Zamknij
REKLAMA

Znów ostro na sesji rady miejskiej. Ale głosowali jednomyślnie. Wreszcie jest budżet na 2018 rok

15:02, 12.03.2018 | G.S.
REKLAMA
Skomentuj
PiS ostatecznie przeforsowało poprawki w wysokości 6 mln zł. Od lewej radni: Piotr Czarnecki, Jacek Buława, Krzysztof Kowalski, Józef Mazierski, Jarosław Chmielewski, Janusz Dębczyński, Mariola Gawłowska i Stanisław Krzemieniecki. Fot. DDWloclawek.pl

Dziś (poniedziałek, 12 marca) Rada Miasta Włocławek po raz drugi przyjęła budżet miasta na 2018 rok. Głosowanie poprzedziła emocjonalna dyskusja, w której nawzajem obarczano się winą za opóźnienie i odpowiedzialnością za błędy wytknięte przez Regionalną Izbę Obrachunkową.  

Plan wydatków miasta na dany rok zamrożony na ponad dwa miesiące i przyjęty prawie w połowie marca - tego we włocławskim samorządzie jeszcze nie było. Zaczęło się jeszcze w grudniu - sesja, na której radni mieli decydować o przyjęciu przygotowanego przez prezydenta Marka Wojtkowskiego dokumentu, została przerwana i odroczona do stycznia po wnioskach radnych Prawa i Sprawiedliwości i radnych niezależnych, którzy domagali się zwiększenia liczby inwestycji.

Miesiąc później rada miasta przyjęła budżet Włocławka na 2018 rok w wersji zaproponowanej przez opozycję, wbrew prezydentowi, który zgłosił się w tej sprawie do Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Minął kolejny miesiąc i RIO wydała decyzję - przyjęty w styczniu budżet trzeba poprawić, to znaczy przywrócić przesunięte przez PiS środki na inwestycje wieloletnie. 

[ZT]28290[/ZT]

Dwóch kolejnych tygodni było potrzeba, żeby PiS i prezydent Wojtkowski porozumieli się w sprawie - prezydent znalazł środki na niektóre inwestycje zaproponowane przez PiS, a PiS z części swoich pomysłów zrezygnowało -  miały być poprawki za 8 mln zł, będą za 6. I tak, na ostatnią chwilę, czyli na dzień przed terminem wskazanym przez RIO poprawiony budżet przyjęto. 

Dzisiejsza nadzwyczajna sesja rady miasta, zwołana tylko po to, aby przyjąć poprawiony budżet, trwała  około 40 minut. Za głosowali wszyscy radni obecni na sali, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. ("Panie prezydencie z bożą pomocą proszę realizować ten budżet", podsumował głosowanie przewodniczący RM Rafał Sobolewski.) Poprzedzająca głosowanie dyskusja pokazała jednak, że w radzie bynajmniej jedności nie ma. 

Jarosław Hupało z SLD zwrócił uwagę, że jego partia nie brała udziału w zwoływanych przez przewodniczącego RM rozmowach na temat budżetu, w dokumencie nie uwzględniono żadnych zgłaszanych przez Sojusz poprawek. 

Krzysztof Kukucki, szef SLD we Włocławku przypominał, że jego partia była przeciwna przyjęciu budżetu w wersji proponowanej przez PiS. 

 - Dopiero pod naciskiem RIO dostaliście kubeł zimniej wody i zostaliście zmuszeni do zreflektowania się, że budżet to nie wasz prywatny folwark! Merytorycznie jesteście spaleni po prostu!

- grzmiał z mównicy Kukucki.

Szef SLD w mieście krytykował też przewodniczącego rady miasta Rafała Sobolewskiego (Sobolewski w zeszłym roku odszedł z PO, a potem głosami PiS został wybrany szefem rady. Dziś jest w klubie radnych niezależnych razem z Andrzejem Pałuckim i Dariuszem Wesołowskim). Kukucki stwierdził, że już po decyzji RIO do budżetu wpisano inwestycję, dzięki której mieszkający nieopodal parku Sienkiewicza Sobolewski dostanie lepszy dostęp do parku. (Chodzi o 150 tys zł na zagospodarowanie południowej części parku od ul. Wyszyńskiego do Okrzei).

- Proszę zrozumieć, że nie jest pan tu dla siebie, dla własnego ja, dla własnej ulicy, tylko dla mieszkańców i ma pan obowiązek pracować na rzecz wszystkich radnych, nie wybierać sobie w negocjacjach, że ten, czy tamten klub jest panu bliższy - grzmiał Kukucki. 

