Dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach projektu pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie miasta Włocławek – etap III” kolejne dziesięć obiektów użyteczności publicznej objęto głęboką i kompleksową termomodernizacją, co nie tylko poprawiło estetykę budynków, ale przede wszystkim w najbliższym czasie przyniesie wymierne oszczędności ekonomiczne. Dodatkowo zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną spowoduje redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
- Obiekty poddane termomodernizacji pełnią ważną rolę we Włocławku ze względu na swoje funkcje społeczno-gospodarcze oraz są istotnymi elementami układu przestrzennego miasta – mówi Marek Wojtkowski, Prezydent Miasta Włocławek. Dodajmy, że wspomniane budynki zaspokajają zbiorowe potrzeby mieszkańców poprzez realizację zadań z zakresu edukacji oraz usług sportowych i rekreacyjnych.
Realizowana inwestycja pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie miasta Włocławek – etap III” jest drugim z czterech projektów w zakresie dużego przedsięwzięcia polegającego na usprawnieniu termomodernizacyjnym, które zakłada rozwiązanie występujących problemów związanych z niską efektywnością energetyczną 21 budynków.
Wśród obiektów podanych termomodernizacji w III etapie znalazły się: Zespół Szkół nr 3 – budynek szkoły i przedszkola, Kryta Pływalnia „Delfin”, Przedszkole Publiczne nr 8, Przedszkole Publiczne nr 35, Centrum Kształcenia Praktycznego (3 obiekty), Gimnazjum nr 9, Hala Sportowo – Widowiskowa OSIR. Prace w budynkach polegały m.in. na ociepleniu ścian zewnętrznych, ociepleniu dachów i stropodachów, wymianie oświetlenia na oświetlenie energooszczędne, wymianie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej.
Aktualnie inwestycja trwa na Krytej Pływalni „Delfin”, w Centrum Kształcenia Praktycznego (3 obiekty) oraz Gimnazjum nr 9, a jej planowane zakończenie nastąpi w IV kwartale 2018r. W pozostałych budynkach prace termomodernizacyjne dobiegły końca.
Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 3. Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w regionie, Działanie 3.3 Efektywność energetyczna w sektorze publicznym i mieszkaniowym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020. Całkowita wartość projektu to 14 125 617,17 zł przy dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 10 056 485,25 zł. Umowa o dofinansowanie ww. inwestycji została podpisana w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu w dniu 31 sierpnia 2017r.