Wychowawcy i nauczyciele, studenci pedagogiki, a także przedstawiciele rządu spotkali się dziś w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej. Wspólnie zastanawiali się jak wykorzystać wiedzę i doświadczenie Janusza Korczaka oraz Stefanii Wilczyńskiej we współczesnym nauczaniu.
Janusz Korczak wypracował oryginalny system pracy z dziećmi, oparty na partnerstwie. Był prekursorem działań na rzecz praw dziecka. Z kolei Stefania Wilczyńska była bliską współpracownicą Korczaka. Wspólnie pracowali w przytułku dla żydowskich sierot, a później oboje zginęli w obozie koncentracyjnym w Treblince.
Dwudniowa konferencja jest organizowana przez WSHE, Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka i Włocławskie Towarzystwo Naukowe. Z tej okazji do Włocławka przyjechali zagraniczni goście.
Wśród nich znajdą się Batia Gilad - przewodnicząca International Korczak Association, Yaron Karol Becker - pedagog, historyk, były pracownik Instytutu Polskiego w Tel Awiwie ds. edukacji oraz dr Roman Wróblewski (pierwszy raz w Polsce po 30 latach) – syn wychowawcy w Domu Sierot, bliskiego współpracownika Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej.
Udział w konferencji biorą także prof. Barbara Smolińska-Theiss, prof. Adam Frączek oraz ks. prof. Adam Solak.
Po części plenarnej, która wypełni pierwszy dzień, organizatorzy planują przeznaczyć drugi dzień konferencji, czyli 19 maja, na warsztaty. Wtedy odbędzie się prapremiera książki o Stefanii Wilczyńskiej autorstwa Magdaleny Kicińskiej pt. „Pani Stefa”.
Podczas Konferencji Korczakowskiej prezentowana będzie również kolekcja graficzna pn. "Janusz Korczak: Duch i Litera" (the Spirit and the Letter).
6 2
wy lepiej zainteresujcie sie terazniejszoscia dzieci obecnie nie maja co do gara wlozyc mieszkaja w fatalnych warunkach w pijackich rodzinach patologia goni patologie to jest dramat wspolczesnosci a nie robicie tematy zastepcze zorganizujcie im jakies kolonie we wakacje to by byl piekny gest przebil by wszyskie konferencje
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddwloclawek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz