Zbyt duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest sporym problemem. Usunięcie wilgoci jest jednak możliwe z pomocą odpowiednich urządzeń, które nadają się także do użytku domowego. Wybór najczęściej tyczy się osuszacza lub pochłaniacza wilgoci. Które urządzenie jest lepsze i sprawniej radzi sobie z nadmierną wilgocią w pomieszczeniu?
W jaki sposób osuszacz usuwa nadmiar wilgoci? Zasada działania osuszacza powietrza polega na przekształcaniu pary wodnej w ciecz. Urządzenie pobiera parę z powietrza w pomieszczeniu, a następnie chłodzi je, doprowadzając do kondensacji wilgoci. Zgromadzona woda magazynowana jest w specjalnym zbiorniku. Osuszacze powietrza wymagają podpięcia do zasilania elektrycznego, konieczne jest także regularne opróżnianie zbiornika na wodę.
Jaka jest zasada działania pochłaniaczy wilgoci? Pochłaniacz wilgoci jest rozwiązaniem pasywnym, w którym wykorzystywane są substancje o higroskopijnym właściwościach. Najczęściej są to granulki żelu krzemionkowego lub chlorek wapnia. Substancje te w naturalny sposób pochłaniają wilgoć z powietrza, gromadząc ją w sobie - tym samym doprowadzając do usunięcia nadmiaru wilgoci.
Pochłaniacze wilgoci nie wymagają podpięcia pod zasilanie. Czasami można się spotkać z potocznym terminem “elektryczne pochłaniacze wilgoci” - de facto określa on jednak opisane wyżej osuszacze powietrza.
Co sprawdzi się lepiej do walki z nadmiarem wilgoci? Pochłaniacz wilgoci czy osuszacz powietrza domowy? To wszystko zależy od naszych potrzeb i skali problemu, z którym się mierzymy. Jeśli w grę wchodzi znaczne obniżenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu to zdecydowanie lepiej pomyśleć o zakupie osuszacza powietrza. Domowy osuszacz powietrza sprawdzi się tam, gdzie jest naprawdę wysoka wilgotność. Na rynku dostępne są różne rodzaje osuszaczy powietrza - niektóre sprawdzą się nie tylko w zawilgoconych pomieszczeniach, ale także “uratują” sytuację np. po zalaniu.
Wniosek jest taki, że osuszacz powietrza działa skuteczniej. Pochłaniacze wilgoci sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach lub w szufladach czy szafach. Pomogą one zmniejszyć poziom wilgotności, ich działanie jest jednak delikatniejsze i trwa dłużej.