Zamknij

Pracujesz w wakacje? Zobacz, czy aktualny pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenie!

Daniel WiśniewskiDaniel Wiśniewski 16:35, 07.07.2019 .
Skomentuj  Osoby, które pracują na umowę zlecenie i jest to dla nich jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu.  Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com Osoby, które pracują na umowę zlecenie i jest to dla nich jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com

Studenci coraz częściej zamiast wypoczywać, podejmują pracę sezonową, np. w sklepie, czy przy zbiorach owoców i warzyw. Pracodawcy przygotowują dla nich różnego rodzaju umowy. ZUS przypomina, że lepiej sprawdzić , jakie składki są odprowadzane i z jakich świadczeń można ewentualnie skorzystać.

W większości przypadków praca podejmowana przez studentów na wakacjach ma charakter typowo sezonowego zajęcia i wykonywana jest w ramach umowy zlecenia. Osoby do 26. roku życia nie są obejmowane ubezpieczeniami z tytułu umowy zlecenia ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Pracownik musi jednak posiadać status studenta przez cały czas trwania umowy zlecenia. W taki sposób student otrzymuje co prawda wyższe wynagrodzenie, ale nie ma ubezpieczenia, bo składki za niego nie są opłacane i w przypadku, np. wypadku, nie ma możliwości korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

- Jeśli student podpisze umowę zlecenia z własnym pracodawcą, to w takim przypadku umowa zlecenia w zakresie ubezpieczeń traktowana jest tak samo jak umowa o pracę. Ta sama zasada dotyczy kiedy student zawrze umowę zlecenia z innym podmiotem niż własny pracodawca, ale wykonuje ją na rzecz swojego pracodawcy. Pracodawca musi wówczas opłacić od umowy zlecenia wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (podstawę oskładkowania stanowi suma wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę oraz umowy zlecenia) - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. 

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku studentów powyżej 26. roku życia. Osoby, które pracują na umowę zlecenie i jest to dla nich jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Jak wyjaśnia ZUS, ubezpieczenie chorobowe jest w tym przypadku dobrowolne. Student, który zdecyduje się na objęcie nim może korzystać z płatnych zwolnień chorobowych.

[ZT]34649[/ZT]

Zdarza się, że studenci są zatrudniani na umowę o pracę. Te osoby zyskują najwięcej przywilejów, między innymi mają prawo do urlopu czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Tacy pracownicy są też objęci wszystkimi obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, a w związku z tym korzystają z ochrony, którą te ubezpieczenia gwarantują.

- Student dzięki składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zyska zabezpieczenie teraz i na przyszłość. O tym czy zostaliśmy zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych i z jakim dniem nastąpiło to zgłoszenie - zawsze możemy sprawdzić na swoim koncie PUE ZUS. Więcej na stronie www.zus.pl - dodaje rzecznik ZUS.

Nieco inaczej wygląda sytuacja studentów pracujących za granicą, którzy wyjeżdżają do innego państwa członkowskiego. Takie osoby podlegaką co do zasady ubezpieczeniu w państwie, w którym wykonują tę pracę pod warunkiem, że nie prowadzą w Polsce żadnej aktywności zawodowej. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%