W odpowiedzi Sobolewski stwierdził, że podniesiony ton Kukuckiego to "wyraz frustracji, niemocy i nieudolności politycznej SLD, które nie było w stanie zaproponować żadnych sensownych zmian w budżecie". W sprawie parku tłumaczył, że prace były planowane od dawna i najwyższy czas je zrealizować. 

- Uważam, że to co się wydarzyło, przywróciło podmiotowość radzie miasta, która do tej pory miała tylko przyjąć budżet lub nie i nie miała wpływu na to co się dzieje. Unaoczniło to, że rada jest organem równorzędnym dla podmiotu wykonawczego (prezydenta G.S.)

- przekonywał Sobolewski. 

- Nie tak powinniśmy prowadzić procedurę przyjmowania budżetu. Kwartał straty dla realizacji inwestycji, to ogromny czas. Wielu z nas myli trochę interes własny z interesem miasta - mówił radny SLD Stanisław Wawrzonkoski. 

Rada PO Katarzyna Zarębska określiła sesję "sesją nadzwyczajnego wstydu" dla PiS i radnych niezależnych, a ich przymierze nazwała "koalicją egzotyczną", co radnym SLD bardzo się spodobało. 

- Naprawę myślicie, że takim zachowaniem zrobicie na złość prezydentowi w roku wyborczym? Robicie na złość mieszkańcom! 

- mówiła radna Zarębska do PiS. 

- Państwo z koalicji stołkowej zabierają głos, bo postanowili wykorzystać sytuację, aby polityczne zaistnieć - komentował szef PiS we Włocławku Jarosław Chmielewski. 

Prezydent Marek Wojtkowski stwierdził, że w zamieszaniu z budżetem na 2018 rok nie ma wygranych. Jarosław Chmielewski miał problem, czy sytuację określić jako sukces swojej partii, czy jako kompromis obu stron. 

- Niestety, dwa i pół miesiąca potrzebował prezydent, żeby uzgodnić pewne poprawki zgłoszone przez radnych, ale cieszę się, że kompromis został wypracowany. Budżet nie jest do końca dobry, ale w ramach kwot, które były, udało nam się pewne rzeczy wynegocjować - mówił po głosowaniu Chmielewski. 

(G.S. )
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (28)

NeoNeo

58 4

Drodzy radni...napatrzyliście się na nasz sejm i kopiujecie go jak tresowane małp.... najważniejsze dla was powinno być dobro Włocławka i jej mieszkańców !!! 15:14, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jarmark WielkanocnyJarmark Wielkanocny

27 2

Który z radnych czytał włoclawski Kodeks Etyki Radnego? :-D) 15:21, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

doktordoktor

39 12

Ten cyrk już niedługo się skończy......tylko do wyborów. Myślę ze już wystarczy tej polityki w radzie. Mieszkańcy wybierając nowych młodych radnych chcących rzetelnie pracować dla swojego miasta, bezinteresownych, bezpartyjnych pokażą tym samym że chcą zmiany faktycznej a nie pozorowanej. A taka będzie gdy zostaną ci sami. 15:55, 12.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

politykapolityka

1 0

Polityka to sposób działania osoby lub grupy osób kierujących jakąś instytucją, lub organizacją.
Rada Miasta, jakby nie patrzeć, jest ciałem politycznym. Widzenie RM jako ciała apolitycznego jest niezrozumieniem istoty rzeczy. Racjonalnym jest domaganie się zmiany dotychczasowej polityki w RM.

20:20, 12.03.2018


zaspanyzaspany

37 6

Miałem sen,a w tym śnie byli prawdziwi gospodarze Naszego Miasta,I się k....a obudziłem! 15:56, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

????????????

18 3

A co na to ciocia pani radnej ? 16:18, 12.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ja.Ja.

2 2

Jaka ciocia? 16:37, 12.03.2018


ramborambo

45 3

Jak patrze na ich uśmiechnięte twarze co sugeruje że mają bardzo dobre samopoczucie to aż mnie trzęsie. Miasto się zwija, a oni mają dobre samopoczucie, partyjne nieroby. Drodzy mieszkańcy pamiętajmy przy urnach wyborczych żeby to zmienić. Partyjne nieroby, nieudacznicy won !!! 17:15, 12.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Szwajceneger Szwajceneger

4 3

Rambo pomóż Policji ! 18:36, 12.03.2018


przyszłośćprzyszłość

35 4

Nie dajmy się zwieść przed wyborami nowymi pomysłami aktualnych radnych. Oni już mieli swoje pięć minut, a niektórzy nawet dziesięć. Jak jest każdy widzi. Kolejne place zabaw nic nie zmienią. A to właśnie place zabaw są szczytem ich możliwości. Konieczne są zmiany pokoleniowe i jakościowe w naszej radzie miejskiej. Inaczej będziemy się pogrążać dalej. 17:38, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Cw 007Cw 007

30 4

Towarzystwo wzajemnej adoracji.... 17:45, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Oko na PrezesaOko na Prezesa

19 21

Już jesienią zmienimy wszystkich i wszystko. Całe towarzystwo SLD, PIS, PO pójdzie do domu aby na drugi dzień rejestrować się w PUP. Włocławianie mają dość , oszczędzić należy Panią Katarzynę Zarębską, ta kobieta na Radę zawsze jest przygotowana oraz godnie reprezentuje Włocławek. Reszta jak powiedziałem na łączkę. 18:17, 12.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ja.Ja.

