Zanieczyszczenia powietrza to pyły, gazy i ciecze, które nie stanowią naturalnych składników powietrza albo znajdują się w nim w zbyt wysokich ilościach. Często stanowią zagrożenie dla zdrowia. Przedstawiamy kilka informacji na temat zanieczyszczeń, które warto znać.
Najbardziej popularne zanieczyszczenia powietrza to:
Na skład powietrza wpływają procesy zachodzące w środowisku naturalnym oraz działalność człowieka. Do naturalnych źródeł zanieczyszczeń możemy zaliczyć wybuchy wulkanów, erozję gleb i skał, pożary lasów, stepów i sawann oraz bakterie i inne mikroorganizmy. Za ich przyczyną do powietrza trafiają między innymi popioły, pyły i gazy, np. dwutlenek węgla i metan.
Antropogeniczne źródła zanieczyszczeń powietrza, czyli te związane z działalnością człowieka, to:
W Polsce pierwsze miejsce zajmuje ogrzewanie budynków, co ma związek z popularnością wysokoemisyjnych paliw takich jak węgiel i drewno.
Pod względem okoliczności powstania i składu wyróżnia się dwa rodzaje smogu. Pierwszy z nich to smog londyński, nazywany także kwaśnym i siarkowym. To właśnie z nim zmagamy się w Polsce w sezonie grzewczym.
Do jego powstania dochodzi na skutek połączenia wysokiej emisji zanieczyszczeń takich jak tlenki siarki i pyły w połączeniu z czynnikami atmosferycznymi, które utrudniają ich odpływ. Sprzymierzeńcem smogu londyńskiego jest wyż baryczny, z którym związane są inwersje temperatury.
Drugi rodzaj to smog Los Angeles, nazywany również kalifornijskim, fotochemicznym, jasnym i białym. Powstaje przy wysokich temperaturach, w wyniku połączenia wysokiej emisji tlenków azotu, tlenków węgla i węglowodory z wysoką temperaturą i promieniowaniem UV.
Statystyki z 2017 r. wskazują, że przynajmniej jeden na dziesięć zgonów stanowi skutek zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Najbardziej zagrożone grupy to seniorzy, dzieci, osoby z obniżoną odpornością oraz ludzie cierpiący na schorzenia układu oddechowego lub krwionośnego.
Smog powoduje:
Smog stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale i dla innych organizmów żywych. U zwierząt powoduje między innymi stany zapalne dróg oddechowych, problemy kardiologiczne i schorzenia układu nerwowego.
U roślin zanieczyszczenia powietrza wywołują zaburzenia fotosyntezy, których efektem może być nawet obumarcie rośliny. Do gatunków najbardziej podatnych na negatywne działanie smogu należą między innymi soja, pomidory, kukurydza, ziemniaki i fasolka szparagowa.
Zanieczyszczenia to problem powszechny – w 2023 roku normy Światowej Organizacji Zdrowia odnośnie czystego powietrza spełniało jedynie 7 krajów. Były to: Australia, Estonia, Finlandia, Grenada, Islandia, Mauritius i Nowa Zelandia.
Warto też dodać, że czystsze powietrze na wsiach to mit. Zdarza się, że jakość powietrza na terenach wiejskich jest nawet gorsza od sytuacji panującej w mieście. Wynika to między innymi z popularności wysokoemisyjnych metod ogrzewania.