Zamknij
Ważne

We Włocławku powstanie ekologiczna elektrociepłownia

artykuł sponsorowany + 00:00, 26.07.2019 Aktualizacja: 08:01, 26.07.2019
Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski oraz prezes MPEC Andrzej Walczak w czwartek (25 lipca) podpisali z przedstawicielami skandynawskiej firmy TergoPower list intencyjny w sprawie budowy w strefie przemysłowej miasta ekologicznej elektrociepłowni opalanej słomą o mocy około 50 MW. Dzięki inwestycji spółka MPEC zaoszczędzi 7,5 mln zł rocznie, a włocławianie będą mogli oddychać mniej zanieczyszczonym powietrzem.

Do podpisania listu intencyjnego doszło we włocławskim urzędzie miasta. Skandynawska firma wybuduje we Włocławku elektrociepłownie zasilaną biomasą, czyli opalaną słomą. Jej technologia polega na wykorzystywaniu jako paliwa podstawowego suchej słomy dostarczonej w sprasowanych kostkach. Tego typu ciepłownie zaliczane są do Odnawialnych Źródeł Energii. Z powodzeniem realizowane są w wielu krajach europejskich. Co najważniejsze, słoma jest paliwem odnawialnym, a to oznacza, że instalacja jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

- Włocławek może być jednym z pierwszych polskich miast, które będzie miało możliwość pozyskania znaczącego udziału ekologicznego ciepła w oparciu o nowoczesną i sprawdzoną technologię wywodzącą się z krajów skandynawskich. Inwestycja realizowana jest ze środków prywatnych inwestora, pozwoli nam ograniczyć wydatki ze środków publicznych niezbędne dla dostosowania aktualnie istniejących w mieście instalacji ciepłowniczych do wymogów wynikających z przepisów Unii Europejskiej – mówi prezydent Marek Wojtkowski. - Warunkiem, który strony sobie stawiają jest zapewnienie konkurencyjnych cen ciepła w stosunku do tych, które dziś wynikają z zastosowania technologii bazujących na węglu.

Wybudowanie ekologicznego źródła ciepła przyniesie wymierne korzyści dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej we Włocławku. Dzięki obniżeniu kosztów zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla rocznie będzie można oszczędzić nawet 7,5 mln złotych. Dodatkowo, w mieście poprawi się jakość powietrza dzięki obniżeniu emisji pyłu, dwutlenku siarki oraz tlenków azotu. Dodatkowo, MPEC oszczędzi dzięki uniknięciu kosztów modernizacji instalacji odpylania dla kotłów opalanych miałem węgla kamiennego, szacowanych na ponad 10 milionów złotych. Nowa inwestycja ma zastąpić ich funkcjonowanie.

- Dzięki wykorzystaniu ciepła z instalacji OZE możliwe jest uzyskanie przez MPEC dotacji z Unii Europejskiej na modernizację lub rozbudowę istniejącej sieci ciepłowniczej oraz przyłączanie nowych odbiorców ciepła. Dla spółki bardzo istotne jest zachowanie pełnego bezpieczeństwa dla załogi, pewności zatrudnienia i komfortu pracy. Zapewniam, że ta inwestycja nie wpłynie negatywnie na spółkę - podkreśla Andrzej Walczak, prezes zarządu MPEC Sp. z o.o.

TergoPower to skandynawski inwestor w sektorze energetyki odnawialnej, który wprowadza na polski rynek nowoczesną technologię wykorzystania słomy jako paliwa spełniającą wszelkie wymogi środowiskowe. Dzięki temu wdraża projekty korzystne nie tylko z perspektywy ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zastąpienia tradycyjnych paliw energią odnawialną, ale również wykorzystuje lokalny potencjał biomasy, co jest dodatkową korzyścią dla polskiego rolnictwa - tworząc miejsca pracy, rynek stabilnego odbioru słomy oraz aktywizując uprawy roślin energetycznych.

- Nasza firma przykłada szczególną uwagę nie tylko do stosowania najnowszych technologii, spełniających normy UE, ale przede wszystkim działamy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. To znaczy, że ważnym elementem naszej działalności są korzyści społeczne i ekologiczne wynikające z każdej planowanej przez nas inwestycji - mówi Marcin Śmiech, dyrektor krajowy TergoPower.

Sygnatariusze listu, Miasto Włocławek, MPEC oraz TergoPower deklarują współpracę na etapie przygotowania inwestycji oraz prowadzenia negocjacji szczegółowych zasad współpracy po jej realizacji. A więcej o technologii BWSC można dowiedzieć się oglądając film dotyczący nowoczesnych instalacji, który jest dostępny TUTAJ.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

Matka napisała, co spotkało jej syna. Reakcja

Wielki szacunek dla rodziców za wychowanie synów, wielki szacunek dla synów, że nie marnują tych nauk. Widuję przypadki zachowań młodzieży, które zasługują na wyróżnienie. Niedawno, w autobusie młoda dziewczyna (może 16-17 to letnia), ustąpiła miejsca starszej kobiecie, która stanęła przy siedzeniu przez nią zajętym. Nie było by w tym może niczego specjalnego (po prostu dobre wychowanie), gdyby nie fakt, że nieco dalej było kilka wolnych miejsc. Myślę, że ta dziewczyna pomyślała, że przejście dla tej kobiety, w czasie jazdy autobusu, może sprawić jej problem, więc ustąpiła jej swoje miejsce. Myślę, że zarówno rodzice, jak i ci młodzi ludzie, mogą być z siebie dumni. Grzeczność i kultura jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Jak mówi przysłowie - "Czym skorupka za młodu nasiąknie ...". Szkoda tylko, że musimy takimi zachowaniami zachwycać się, bo niestety nie są one regułą lub chociażby zwykłą codziennością.

witz2

22:56, 2025-07-02

Wokół S10 wciąż wrze. Kolejne pismo do GDDKiA

Dla większości mieszkańców Włocławka, przebieg S10 jak najbliżej miasta to atut. Trudniej dla tych, co będą mieli drogę pod nosem. Niestety, ale nigdy nie będzie idealnego przebiegu nowej trasy. Nowy most (o ile będą zjazdy), blisko miasta, to zdecydowana korzyść dla większości mieszkańców.

Jimmy

22:55, 2025-07-02

Medaliści igrzysk i mistrzostw świata na stadionie OSiR

A co to za Stadion? To Narodow? A ma jakiegoś? Sponsora?

Arabsko angielskie!

22:01, 2025-07-02

Nowe przeszkody na Chopina. Kierowcy będą musieli zmien

montaz czegos co zbedne przeciez sa znaki drogowe ktore sa jasne

po co

21:32, 2025-07-02

0%