zdjęcia przy wierzbie, na przykład Pani Joanna, która 12 lat temu, kiedy była w ciąży, tu właśnie pozowała.
Grupa przedstawicieli "Włocławek jaki pamiętamy" postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i ratować wierzbę. Jak napisali w internecie, wczoraj złożyli do prezydenta wniosek o wstrzymanie wycinki wierzby. - Odbyliśmy także spotkanie w UM, dzięki któremu zdobyliśmy trochę czasu i zapewnienie, że drzewo nie zostanie ścięte do czasu podjęcia decyzji prezydenta - poinformowali na facebooku.
[ZT]25697[/ZT]
Spytaliśmy dziś rzeczniczkę Marka Wojtkowskiego, Angelikę Żychlewicz, czy jest już decyzja w sprawie wierzby. Na odpowiedz czekamy.
Od jednego z pracowników zajmujących się zielenią w parku dziś dowiedzieliśmy się jednak, że decyzja już zapadła i drzewo nie zostanie wycięte. Do tematu wrócimy.
Kujawiak10:57, 08.11.2017
Proponuję przeznaczyć do wycinki urząd miasta Włocławek.
antybush11:15, 08.11.2017
Skończcie ciąć drzewa drzewa rosną 50 lat. Dlaczego wycinacie duże drzewa? Kto ma z tego kase?
Witek11:23, 08.11.2017
XDDDDDDDDDDDDDDDD
Dendrolog11:28, 08.11.2017
Panie Wojtkowski Prezydencie zamiejscowy wycinaj sobie drzewa w Lubrańcu !!!
zgred11:33, 08.11.2017
Jak by Prezydent pochodził z Włocławka to by miał większy sentyment do tego Miasta.A tak tylko stare zdjęcia nam zostaną i za kupę forsy zamiast ładniej być jest po prostu brzydziej i to nie dotyczy tylko tej wierzby.
Bolo11:37, 08.11.2017
A nie można po prostu parku wylać betonem albo asfaltem? Odpadnie kwestia utrzymania zieleni.
zielony12:19, 08.11.2017
po co wycinać nawet jak pęknie to nie przewróci się a w swoim wyglądzie ma klimat
kornik12:57, 08.11.2017
wyciąć i spalić i po temacie
abcd12:59, 08.11.2017
Takie drzewa trzeba chronić, a nie wycinać ! Kompletny brak odrobiny refleksji.
anonimka13:05, 08.11.2017
Przerażające jest ile już drzew wycięto we Włocławku i końca nie widać, w lato nie ma gdzie się przyjemnie przejść ulicami bo wszędzie betonowo:(( To prawda że Włocławek zamiast być coraz piękniejszy jest coraz gorszy, miasto bez klimatu i duszy:((
anonimka13:06, 08.11.2017
Przerażające jest ile już drzew wycięto we Włocławku i końca nie widać, w lato nie ma gdzie się przyjemnie przejść ulicami bo wszędzie betonowo:(( To prawda że Włocławek zamiast być coraz piękniejszy jest coraz gorszy, miasto bez klimatu i duszy:((
Remes13:18, 08.11.2017
Jakiego sobie wybraliscie prezydenta to takiego macie tylko lansuje sie przed kamerkami i wozi za publiczna kase passatami malo bylo jeden to trzeba bylo 2 kupic dosyć ze oklamal nas przed wyborami i wielkie gowno robi dla tego miasta tylko zeby przebimbac 4 lata i teraz zacznie slodzic zeby następne 4 lata sobie przebimbac myslicie ze los tego miasta go obchodzi prosty przykład wnioski do prokuratury skladal na sld a teraz co w koalicji z nimi jest i jak mozna takiemu czlowiekowi wierzyć
lol14:19, 08.11.2017
Pamiętam Włocławek lat 60 tych. Zielony i z kwiatami. nasi przodkowie byli wizjonerami. teraz tylko pustynie betonowe.
