Zamknij

Jawność wynagrodzeń – co musisz o tym wiedzieć?

Artykuł sponsorowany + 23:59, 01.01.2025
Fot. Materiały promocyjne Fot. Materiały promocyjne

Przepisy o jawności wynagrodzeń to unijna dyrektywa, która przysłuży się wielu kandydatom do pracy. Już na etapie rekrutacji zapoznają się z oferowaną kwotą wynagrodzenia. To jednak wszystkie zmiany, jakie wprowadzi jawność wynagrodzeń. Zobacz, co warto o nich wiedzieć.

  • Unijna dyrektywa o jawności wynagrodzeń to polityka ujawniania wysokości wynagrodzenia otrzymywanego na danym stanowisku. Jej zasady obowiązują zarówno podczas rekrutacji, jak i w przypadku zatrudnionych już pracowników.
  • Nawet jeśli kandydat biorący udział w rekrutacji nie pyta o płacę, obowiązkiem pracodawcy jest przekazanie mu tych danych.
  • Każdy pracownik będzie miał prawo do uzyskania informacji o wynagrodzeniach współpracowników na tym samym stanowisku. W tej sytuacji firma nie będzie mogła powoływać się na klauzulę poufności.

Czym jest dyrektywa o jawności wynagrodzeń?

W 2023 roku Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę w sprawie jawności wynagrodzeń. Państwa członkowskie UE muszą wprowadzić ją w życie najpóźniej do 7 czerwca 2026 roku. Nowe regulacje obejmują zmiany zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym oraz organizacje pozarządowe, które są pracodawcami. Przepisy mają na celu obowiązek wprowadzenia większej przejrzystości w mechanizmach wynagradzania wszystkich pracowników, niezależnie od płci oraz jawność wynagrodzeń nie tylko dla zatrudnionych, ale i dla kandydatów do pracy.

Jak wygląda jawność wynagrodzeń w procesie rekrutacji?

Unijna dyrektywa to odpowiedź na potrzeby poszukujących pracy, którzy już na etapie selekcji ogłoszeń chcieliby znać oferowane wynagrodzenie. Dlatego osoby, które biorą udział w procesie rekrutacji, zyskują prawo do otrzymania informacji o oferowanej pensji lub przedziale wynagrodzenia na danym stanowisku (tzw. widełkach płacowych). Zadaniem przyszłego pracodawcy jest ustalenie płacy na podstawie obiektywnych kryteriów, bez podziału na płeć.

Informacje o wysokości wynagrodzenia mogą, ale nie muszą znaleźć się w treści ogłoszenia o pracę publikowanego np. w serwisie Pracuj.pl. Jednak obowiązkiem zatrudniającego jest poinformowanie potencjalnego pracownika o początkowym wynagrodzeniu lub widełkach płacowych przed rozmową kwalifikacyjną. Może podać te kwoty np. w wiadomości e-mail lub w trakcie rozmowy telefonicznej.

Co można zyskać dzięki jawności wynagrodzeń w trakcie rekrutacji?

Wiedza o wysokości wynagrodzenia to przede wszystkim oszczędność czasu. Kandydat, który już podczas selekcji pracowników wie, jakie będzie jego wynagrodzenie, może zdecydować, czy chce dalej uczestniczyć w rekrutacji. Nie ma zatem ryzyka, że ​​zrezygnuje po rozmowie, gdy dowie się o wysokości płacy. Co więcej, jawność wynagrodzeń pozwala ustalić, czy pensja jest zgodna z oczekiwaniami lub potrzebami kandydata. Z drugiej strony to także pożytek dla pracodawców, ponieważ dzięki przejrzystości wynagrodzeń firmy mogą przyciągnąć więcej talentów i wykwalifikowanych specjalistów.

Chcesz obliczyć, ile zarobisz w nowej pracy? Kalkulator stawki godzinowej to narzędzie, dzięki któremu szybko wyliczysz wysokość wynagrodzenia.

Co zakłada dyrektywa o jawności wynagrodzeń wobec osób zatrudnionych?

Pracownicy będą mieli prawo do uzyskania informacji o wysokości pensji innych osób na tych samych stanowiskach. Na żądanie osoby zatrudnionej pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia danych o średnim poziomie wynagrodzenia w firmie z podziałem na płeć. Będą to informacje ogólne, a nie dotyczące konkretnego współpracownika.

Jawność wynagrodzeń w miejscu pracy może pomóc w zwalczaniu zróżnicowania pensji ze względu na płeć lub inne uprzedzenia. Ujawnienie wysokości wynagrodzenia, do którego będzie zobowiązany pracodawca, da szansę na płacową sprawiedliwość. Każda firma będzie zobowiązana do stosowania przejrzystych reguł i obiektywnych kryteriów w ustalaniu wysokości pensji.

Szukasz zatrudnienia z dobrą pensją? Przejrzyj oferty pracy w Gliwicach lub pobliskich lokalizacjach

Podsumowanie

Nadchodzące zmiany w przejrzystości wynagrodzeń pozytywnie wpłyną na wyrównanie płac. Osoba zatrudniona, która doświadczyła dyskryminacji płacowej, będzie mogła ubiegać się o przyznanie odszkodowania. Natomiast jawność oferowanej pensji na etapie rekrutacji, pozwoli kandydatowi zdecydować, czy rzeczywiście warto ubiegać się o tę konkretną pracę.

 

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%