Na początku sierpnia ukończono prace na Starym Rynku. Obecnie trwa odbiór. Co się zmieniło?
Odnowiony Stary Rynek jest już do dyspozycji mieszkańców. Trawniki i kwiaty, łącznie zajmują tam powierzchnię 2 650 metrów kwadratowych. Posadzono wiśnie ozdobne i kasztanowce czerwone. Uwagę zwracają także dwa klomby i żywopłot.
Większość placu przeznaczony jest do spacerów. Ozdobą jest dekoracyjna pompa. A w posadzce zamontowano światła.
Zobacz też: Kończą rewitalizację Starego Rynku. Potem będzie wielka impreza
Atrakcją jest zegar słoneczny, w którym funkcję gnomonu pełni człowiek. Stojąc na polu odpowiadającym danemu miesiącowi roku, przy pomocy własnego cienia, można odczytać godzinę.
Na miejscu zamontowano także tablicę z wizerunkiem historycznego, włocławskiego ratusza, rozebranego w XIX wieku. Na płycie są również zamontowane 3 tablice z numerami porządkowymi nieistniejących już kamienic.
- Przebudowa Starego Rynku kosztowała nieco ponad 4,7 mln zł. Jest to ważny etap kompleksowego przedsięwzięcia, jakim jest rewitalizacja Starego Miasta – podaje wydział Komunikacji Społecznej i Promocji UM.
Unijne dofinansowanie na ten cel wynosi 2 mln 391 tysięcy złotych. Resztę kosztów pokryto z kasy miejskiej.
W upalne dni nieliczni mieszkańcy przebywają na rynku ze względu na małą ilość cienia.
- Rynek wygląda teraz bardzo ładnie. Przechodzę tędy codziennie do pracy i uważam, że to była dobra inwestycja – mówi mieszkaniec Śródmieścia.
A wam jak podoba się Stary Rynek po remoncie?
wloc08:15, 09.08.2013
nie sądziłam że można tak popsuć takie ładne miejsce :(
granat08:21, 09.08.2013
Po co się pytać czy się podoba, większość ludzi którzy za chwilę będa się wypowiadać, to kanapowe obiboki, którym nie podoba się jak się nic nie robi, ale jeszcze bardziej, jak się robi. Tym co będa zaraz narzekać, że dużo tu kostki betonu itd, to polecam sięgnąć (może pierwszy raz w życiu) do książek i poczytac sobie czym jest rynek. To nie ma być łąka ani zaorane pole, tylko teren utwardzony, dawniej stanowiący centrum każdego miasta. A co do starego rynku jest nieźle, ale poczekajmy do przyszłego roku, ile nasi kochani mieszkańcy ze śródmieścia zniszczą ławek, połamią drzewek itd, przecież według nich to nie za ich pieniądze.
Don Vito08:27, 09.08.2013
Za tą kolejną,nietrafioną inwestycję powinni nie tylko wstydzić się miejscowi nieudacznicy ,ale przede wszystkim POwładze województwa,które dały na to gro kasy.
patriotka08:36, 09.08.2013
Kamienna pustynia . Brak fontann i drzew . Trzeba jeżdzic do Ciechocinka bo tam tereny przepięknie zagospodarowane fontannami i ławeczkami oraz bujną zielenią . Ktoś nie miał pomysłu .
Andy08:40, 09.08.2013
Taki sam chłam jak na zielonym rynku.
Pozostałe komentarze
wiejski malkontent08:34, 09.08.2013
wolę marmury niż błoto, popękane płyty chodnikowe i beton. Praktycznie większość placy w Europie posiada identyczną nawierzchnię: Trafalgar Square, Place de la Bastille, czy nawet ??????? ???????....brakuje jedynie jakiegoś elementu architektonicznego po środku np fontanna czy pomnik Smoleński. Wtedy wszyscy będą pogodzeni i nikt nie będzie pieprzył głupot.
milla08:42, 09.08.2013
tak tak twórzmy dalej brukowe pustynie, będzie coraz piękniej i mniejsze wydatki na utrzymanie zieleni :(; w końcu czego się spodziewać po włocławskim czerwonym betonie?
ala08:44, 09.08.2013
pustynia, aż żal kiedy nie można posiedzieć w cieniu na ławeczce ale pewnie projektant nie przewidział dwu miesiecznych upałów po 40 st...
ciastek09:09, 09.08.2013
Ocena jest jedna,wielki betonowy parking w sobotę jak są śluby połowa tego bubla zapchana jest samochodami i to najlepiej świadczy o tym miejscu!!!A w letnie i gorące dni jak były ostatnio to po tej patelni nawet psy nie biegały!!!
do granata 09:14, 09.08.2013
Ławki i drzewka nie są niszczone przez mieszkańców starówki tylko pijane i naćpane dzieci idące z dyskotek w nocy z innych tzw.porządnych dzielnic!!!
