Zamknij
REKLAMA

Pracujesz w wakacje? Zobacz, czy masz opłacone ubezpieczenie!

16:35, 07.07.2019 | .
Skomentuj Osoby, które pracują na umowę zlecenie i jest to dla nich jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Studenci coraz częściej zamiast wypoczywać, podejmują pracę sezonową, np. w sklepie, czy przy zbiorach owoców i warzyw. Pracodawcy przygotowują dla nich różnego rodzaju umowy. ZUS przypomina, że lepiej sprawdzić , jakie składki są odprowadzane i z jakich świadczeń można ewentualnie skorzystać.

W większości przypadków praca podejmowana przez studentów na wakacjach ma charakter typowo sezonowego zajęcia i wykonywana jest w ramach umowy zlecenia. Osoby do 26. roku życia nie są obejmowane ubezpieczeniami z tytułu umowy zlecenia ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Pracownik musi jednak posiadać status studenta przez cały czas trwania umowy zlecenia. W taki sposób student otrzymuje co prawda wyższe wynagrodzenie, ale nie ma ubezpieczenia, bo składki za niego nie są opłacane i w przypadku, np. wypadku, nie ma możliwości korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

- Jeśli student podpisze umowę zlecenia z własnym pracodawcą, to w takim przypadku umowa zlecenia w zakresie ubezpieczeń traktowana jest tak samo jak umowa o pracę. Ta sama zasada dotyczy kiedy student zawrze umowę zlecenia z innym podmiotem niż własny pracodawca, ale wykonuje ją na rzecz swojego pracodawcy. Pracodawca musi wówczas opłacić od umowy zlecenia wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (podstawę oskładkowania stanowi suma wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę oraz umowy zlecenia) - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. 

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku studentów powyżej 26. roku życia. Osoby, które pracują na umowę zlecenie i jest to dla nich jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Jak wyjaśnia ZUS, ubezpieczenie chorobowe jest w tym przypadku dobrowolne. Student, który zdecyduje się na objęcie nim może korzystać z płatnych zwolnień chorobowych.

[ZT]34649[/ZT]

Zdarza się, że studenci są zatrudniani na umowę o pracę. Te osoby zyskują najwięcej przywilejów, między innymi mają prawo do urlopu czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Tacy pracownicy są też objęci wszystkimi obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, a w związku z tym korzystają z ochrony, którą te ubezpieczenia gwarantują.

- Student dzięki składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zyska zabezpieczenie teraz i na przyszłość. O tym czy zostaliśmy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych i z jakim dniem nastąpiło to zgłoszenie - zawsze możemy sprawdzić na swoim koncie PUE ZUS. Więcej na stronie www.zus.pl - dodaje rzecznik ZUS.

Nieco inaczej wygląda sytuacja studentów pracujących za granicą, którzy wyjeżdżają do innego państwa członkowskiego. Takie osoby podlegaką co do zasady ubezpieczeniu w państwie, w którym wykonują tę pracę pod warunkiem, że nie prowadzą w Polsce żadnej aktywności zawodowej. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz