Zamknij

EkoSzkoła i nagroda Fair Play. MPEC odnosi sukcesy

00:00, 29.11.2019 artykuł sponsorowany
Fot. Nadesłane Fot. Nadesłane

Ponad 1,3 tys. przedszkolaków i uczniów odwiedziło EkoSzkołę działającą w włocławskim MPEC. To nie jedyny sukces spółki – prezes Andrzej Walczak odebrał kolejną już nagrodę w prestiżowym konkursie Przedsiębiorstwo Fair Play 2019

Edukacja ekologiczna to nowy projekt realizowany w MPEC od września. EkoSzkołę udało się uruchomić przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Włocławska spółka przedstawiła dobrze udokumentowany wniosek na oryginalny projekt, dzięki czemu uzyskała wsparcie zarówno na wyposażenie, jak i prowadzenie lekcji. Te odbywają się w rzadko używanych dotąd pomieszczeniach w budynku B, które dzięki zakupom za 50 tys. zł zmieniły się w przyjazne i nowoczesne centrum edukacyjne.

W Sali stanęły makiety urządzeń ciepłowniczych, na ścianach zawieszono galerię zdjęć z MPEC, zakupiono duży telewizor, na którym dzieci oglądają dedykowaną dla nich animację opowiadającą w przystępny sposób, skąd się bierze ciepło, i jaką drogę musi pokonać z ciepłowni do ich domów. Zajęcia prowadzi pani Alekandra Reut z MPEC, która nie kryje, że jest zaskoczona aktywnością młodych włocławian.

- To prawdziwe wulkany energii – mówi Aleksandra Reut. – Zaczynam od lekcji dostosowanej do wieku uczestników zajęć. Tłumaczę im, jak ważne w naszym życiu jest ciepło, skąd się bierze energia cieplna, w jaki sposób wytwarzamy ją w MPEC. Opowiadam o ciepłowni, o sieci ciepłowniczej którą ciepło jest dostarczane do ich przedszkoli, szkół, domów. Rozmawiamy też o smogu, o ekologii, o tym, w jaki sposób oni, w swoich mieszkaniach, mogą dbać o środowisko. Wystarczy, że zakręcą grzejnik kiedy chcą wywietrzyć pokój, nie będą kłaść na rozgrzanym kaloryferze zbędnych rzeczy, spojrzą czasami na termometr, czy czasem w ich pokojach nie jest już za gorąco.

Po zajęciach teoretycznych przedszkolaki i uczniowie ubierają się w specjalistyczne kamizelki, na głowy zakładają kaski i idą, w towarzystwie nauczycielek oraz pani Aleksandry Reut z MPEC, na ciepłownię.

 – Wycieczkę zaczynamy od placu, na którym składujemy węgiel. Dzieci są bardzo zdziwione, kiedy się dowiadują, że na potrzeby włocławian w trakcie roku na ten plac wjeżdża ponad 1,1 tys. wagonów, a każdy z nich ma między 55 a 60 ton. Gdyby je ustawić w rzędzie jeden za drugim, sznur wagonów miałby długość ponad 15 km - informuje MPEC.

Z placu uczestnicy zajęć wchodzą do kotłowni.

- Jestem przekonana, że dla wielu z nich to bardzo ważne wydarzenie w życiu - uśmiecha się pani Aleksandra. – Widzą na własne oczy wielkie kotły, w których płonie żywy ogień, widzą centrum dowodzenia ciepłownią, klimatu dopełnia głos silników i temperatura jaka tam panuje. W powietrzu czuć zachwyt i ekscytację. Myślę, że gdyby po wyjściu z ciepłowni przeprowadzić ankietę, kim chcesz być w przyszłości, większość chłopaków  bez wahania by odpowiedziała – ciepłownikiem!

W drodze powrotnej do sali EkoSzkoły czeka jeszcze jedna atrakcja – komin! Ta licząca 160 metrów jedna z najwyższych budowli w mieście jest znana każdemu mieszkańcowi Włocławka. Już sam fakt stania obok tego giganta, zrobienia sobie zdjęcia, jest dla dzieci dużą niespodzianką. Jeszcze bardziej zdziwione miny robią, kiedy się dowiadują, że komin jest domem dla sokoła.

- Mało tego, mogą zobaczyć ten dom w Internecie, ponieważ w gnieździe jest zainstalowana kamera, która prowadzi całodobowy monitoring  – mówi pani Aleksandra Reut. – Jeśli dopisuje pogoda, na chwilę wchodzimy do środka komina. To naprawdę wyjątkowa atrakcja.

Na koniec zajęć dzieci dostają drobne upominki z logo EkoSzkoły: zestaw kredek, jojo, breloczek, wszystko zapakowane w eko-worku.

- Nie mam wątpliwości, że nasza EkoSzkoła okazała się strzałem w dziesiątkę – komentuje Andrzej Walczak, prezes MPEC. – To sukces całej załogi spółki, której, korzystając z okazji chcę bardzo podziękować.

Tych sukcesów jest ostatnio więcej – w piątek prezes Andrzej Walczak odebrał dzisiaj na uroczystej gali w Warszawie Certyfikat Jakości Biznesu "Przedsiębiorstwo Fair Play 2019". To kolejne wyróżnienie przyznane MPEC Włocławek przez Kapitułę Fair Play, która przyznaje nagrody i certyfikaty dla firm, które wyróżniają się rzetelnością oraz wiarygodnością, zostały wręczone 22 listopada 2019 roku podczas uroczystej Gali w warszawskim Centrum EXPO XXI.

- Kapituła konkursu „Przedsiębiorstwo Fair Play” dostrzega działania MPEC od wielu lat – mówi Andrzej Walczak, prezes spółki. – To efekt konsekwencji zarządu i załogi. Jesteśmy doceniani za przestrzeganie etycznych standardów w biznesie oraz przejrzysty proce zarządzania.

   „Przedsiębiorstwo Fair Play” ma wieloletnią tradycję. Pierwsza edycja została przeprowadzona w 1998 roku, a od 20-stu lat program przyjął formułę otwartą dla wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od liczby pracujących.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%