Biedrona09:31, 09.08.2013
za malo zieleni - a za duzo betony. Plac wyglada tak jak runek na Kaliskiej... tragedia!!!
jako_taki09:56, 09.08.2013
co to za lotnisko????
granat10:04, 09.08.2013
Wiadomo, wszędzie znajdzie się chołota, nie tylko w centrum, ale akurat do tzw dystkoteki Million chodzi akurat większość z centrum obecnie, poza tym wiadomo, na 3 Maja i Tumskiej mieszkają sami poeci.
Maciej10:10, 09.08.2013
Trzeba było więcej trawników zostawić , byłby duży wychodek dla okolicznych psów .
Fajnie było by się przejść pomiędzy cuchnącymi trawnikami a i kocyk rozłożyć .
Łysy10:12, 09.08.2013
Plac ten wyglada jakby dopiero planowano remont i modernizacje... Kto to wogole projektowal? wstyd ...
stróż10:27, 09.08.2013
zabetonowanie placu jest m.innymi pod potrzeby uroczystości religijnych w tym miejscu tylko nikt tego głośno nie mówi
wloclawiak10:49, 09.08.2013
Straszne!! Kamienna pustynia!!
witto10:58, 09.08.2013
za takie projekty powinno się wsadzać za kraty
ak11:08, 09.08.2013
A gdzie zieleń? Szaro, twardo, surowo... gdzie dywany kwiatowe i drzewa? Paskudne to. Ale przynajmniej będzie pasowało do paskudnych Bulwarów...
WTF?11:11, 09.08.2013
Andrzej P. zastał Włocławek rozwijany, a zostawił zabetonowany i pozadłużany.
Czas nie próżnuje - niestety nasz prezydent też nie.
as11:19, 09.08.2013
Hahahahahahahahahahahahaha padaka co za matoły z tych SLD-owców
Doris11:45, 09.08.2013
WStrętne!! Co to ma być?! Szare,pakudne miejsce! WStyd,żeby tak popsuć wizytówkę miasta! Jestem w szoku! Widziałam już na Dniach Włocławka,,że jest wstrętnie,ale myślałam,że to początek remontu... Tragedia!!!
kolo12:13, 09.08.2013
nawet gdyby tam była sama trawa i krzaki bez kawałka "betonu" to i tak było by źle! Taka juz jest nasza opozycja! Nic im sie nie podoba!
miś12:16, 09.08.2013
Jak zieleń się rozrośnie to będzie łądnie! Będzie gdzie spacerować i robić imprezy dla mieszkańców!
szczery12:17, 09.08.2013
Oj to nam się PiS rozpisał! Widać że to jedna osoba bo wpis za wpisem!I o dziwo negatywny!
kikut12:26, 09.08.2013
Pięknie oświetlony most coraz bardziej bujna zieleń na bulwarach, szum rzeki i stary rynek na którym można pospacerować i usiąść!
oobserwator12:30, 09.08.2013
Tyle kasy w betonową pustynie. Kiedy będzie wkońcu to referendum aby odwołać naszego wspaniałego prezydenta. Zróbmy to jak najszybciej bo zaraz zacznie wykładać cały Park Sienkiewicza kamieniami i zrobi kolejną pustynie.
Bardzo mądre...12:38, 09.08.2013
A teraz Wielce Czcigodny panie Pałucki proponuję na Starym Rynku (wspanialy tor, bo beton) otworzyć kartodrom! I uzupełnić wątłą kasę Miasta pieniędzmi za bilety na jazdę po rynku. To będzie nareszcie po raz pierwszy wlaściwa inwestycja, bo dochodowa w Pana wykonaniu. Hurra!
kajetan13:23, 09.08.2013
Piękne bulwary, dobrodziejsto Wisły oraz już w krótce marina , browar b i ładny stary rynek! Faktycznie jest na czym wieszać psy! No ale mieszkańcy już przyzwyczaili się do mącenia pisu!
