Powierzchnia budynków uczelni wyższych z roku na rok się zmniejsza. Wszystko za sprawą rozrastających się dokumentów, które ma obowiązek przechowywać. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje rozwiązać ten problem.
Świadectwo maturalne i ukończenia szkoły średniej, akty ślubowania, potwierdzenie odbioru legitymacji i indeksu, praca dyplomowa - to tylko niektóre dokumenty, które uczelnia musi przechowywać aż 50 lat. Nie dotyczy to jedynie dokumentacji związanej ze studentami. Nie można wyrzucić także dokumentów osób, które nie zostały przyjęte w procesie rekrutacji, a ubiegały się o miejsca.
Skalę problemu pokazuje chociażby przykład Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku. Obecnie, po niemalże piętnastu latach działalności uczelni, same teczki osobowe w uczelnianym archiwum zajmują aż 170 metrów bieżących.
- Proponowane zmiany przez Ministra NiSW są jak najbardziej korzystne. Po 15 latach będzie można przekazać dokumentacje do archiwum państwowego, co oznacza, że wszystkie dane będą tam dostępne przez kolejne lata. Ponadto zasoby będą mogły być digitalizowane, co niewątpliwie przyczyni się do zmniejszenia powierzchni archiwum uczelnianego – mówi Sylwia Okoniewska, rzecznik prasowy PWSZ.
Przechowywanie dokumentacji pozwala m.in. na wystawienie duplikatów ukończenia studiów, gdy oryginały przez lata ulegną zniszczeniu w domowych zasobach. Ich przedstawienie jest konieczne przy podejmowaniu pracy.
MNiSW przygotowało już projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Bravo17:24, 22.08.2016
Co za bzdury piszecie Droga Redakcjo ddwloclawek ,świadectwo maturalne lub jego odpis jest oddawany studentowi/absolwentowi wyższej uczelni przy odbiorze dokumentów z dziekanatu.
Bravo17:33, 22.08.2016
Nie tyle odpis co kopia świadectwa maturalnego , druga sprawa teczki osobowe zawierają karty egzaminacyjne, czyli jedyny dokument, że ktoś gdzieś studiował lub ukończyl studia po który można siegnąć jak zgubi się dyplom szkoły wyższej, praca dyplomowa też nie powinna się walać i być narażona na kradzież(skopiowanie) w archiwalnym bałaganie.
Bravo17:41, 22.08.2016
Taki na przykład Aleksander Kwaśniewski studiów nie ukończył ,a podawał informacje , że posiada wykształcenie wyższe.
Koniec z błotem na tej drodze. Powstanie asfalt
Nikomu nie oplaca sie suburbanizacja, miasto nie powinna zachecac, czy stwarzac mozliwosci ku temu by miasto rozrastalo sie w tamtym kierunku. Same szkody.
wedkarzz
02:57, 2025-05-18
Koniec z błotem na tej drodze. Powstanie asfalt
a co maja zrobic? jezioro osuszyc zeby mozna bylo spokojnie robic grilla i jezdzic quadem?
rdhdr
02:53, 2025-05-18
Noc Muzeów we Włocławku. Kto zaprasza?
Ten cały Włocławek to jedno wielkie muzeum…
Czczu
22:45, 2025-05-17
Tymi ulicami nie przejedziesz w sobotę
A może prezydent miasta by zajął się sprzątaniem ulic za które jest odpowiedzialny Urząd miasta wystarczy przejść chodnikami w centrum miasta i widać tylko brudne nasze miasto.
Xxx1
22:37, 2025-05-17