9 1

A w czym się Pani Zarębska zasłużyła dla miasta bo jakos nie zauwazylem 20:46, 12.03.2018


WenaWena

37 3

Po ich minach widać , że mają nas mieszkańców w głębokim poważaniu. Najważniejsze że osiągneli swój cel czyli sami się dobrze ustawili. I o to właśnie tak naprawdę chodziło drodzy wyborcy. Żadnego zatroskania nie zobaczymy z ich strony bo po prostu ten typ tak ma !!! Co najwyżej obłudę i zakłamanie. 18:22, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Oko PrezesaOko Prezesa

29 4

Twarze mają wypasione. 18:38, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Oburzony. Oburzony.

19 9

Jarosław Hupalo spadaj pod spichrz i czekaj na klientów Taxi. 19:18, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

23 4

TAK CZY INACZEJ TYM PAŃSTWU JAK JEDEN MĄŻ BEZ WYJĄTKÓW DZIĘKUJEMY. JESTEŚCIE ŻAŁOŚNI A NAWET ŚMIESZNI ALE NAJBARDZIEJ TO IRYTUJĄCY, MACIE JESZCZE CZELNOŚĆ PRZERZUCAĆ SIĘ GŁUPOTKAMI TYPU SEJMOWYCH PYSKÓWEK . TYLKO JEDNOMANDATOWE OKRĘGI I ODPARTYJNIENIE GMIN. DOŚĆ !!!!!!! 19:24, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

siwy siwy

27 4

marzy mi się nowa Rada Miasta to znaczy wszystkie nowe twarze, ludzi nie związanych z polityką, ze swoimi partiami którzy będą pracować dla dobra tego dziś umierającego miasta. Możemy to zmienić już jesienią. 19:50, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ipocotogadanieipocotogadanie

6 5

...bawimy się w kolorowanki, ludziki z kasztanów i czterech pancernych, a cały świat jest na etapie gwiezdnych wojen
...zabawiajcie się sukcesami z piardnięcia w balon, potrzeby obywateli to tylko ich potrzeby i nie mają żadnego znaczenia
...powodzenia ...jakie miasto taki radni ...jaki klimat taka pogoda ...Panie Wojtkowski
...czas stąd spier....dolina zakłamania, żenady, obłudy, kłamstwa i braku szacunku dla ludzi...
powodzenia
19:56, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xxlxxl

0 3

jest tak ostro bo dużo *%#)!& 22:07, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wróżka Wróżka

24 4

Boże spraw by żadna z tych mord nie dostała się do Rady Miasta i jego władz. 22:20, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wróżka Wróżka

18 6

Boże spraw by żadna z tych mord nie dostała się do Rady Miasta i jego władz. 22:32, 12.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrapezTrapez

11 3

Niektórzy z nich reprezentują poziom kultury, jakiego powstydził się człowiek zamiatający ulice (z całym szacunkiem dla osób wykonujących tę ciężką pracę). Przez to, posiedzenia rady miasta (z małej litery - zabieg celowy) przypomina często pijacką awanturę na 3 Maja, a nie posiedzenie poważnych osób. Jestem zdegustowany i obrzydzony. Te piękne uśmiechy, to tylko na plakatach wyborczych. 08:59, 13.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

januszjanusz

6 6

Komunistyczne scierwo już tyle razy pokazało że im tylko zależy na korycie a nie na społeczeństwie nie pozwólmy się dłużej tak traktować! !! Niech każde polityczne kłamstwo zginie 10:06, 13.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

bshbsh

4 1

We Włocławku jeden wielki chłam. 11:28, 13.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jakiśjakiś

7 1

Tam jest foto z facetem a Manometrów-kadrowiec za komuny, a teraz
PIS-owiec ("gruntowna" przemiana) 11:35, 13.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

interiainteria

2 0

do roboty do roboty a nie prywata dbajcie o WŁOCŁAWEK jak wam nie wstyd 17:10, 13.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jakijaki

0 0

A czy jest ktos bezpartyjny,komu moge zaufac,czy bedzie znow to samo?
16:51, 18.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone