Zamknij

Jesteś świeżo upieczonym ojcem? Zobacz, jakie urlopy są dla Ciebie!

Kamil KazimierczykKamil Kazimierczyk 12:44, 24.06.2022 . Aktualizacja: 13:29, 24.06.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że ojcom nowonarodzonych dzieci przysługuje urlop ojcowski, ale to nie jedyna możliwość. Z jakich benefitów może jeszcze skorzystać świeżo upieczony tata? 

Tata ma prawo do urlopu ojcowskiego przez 2 tygodnie, ale nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Później możliwość spędzenia wolnego czasu ze swoim niedawno narodzonym dzieckiem przepada.

Ojcowie coraz bardziej zaangażowani

Rzeczniczka kujawsko-pomorskiego ZUS-u zaznacza, że świeżo upieczeni ojcowie są coraz bardziej zaangażowani w wychowywanie dziecka. 

W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2022 r. w województwie kujawsko-pomorskim placówki ZUS wypłaciły 2,8 tys. zasiłków za czas urlopu ojcowskiego, w kraju 56,3 tys

- mówi Krystyna Michałek. 

Tatom przysługują także inne formy płatnych świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród nich jest... urlop macierzyński. Oprócz tego możliwy jest do wykorzystania też urlop rodzicielski, który trwa 32 tygodnie. 

Macierzyński dla taty? 

Urlop macierzyński mimo, że kojarzy się z opieką przez matkę to jest nie tylko dla kobiet. W wyjątkowych sytuacjach pierwsze 14 tygodni z 20 wykorzystać może tata. Taka sytuacja może zdarzyć się w przypadku śmierci mamy lub porzucenia przez nią dziecka

Natomiast jeśli to matka opiekuje się dzieckiem w ciągu tych pierwszych tygodni, a potem zechce wrócić do pracy to pieczę nad nowym członkiem rodziny ma prawo przejąć tata. Z takiej możliwości skorzystało 179 mężczyzn w województwie kujawsko-pomorskim. 

Jest jeszcze rodzicielski 

Ojcowie mogą wykorzystać też urlop rodzicielski trwający 32 tygodnie, gdy urodzi się jedno dziecko lub przyjmie się małoletniego na wychowanie. Rodzice mogą dzielić się opieką na zmianę. Warto dodać, że ten typ urlopu trzeba wziąć bezpośrednio po macierzyńskim.

Dodatkowo istnieje możliwość równoczesnego korzystania z takiej formy świadczenia. Mama i tata mogą być z dzieckiem razem przez 16 tygodni. Maksymalnie istnieje możliwość podzielenia "rodzicielskiego" na 4 części, które stanowią wielokrotność tygodnia, przypadające bezpośrednio po macierzyńskim lub po poprzedniej części urlopu. 

Maksymalnie do 16 tygodni urlopu można zostawić na później i wykorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, kiedy dziecko kończy 6. rok życia. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KsosmsKsosms

0 0

Smieszne te urlopy macierzyńskie. W Holandii ojciec ma 5 tygodni platnego urlopu 100% do 6 miesiecy po narodzinach dziecka, od sierpnia wchodzi jeszcze dodatkowe 9 tyg placone 50%. 12:43, 25.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%