Jest pierwsze zwycięstwo w Europie! Anwil Włocłaek pewnie wygrywa z Valmierą Glass Via

Daniel WiśniewskiDaniel Wiśniewski 19:48, 19.10.2021 . Aktualizacja: 16:06, 20.10.2021
Skomentuj Fot. Natalia Seklecka Fot. Natalia Seklecka

Na taki początek europejskich "wojaży" liczyli kibice Anwilu. Włocławianie po znakomitym meczu pokonali łotewską Valmierię Glass Via.

Anwil Włocławek zadebiutował w rozgrywkach European North Basketball League. Na początek włocławian czekał mecz z łotewskim Valmiera Glass Via.

Włocławianie rozpoczęli w składzie: Bigby-Wiliams, Luke Petrasek, James Bell, Kamil Łączyński i Kyndal Dykes. Ta piątka rozpoczęła dobrze, ale równie ambitnie grali rywale. Po 10 minutach było 19:16.

Rozpoczynając drugą kwartę Anwil miał trzy punkty straty. Tę różnicę można było szybko zmniejszyć, bo faulowany był Bojanowski. Polak wykorzystał jednak tylko jeden rzut, a na domiar złego chwilę później trafili gospodarze i powiększyli swoją przewagę. Chwilę później lepszy fragment włocławian pozwolił na dogonienie rywali. Rywale grali jednak lepiej w ofensywie i już chwilę później znowu znacznie prowadzili.

Zawodnicy Anwilu, gdy tego było trzeba, wrzucili jednak wyższy bieg. Dobra defensywa i tak potrzebna w tym meczu celność sprawiły, że na 1,5 minuty przed końcem drugiej kwarty włocławianie wyszli na upragnione prowadzenie. Duża w tym zasługa Bigbiego-Williamsa, Mathewsa i Dykesa. Do szatni zespoły schodziły przy stanie 33:41.

Po zmianie stron początkowo wciąż dominował Anwil, ale z każdą minutą do głosu ponownie dochodzili gospodarze. W grę wkradło się sporo niewymuszonych błędów, co od razu wykorzystywali rywale. Sześć punktów przewagi dawało jednak nadzieję na końcowe zwycięstwo. Tym bardziej, że równo z syreną kończącą trzecią kwartę prawie z połowy trafił Dykes.

W ostatniej kwarcie błędy zaczęli popełniać gospodarze, przy okazji bardzo szybko faulując. Wykorzystali to goście z Włocławka, którzy powiększali swoją przewagę.

Ostatecznie Anwil wygrał 86:69 i tym samym zaliczył pierwsze zwycięstwo w europejskich pucharach w sezonie 2021/2022.

Anwil Włocławek - Valmiera Glass Via 86:69 (16:19, 25:14, 18:20, 27:16)

Anwil: Kyndall Dykes 21, Jonah Matthews 19, Kavel Bigby-Williams 12, Luke Petrasek 11, James Bell 10, Kamil Łączyński 5, Maciej Bojanowski 3, Alex Olesinski 3, Sebastian Kowalczyk 2, Marcin Woroniecki 0, Rafał Komenda 0.

Valmiera: Viktors Iljins 19, Edgars Kaufmanis 13, C.J. Carter 11, Karlis Apsitis 5, Janis Kaufmanis 5, Janis Engers 5, Janis Liepins 5, Ervins Jonats 3, Klavs Dubults 2, Kristers Elksnitis 1