!!!!13:25, 09.08.2013
Dobrze że konserwatorem zabytków nie jest Horonziakowa bo wtedy nie było by zieleni! A tak prawdę mówiąc to opozycji jeszcze nic sie nie spodobało a własnych pomysłów brak!
zadowolony13:26, 09.08.2013
Świetnie wyglądają te obrysy starych budynków!
zazdrość13:37, 09.08.2013
Prawicy nic sie nie podoba nawet to że jest już 3 inwestorów w strefie rozwoju a za tym idą nowe miejsca pracy! No ale to w końcu załatwił Pałucki a skoro on to trzeba to wyśmiać! takie jest myślenie pisu a co gorsza i naszej włocławskiej platformy!
włocek13:56, 09.08.2013
uważam ze ten plac jest całkiem ciekawy. Jak drzewa podrosną bądzie całkiem przyjemnie. Ponadto takie place są modne teraz w XXI wiecznym świaecie!!!
miła14:01, 09.08.2013
bardzo ładne!!!! Wreszcie menele nie będą nie miały za czym chować spojając piwko, śluby będa miały własciwą oprawę!
vicek14:03, 09.08.2013
Same betony !! Mało zieleni :(
mona14:04, 09.08.2013
Pałucki jest rosądny że nie słucha tych wypocin opozycjinistów. Dobrze że miasto jest remontowane nawet jeśli się komus nie podoba bo ma wizję 4 drzewek :)))) A Toruń nam zazdrości już nie tylko bulwarów ale teraz juz też starego Rynku
jaro14:10, 09.08.2013
Ludzie nie głupiejcie - miasto się odnawia! Ja wolę niech Pałucki wyda kasę na odnowiebnie Starego Rynku niż nieudacznicy chcą wydawać kasę na referendum i to na chwilę przed wyborami!!!!!!!!!! Zróbmy z tej kasy z referendum jeszcze jeden plac zabaw dla naszych dzieciaków
rabaty14:14, 09.08.2013
Piękne rabaty kwiatowe! wzór ładniejszy niz w Ciechocinku
@ ~ mona14:14, 09.08.2013
hahah, ty chyba nie bylaś w Toruniu, żeby pisać o starówce. :)
teraz Pałucki14:26, 09.08.2013
Nareszcie zostało to wszystko uporządkowane Tak trzymać Pałucki!!
pac14:31, 09.08.2013
Ludzie wy tylko narzekacie. Cokolwiek zrobi sie w tym mieście to wy tylko żle i żle. Miasto pięknieje i aby to trwało nadal
kuba14:34, 09.08.2013
Ja jestem zadowolony ze zmian. Razem z bulwarami stanowi to fajną całość!!!!!
kamis14:35, 09.08.2013
Dla mnie rewelacja!!!! Wszyscy potraficie tylko narzekac! To bedzie swietne i ladne miejsce. Pamietacie jak wszyscy psioczyli na bulwary??? A tyeraz co - pol Włocławka tam jeździ!!!
kaka14:38, 09.08.2013
nareszcie fajny kawałek miasta. tyko jakaś gastronomia by się jeszcze przydała
granat14:45, 09.08.2013
@ kamis - widzisz bo narzekają tylko pewne grupy: ci co marnują swoje życie siedząc od rana do wieczora przed kompem, albo piwem, i narzekają tak z zasady "bo trzeba". No a do tego dochodzą ludzie zatrudnieni przez niektóre partie, według zasady "jak nie nasze to be".
agatka14:48, 09.08.2013
Program Pałuckiego ku wiśle pokazuje że można stworzyć fajne miejsca do spacerowania i odpoczynku przy królowej polskich rzek. Tak trzymać
king14:51, 09.08.2013
Tak krytykowane bulwary teraz tętnią życiem. Podobnie będzie ze Starym Rynkiem. jest ładny to i szybko ludzie się do niego przyzwyczją!!
malkontent14:56, 09.08.2013
Jakie to włocławskie - na wszystko narzekać!!!!
ciastek15:02, 09.08.2013
Wy wszyscy zadowoleni z tego parkingu jestem ciekawy jak usiądziecie jeden z drugim na ławce wasze dziecko będzie się bawiło obok i nagle podjedzie samochód i zaparkuje obok ławki najpierw jeden potem drugi itd.bo jest impreza w kościele i co wy mądrale wtedy zrobicie jak zareagujecie !!!
stuudent2215:18, 09.08.2013
O lepszy pomysł od tego nie trudno. Jasne że takich placów jest wiele w innych miastach ale jest jedna zasadnicza różnica. Np w takiej Bydgoszczy dookoła Rynku tętni życie - kawiarnie, ogródki piwne ;p scena itd a tu mamy goły plac otoczony ruinami i 1 pięknym zabytkiem. WTF??!!
stuudent2215:20, 09.08.2013
BTW określenie "starówka" mnie rozwaliło :D
Anna15:22, 09.08.2013
@Ciastek: od zabawy - niesłychane, są place zabaw. To nie wieś gdzie można się pasać gdzie się komu podoba. Tu obowiązuje pewna, kultura. Jest Ci źle? Wracaj na wieś.
santos15:23, 09.08.2013
Pewnie żaden z tzw. forumowiczów nigdy tam nie był. Żałośni jesteście... Internetowe trole, które potrafią tylko krytykować to co widzą w necie... Przejedźcie się tam i zobaczcie. Wygląda super.
benio15:44, 09.08.2013
słyszeliście, że ci co zbierają podpisy pod referendum biorą za to pieniądze? Mącą młodym w głowach, ze to niby gmina ma tworzyć miejsca pracy i prezydent zamyka zakłady pracy. Dobre sobie. Niech co niektórzy najpierw poczytają sobie o samorządzie i co mu wolno, a co nie, a nie mącą w głowach. A jaki program mają? Nikt nie wie. A kto w zamian na prezydenta? Ci młodzi gadają, ze Gawrysiak. A co to za jeden? Co zrobił dla miasta? Ktoś moze wie? A w temacie Starego Rynku. Jest ok.
@ ~ santos16:07, 09.08.2013
Mama cie w dzieciństwie biła, uważając cię za niedojdę, że teraz chcesz wszystkich dyskutantow poniżać, aby samemu sobie wydać sie lepszym od innych?? Biednyś chlopcze...
-------
Wyobraź sobie chłopaczyno, że byłem, widzialem ...i nie mogę wyjść z szoku, że wszędzie sie mowi, iż zieleń to samo zdrowie, a tutaj tego zrowia ni widze. No coż, jedni kochają beton, inni wolą przyrodę.
TU-ja16:11, 09.08.2013
Ciekawe, kogo ta ~ Anna upewnia, że zna sie na kulturze? W każdym wpisie pisze o kulturze, ale sama prezentuje "kulturę" wypowiedzi. Ciekawy z niej osobnik...
stuudent2216:23, 09.08.2013
Powiedzcie mi jaka jest funkcjonalność tego miejsca.
Reprezentacyjna? Proszę Was. Co innego gdyby coś się na tym Rynku działo. A tak moim zdaniem powinny być duże klomby kwiatów,mała fontanna i do widzenia.
Starosta17:05, 09.08.2013
Włocławianie, wyściubiliście kiedyś nos poza miasto? Czy Włocławek został opanowany przez okolicznych przybyszów z wiosek ?
RedBaron18:40, 09.08.2013
Śliczne lądowisko dla ruskich helikopterów! Na szczęście są filmy z tego miejsca jak wyglądało to przed "rewitalizacją" Podczas referendum trzeba będzie to stanowczo upublicznić! I Pokazać jak się przewala miejską kasę!
patryk lat 2818:47, 09.08.2013
ludzie jak można tak zepsuć takie super miejsce?...zero zieleni...miała być(podobno) fontanna.
gdzie ona jest?...a te schody to po co tam są?...nawet dzieciaki nie mogą nauczyć jeździć na rowerze....po prostu pan prezydent spaprał to miejsce..takie jest moje zdanie i podejżewam że większości włocławian...
Czerwona_Gnida18:56, 09.08.2013
Dlaczego nie świecą się w nocy te latarnie? Po co to było robione skoro wieczorem wygląda to jak wielkie opustoszone lotnisko w Czarnobylu!
ja19:25, 09.08.2013
Dużo betonu,kostki,2 trawniki.i co jeszcze?
iga19:27, 09.08.2013
Szukałam inszukałam i nie znalazłam tego zegara
janka19:37, 09.08.2013
Z dzieciństwa i młodości pamiętam(wcale to nie było tak dawno)alejki pomiędzy trawnikami,2 fontanny.Teraz jest pompa i 2 reawniki pomiedzy betonem.Rzeczywiście dawno temu na Starym Rynku było targowisko,dorożki,wozy wiejskie z towarami wszelakimi dla mieszczuchów.Toz to powrót do natury,wystarczy przenieść targowisko z Kaliskiej i będzie tak jak dawniej.
mentos19:58, 09.08.2013
Ta pewnie fontanna i tylko patrzeć jak będą do niej sikać menele
kacha20:05, 09.08.2013
Mnie się zmiany podobają. Wreszcie przestrzeń dla ludzi a nie miejsce dla meneli
TAK!20:08, 09.08.2013
Pałucki nie głosowałem na Ciebie ale ci co chcą odwłonania takiego Prezydenta to głupcy!
PAŁUCKI to dobry gospodarz! Włocławek wreszcie widać że ma gospodarza!
zigi20:13, 09.08.2013
Pałucki rób swoje i nie słuchaj szczekaczy bo dobrze to robisz
róża20:17, 09.08.2013
MNIE SIĘ PODOBA! A może jeszcze basen albo kino pod chmurką. Mamy dobrego i gospodarnego włoadarza miasta i z pewnością jeszcze to nie koniec zmian w mieście
JARO20:20, 09.08.2013
Jak to możliwe że żal baranom pieniędzy na zmiany w mieście a nie żal na przedterminowe wybory. Przecież te wybory tuż przed normalnym terminem będą kosztować więcej niż przebudowa tego rynku!!!!!!!!!!!!!!! I kto tu jest rozrzutny?
Don Vito20:38, 09.08.2013
Już kiedyś bardziej rozsądnym i myślącym Niemcom nie spodobał się brukowany rynek i zrujnowane kamienice więc je zburzyli.Przez wiele lat był to jeden z ciekawszych zakątków naszego miasta/chociaż mocno zaniedbany/-teraz znów beton i bruk. Włocławek znów cofnął się do lat okresu międzywojennego.
..20:54, 09.08.2013
Zacząć oczywiście było trzeba od budynków... Bardzo egzotycznie te ruiny wyglądają z tyłu. Chodzić tam nie ma po co. Wystarczy rzucić okiem na zdjęcia.
ja22:00, 09.08.2013
beznadzieja
Tey09:21, 10.08.2013
Już wielki czas na wyrok skazujący człowieka który podpisał
się pod pomysłem przebudowy Starego Rynku.Miliony wydane na ten cel to straszne zadłużenie wszystkich mieszkańców naszego miasta.Panie Prezydencie już czas spędzić kilka latek na Bartnickiej 10 !!!.
Janina10:02, 10.08.2013
Faktycznie. Szok jaki przeżyłam patrząc na pięknie zrobiony plac w porównaniu do koszmaru kamienic był ogromny. Dlatego może nasi mieszkańcy tak to przeżywają. Przyzwyczaili się do brudu, odrapanych budynków - trudno je nazwać kamienicami, do smrodu z podwórek. Taki menel na ławce na uporządkowanym terenie to po prostu byłby za duży kontrast. No i psy nie mają się gdzie załatwiać, bo zaraz kupy widać. Mam nadzieję że zieleń zdąży wyrosnąć zanim ją zniszczą "kulturalni i wrażliwi na piękno" okoliczni mieszkańcy. Pozdrawiam Prezydenta za odwagę.
kurczakpieczony12:38, 10.08.2013
Witam , to miejsce prosi się o fontannę . Może niema ze względu na gołębie ??
@ ~ miś14:51, 10.08.2013
"na betonie kwiaty nie rosną..."
@ agatka14:59, 10.08.2013
Gratuluję wyboru miejsca speceru. Betony do spacerów to mozna miec w kazdym fragmencie Miasta. Ludzie wolą spacery pośrod kwiatów, drzew i świergotliwych ptaków, które w takich drzewach mieszkają. Ale wybor betonu albo przyrody, to kwestia ukształtowanej osobowosci. Ty masz - wiedżę - specjalna. :)
TU-ja15:13, 10.08.2013
/~ Janina / 10:02, 10.08.2013/
Cóż za "subtelność" wrażliwości estetycznej, wnikliwości analitycznej i finezji semantycznej. Jestem pełen "podziwu" dla Twego odniesienia się do ludzi, których tak de facto przecież nie znasz. Przytoczylbym Ci wiele znanych mi przykładów menelstwa ludzi, którzy o sobie mowią; "mam wyższe wykształcenie i mam wlasną willę", i którym nie przeszkadza wulgaryzować świata. Słyszałem osobiście, gdy NIEMENELKA z wyższym wykształceniem i mająca sie za coś znacznie lepszego od innych ludzi, wyrażała się o swym pacjencie, cyt: "to pie......y idiota" - kon. cyt.
Rozumiem, że takie coś spokojnie trawisz?
walduś16:18, 10.08.2013
Naprawdę ładnie to wygląda. Ludzie. Ogarnijcie się z tą krytyką wszystkiego!!!
gregor25521:48, 11.08.2013
nawet jakby z fontanny lecialo piwo a za kazde przyjscie dawano by 2 zlote to i tak znalazlo by sie wielu malkontentow ktorzy by nazekali ze piwo jest za slabe a 2 zl daja po 5gr.Ludzie czy naprawde nie doceniacie tego ze wloclawek naprawde sie zmienil przez ostatnie 10 lat?narzekacz napewno powie ze na gorsze ja jestem optymista i mysle ze pieknieje
drdick22:15, 11.08.2013
internetowym trollom i niektórym lokalnym kacykom (wiadomo, kto zgrywa cwaniaka w neciku) nic sie nie podoba. wy to naprawdę nie macie w życiu ważniejszych zajęć niż podniecanie się kawałkiem betonowego placu. rzal i bul.
wyborca10:58, 13.08.2013
Trudno dyskutować o gustach. Jedno jest pewne i policzalne, za drzewka i trawniki można przytulić grosiki. Za granit i beton napewno złotówki.(przelicznik procentowy)
łodzianka18:22, 19.08.2013
Byłam we Włocławku w zeszłe wakacje, zachwyciłam się pięknym trawnikiem u góry rynku, w tym roku widząc tą betonową pustynię stwierdziłam, że chyba wykonywał to ktoś kto oszpecił w Łodzi ulicę Piotrkowską, gdzie bije po oczach brak zieleni. Szkoda, że w Polsce stawia się teraz na beton, a nie zieleń.
Magda20:07, 21.08.2013
Jednym słowem porazka
Justyna20:51, 21.08.2013
Jak dla mnie zbyt mało zieleni. Pamiętam to miejsce kiedy byłam mała i znajdowała się tam duża fontanna oraz ogrom zieleni i kwiatów. Poza tym przydałoby się troszkę odnowić bloki mieszkalne i kamienice, które jak widać na załączonych zdjęciach są w opłakanym stanie.
Pozdrawiam.
racjonalista22:42, 21.08.2013
Jeżeli rewitalizacja ma polegać na zabetonowaniu, pozbawianiu zieleni to ja za taki "element dekoracyjny miasta" serdecznie dziękuję. Jeżeli ktoś chciał przywrócić pierwotny wygląd mógł się bardziej wysilić, założyć kocie łby, stragany z rybami i produktami rolnymi. Wówczas powiedziałbym, że zrewitalizowano teren. To przypomina mi betonową pustynię z niewielkimi enklawami zieleni. Jak na tym czymś normalnie poruszać się, przyprowadzić dzieci lub wnuki. I znowu jak długo, ten "cud urbanistyki" będzie nas straszył, chyba, że jest to betonowe uzupełnienie dzielnicy cudów, jeżeli tak to moje gratulacje!!!
niezadowolony21:33, 24.08.2013
Tragicznie, sam beton, nic zieleni, przygnębiające , nie chcę tam przebywać . Poprzednio była zieleń i ładne kwiaty. Włocławek to beton -podobnie jakw ładza
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz