Odsłonięcie pomnika założyciela, nadanie jego imienia wodzie, wystawa historycznych zdjęć i wreszcie uroczysta gala z udziałem kilkuset znamienitych gości i występami gwiazd - Krzysztofa Ibisza, Braci Golec i Grupy MoCarta - w Wieńcu Zdroju trwa dziś (piątek, 31 marca) Jubileusz 100-lecia Uzdrowiska.
Założone w 1923 roku Uzdrowisko Wieniec Zdrój świętuje stulecie. Uroczystości zainaugurowano już w lutym mszą św. w miejscowym kościele pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego.
Biskupa nie zabrakło i na dzisiejszej uroczystości, tak jak i wicewojewody Józefa Ramlaua, wicemarszałków województwa Anety Jędrzejewskiej i Sławomira Kopyścia, starosty włocławskiego Romana Gołębiewskiego z małżonką, prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego, przewodniczącego rady miejskiej we Włocławku Piotra Kowala z żoną, czy burmistrza Brześcia Kujawskiego Tomasza Chymkowskiego, także z żoną.
[FOTORELACJA]16826[/FOTORELACJA]
Uroczystości, którym przewodniczył sam właściciel uzdrowiska Krzysztof Grządziel z małżonką Hanną u boku, rozpoczęły się o godz. 17 odsłonięciem postawionego przed "Jutrzenką" popiersia założyciela uzdrowiska w Wieńcu Zdroju, majora Stanisława Smolki. Następnie, na cześć majora, wydobywanej w Wieńcu Zdroju wodzie siarczkowej nadano imię "Stanisław".
Tego wieczoru ponad setkę znamienitych gości czekają jeszcze: przemówienia, emisja jubileuszowego filmu o Wieńcu Zdroju, wysłuchanie listów gratulacyjnych i wreszcie koncerty Grupy MoCarta i Golec uOrkiestry, ale to wszystko już przy suto zastawionych stołach. Imprezę, która ma potrwać do godz. 3, prowadzi Krzysztof Ibisz.
[FOTORELACJA]16827[/FOTORELACJA]
Znajdujące się 6 km od Włocławka uzdrowisko gości kuracjuszy od 1923 roku. Zbudowało swoją pozycję na zasobach naturalnych złóż mineralnych o potwierdzonych właściwościach leczniczych - borowiny zwanej „czarnym złotem” oraz wody leczniczej sklasyfikowanej jako siarczanowo-chlorkowo-wapniowo-sodowo-siarczkowej.
Za atut Wieńca Zdroju uważa się też mikroklimat z powietrzem bogatym w olejki eteryczne, tzw. fitoncydy, wydzielane przez drzewa i krzewy iglaste.
Wieniec Zdrój specjalizuje się w leczeniu przede wszystkim schorzeń: układu krążenia, narządu ruchu i układu oddechowego.
W 2010 roku uzdrowisko Wieniec Zdrój trafiło w ręce Krzysztofa Grządziela. Najbogatszy włocławianin kupił 93 proc. akcji przedsiębiorstwa wystawionych na sprzedaż przez ministerstwo skarbu.
ZOBACZ : Grządziel sprzedał Wieniec Zdrój Rydzykowi? Wiemy...
- Kupiłem uzdrowisko od skarbu państwa, by ratować miejsca pracy. Wiedziałem, że jeśli ja tego nie zrobię, to nikt inny się tym nie zajmie – mówił wtedy Krzysztof Grządziel.
Na początku 2012 roku w Wieńcu Zdroju ruszyła budowa czterogwiazdkowego obiektu Jutrzenka Medical SPA z 550 łóżkami. Równocześnie nowy właściciel zainwestował w modernizacją starych obiektów uzdrowiska. Wszystko kosztowało około 100 mln zł.
Aktualnie w Wieńcu Zdroju jednocześnie może się leczyć i rehabilitować 1240 osób.