Zamknij

Najczęściej zadawane pytania o PIT w 2024 roku

art. sponsorowany + 08:57, 14.02.2025 Aktualizacja: 08:57, 14.02.2025

Rozliczenie PIT jest obowiązkiem większości dorosłych Polaków. Wiele osób ma jednak wątpliwości, jak je wypełnić prawidłowo, gdyż prawo podatkowe w Polsce ciągle się zmienia i jest dość skomplikowane. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o PIT.

  1. Rozliczenie PIT 2024 - dla kogo ulga na dziecko?
  2. Kiedy upływa termin złożenia PIT 37?
  3. Czy wszyscy emeryci mają obowiązek samodzielnego rozliczania deklaracji PIT?
  4. Czy rozliczenie PIT online jest płatne?
  5. Kiedy nie trzeba składać deklaracji PIT?

Częste zmiany przepisów podatkowych i ich duża liczba sprawiają, że niewielu podatników potrafi samodzielnie wypełnić formularz PIT. Większość z nich ma liczne wątpliwości dotyczące rozliczenia z fiskusem. Jeśli i Ty zaliczasz się do tej grupy, poznaj odpowiedzi na częste pytania dotyczące rocznego zeznania podatkowego.

Rozliczenie PIT 2024 - dla kogo ulga na dziecko?

Możesz skorzystać z ulgi prorodzinnej, jeśli jesteś rodzicem, opiekunem prawnym lub sprawujesz funkcję rodziny zastępczej i osiągasz dochody opodatkowane według skali podatkowej, niezależnie od tego, czy jesteś rezydentem, czy nierezydentem podatkowym. Nie masz jednak prawa do ulgi, jeśli Twoje jedyne dochody pochodzą z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych 19% podatkiem liniowym bądź są objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym (np. ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową). Jeśli jednak oprócz takich przychodów uzyskujesz również dochody opodatkowane według skali podatkowej, np. wynagrodzenie za pracę czy zasiłek chorobowy, możesz wykazać w zeznaniu podatkowym kwotę ulgi do odliczenia.

Kiedy upływa termin złożenia PIT 37?

Termin złożenia PIT-37 za rok podatkowy 2024 upływa 30 kwietnia 2025 r. Taka zasada obowiązuje każdego roku, jednak jest od niej pewien wyjątek. Jeśli 30 kwietnia przypada na dzień wolny od pracy, termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy. Oznacza to, że podatnicy mogą składać formularze PIT, np. do 2 maja. Bez względu na to, czy w danym roku występuje takie wydłużenie terminu, wszystkie deklaracje podatkowe można składać w formie elektronicznej przez Internet, osobiście we właściwym urzędzie skarbowym oraz wysyłać pocztą listem poleconym.

Podatnik musi przestrzegać ostatecznego terminu rozliczania PIT, gdyż w przeciwnym razie może grozić mu kara za opóźnienie. Jeśli wysyła druk PIT pocztą, dla urzędu wiążąca jest data nadania. Z kolei w przypadku wysyłki zeznania przez Internet kluczowe jest urzędowe poświadczenie odbioru, które stanowi potwierdzenie, że PIT wpłynął do systemu w wymaganym czasie. Do poprawnego i szybkiego rozliczenia PIT w terminie możesz wykorzystać program do pit.

Czy wszyscy emeryci mają obowiązek samodzielnego rozliczania deklaracji PIT?

Ministerstwo Finansów i stworzone przez nie przepisy nie nakładają na emerytów obowiązku składania zeznania podatkowego, gdyż może to zrobić za nich Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie każdy emeryt może złożyć e PIT lub deklarację papierową, jeśli chce skorzystać z różnych ulg podatkowych lub dokonać odpisu 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego. Więcej przeczytasz na https://www.podatnik.info, gdzie znajdziesz najważniejsze kwestie dotyczące podatków.

Zeznanie PIT obowiązkowo składają emeryci, którzy pobierają świadczenie emerytalne i jednocześnie pracują na umowie o pracę, umowie zlecenie lub umowie o dzieło. Podatnicy, którzy należą do tej grupy, muszą wykazać, ile zarabiają łącznie i odprowadzić podatek należny do wszystkich osiąganych dochodów. Nie muszą płacić podatku jedynie wtedy, gdy suma ich dochodów oraz świadczenia emerytalnego nie przekracza w ciągu roku kwoty wolnej, czyli 30 tysięcy złotych.

Czy rozliczenie PIT online jest płatne?

Rozliczenie PIT online i jego wysyłka do urzędu skarbowego są bezpłatne. Podatnicy rozliczający się przez Internet mogą wysłać deklarację przez odpowiedni portal bez ponoszenia opłat i ryzyka, że dokument trafi w niepowołane ręce. Wiele firm oferuje darmowe wersje swoich aplikacji online, szczególnie dla prostych zeznań podatkowych (np. PIT-37), a gotowe zeznanie wystarczy pobrać w formie elektronicznej i przesłać do fiskusa. Nic więcej nie trzeba robić, by prawidłowo wywiązać się z obowiązku rozliczenia podatku PIT.

Kiedy nie trzeba składać deklaracji PIT?

Nie musisz składać deklaracji PIT, jeśli w danym roku nie osiągnąłeś żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu. Obowiązek ten nie dotyczy również osób, których rozliczenie zostało automatycznie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową – jeśli nie wprowadzą żadnych zmian, ich deklaracja zostanie zaakceptowana z końcem kwietnia. Złożenie PIT-a nie jest wymagane także, gdy uzyskane dochody są całkowicie zwolnione z opodatkowania, jak np. stypendia, zasiłki rodzinne, niektóre świadczenia z pomocy społecznej czy wynagrodzenie objęte ulgą dla młodych do 26. roku życia. Emeryci i renciści również są zwolnieni z obowiązku składania PIT, o ile ich podatek został w całości rozliczony przez ZUS i nie uzyskali dodatkowych dochodów.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%