Lisc14:34, 08.11.2017
Maja rację. Zostawić wierzbe w spokoju. Chociażby dla kaczek które mają pod nią swój dom
Aleks1115314:38, 08.11.2017
Też przebiegłam parę kilometrów na lekcjach w-f w tym parku, teraz to już nie będzie to samo.
polski snajper14:38, 08.11.2017
Szkoda by było wycinać.Założę się że przy tym drzewie dla nie jednej pary był to pierwszy pocałunek czy wyznanie miłości.Tyle wspomnień zniszczyć jednym ruchem piły? Zabezpieczyć podporami,postawić ławeczkę i nie jedni powrócą aby powspominać,a może i narodzić się
nowa miłość. :)
Bzyl14:53, 08.11.2017
Ci wszyscy, którzy głosowali na Wojtkowskiego, powinni błagać na kolanach o wybaczenie! Ten kmiotek z Lubrańca niszczy Włocławek!!!!
Buriusz nie bober15:20, 08.11.2017
Najpiękniejsze pierwsze pod topór. Skąd my to znamy?
krakers16:05, 08.11.2017
Słoma wystaje z butów Wojtkowskiemu, a rządzi Włocławkiem! To się doczekało nasze miasto włodarza co się brata z komuchami. A ci mu kadzą, bo pozabierali wszystkie intratne koryta i żłopią z nich ile się .Ludzi maja za *%#)!& którymi sami są. Albo ta niemota, jego zastępczyni ,,od siedmiu boleści" , nie zna się na niczym, nic nie robi, a tylko goni by coś więcej zarobić; ,,rączka, rączkę myje", ale to do czasu.
iwa płacząca18:45, 08.11.2017
Nawet " krakers" skacze na pochyłe drzewo... oj nie ładnuie, oj nie ładnie.
Oczywiście wyciąć , już dosyć się napastwiły nowożeńcy skacząc po tym drzewie ku wiecznej pamięci...
Karlson23:20, 08.11.2017
Te cholery z tymi piłami nawet tam się pojawili już.Rewitalizanci dziadowscy
Dreed23:23, 08.11.2017
pogonic tych dziadów z tymi piłami na 4 strony świata
KIMDZONGTUSK07:40, 09.11.2017
Rynek zabetonowali teraz reszta idzie pod asfalt. Najważniejsze, żeby zdezelowane blachosmrody miały gdzie parkować. Zadusimy się spalinami, oddziały onkologiczne czekają.
nick11:29, 09.11.2017
a zdjęcia też sobie tzw.prezydą lubrancą POrobi ???
~Włocławianka12:45, 09.11.2017
Park we Włocławku był jednym z piękniejszych w Polsce !!!!!! Obecnie wygląda tak jak trawnik w centrum miasta. Kto pozwolił na nieodwracalną dewastację ! Czy w "urzędzie miasta" nie "urzęduje" żaden Włocławianin, który wytłumaczył by PANU PREZYDENTOWI, że miasto nie pięknieje po wycince drzew i zaoraniu parku. Pan tutaj nie mieszka, ale czy tak zwyczajnie, po ludzku nie jest Panu żal i czy nie jest Panu wstyd, ze będzie Pan kojarzony tylko z niszczeniem ?
Obiektywnie09:01, 13.11.2017
Dzień dobry, generalnie nastąpiły smutne dni dla duszy Parku. Kto wydał zgody na niszczenie Parku? Drzew "wiszących" nad Zgłowiączką są jeszcze dwie sztuki -może, bo wycinka trwa. Impotencja umysłowa z decyzjami o wycince starych drzew powinna być karana b.dotkliwie a wręcz zakaz ustawowy. Czy w tym przypadku Konserwator, Ochrona środowiska itd. nic nie zrobili aby uchronić to co najważniejsze?
Porażający poziom lekceważenia i wiedzy o Włocławku oraz środowisku. Porażające !
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
6 0
no co Ty - na pewno wiele par się tam oświadczyło :)))