Zamknij
REKLAMA

Niedługo kiermasz wielkanocny. Będą palemki, ozdoby i swojskie jadło

09:48, 11.03.2018 | N.S
REKLAMA
Skomentuj
Na kiermasz w Muzeum etnograficznym co roku przychodzą tłumy włocławian. Fot. archiwum DDWloclawek.pl

Już za tydzień odbędzie się XIV kiermasz wielkanocny. Do Muzeum Etnograficznego zjadą twórcy ludowi i rękodzielnicy z Włocławka i regionu. Nie zabraknie palemek i ozdób świątecznych, a także tradycyjnych, wielkanocnych smakołyków.

Kiermasz odbędzie się w niedzielę, 18 marca, w godz. 10:00-15:00. Wśród wystawców, którzy będą oferować w Muzeum Etnograficznym swoje towary, znajdą się artyści należący do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz rękodzielnicy z Aleksandrowa Kujawskiego, Inowrocławia, Izbicy Kujawskiej, Kowala, Torunia, Włocławka i wielu innych miejscowości.

- Na stoiskach pojawią się ozdoby kojarzone ze świętami Wielkiejnocy, np. tradycyjne palemki wykonane z gałązek wierzby z baziami, borówkami i bukszpanem, pisanki malowane farbami, oklejane nićmi, robione na szydełku, koszyczki z wikliny i słomy oraz serwetki niezbędne do przygotowania „święconki”, baranki, zajączki, koguciki z masy solnej, ciasta chlebowego, drewna – wyliczają muzealnicy.

Kolekcjonerzy niepowtarzalnych, ręcznie wykonywanych przedmiotów znajdą na kiermaszu stoiska z wyrobami garncarskimi, kowalskimi, plecionkarskimi, rzeźbami świątków, aniołów, haftowanymi i szydełkowymi obrusami, biżuterią ze srebra i kamieni, torbami, zabawkami. Nie zabraknie także wielkanocnych smakołyków. O tradycyjne wypieki, przetwory, miody, sery, chleby, wędliny, kawy i herbaty zadbają wytwórcy swojskiej i ekologicznej żywności.

Tradycyjnie uczestnicy kiermaszu zostaną wprowadzeni w świąteczny nastrój również poprzez warsztaty plastyczne dla dzieci oraz okolicznościową wystawę. Ekspozycja „Wielkanocne pisanki” prezentuje klasyczne i współczesne dekoracje jajek (będzie czynna od kiermaszu do drugiego dnia świąt). Uczestnicy imprezy będą mogli zwiedzić także wystawę czasową „Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach”.

(N.S)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

Ireneusz1970Ireneusz1970

1 0

Ciekawe miejsce, kawał historii miasta i regionu, pyszne potrawy ... Warto być. Pozdrawiamy 23:25, 13.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone